Atlas Robotu Veda Ediyor Boston Dynamics'ten Yeni Nesil Robotlar

Boston Dynamics Ünlü Robotu Atlası Emekli Etmeye Karar Verdi
B oston Dynamics, dünya çapında tanınmış bir robotik şirketi olan Boston Dynamics, 11 yıl önce ortaya çıkardığı ve mevcut humanoid robotuyla birlikte Atlas’ı emekliye ayırıyor. Aslen DARPA tarafından finanse edilen bu robot, insanların giremeyeceği tehlikeli alanlara girmesi ve çeşitli görevleri yerine getirmesi amacıyla tasarlanmıştı. Ancak, Atlas’ın pürüzsüz dans hareketleri ve etkileyici güç, çeviklik ve denge becerilerini sergileyen videoları sayesinde bir tür yıldız haline geldi. Atlas, son bir YouTube videosuyla gün batımına doğru ilerliyor.

YouTube açıklamasında, “Neredeyse on yıl boyunca Atlas, hayal gücümüzü tetikledi, robotik alanında gelecek nesillerin ilham kaynağı oldu ve bu alandaki teknik engelleri aştı” deniyor. “Artık hidrolik Atlas robotumuzun dinlenme ve rahatlaması zamanı geldi.”


Boston Dynamics’un Atlas için veda videosu, sadece robotun yapabildiği harika şeyleri göstermekle kalmıyor. Aynı zamanda birkaç komik hata da içeriyor. Alet çantasını fırlatması, platformlar arasında sıçraması, kayıp düşüp birkaç kez düşmesi gibi durumlar, onu daha insani kılıyor.

Tabi ki Boston Dynamics'un ticari açıdan daha başarılı robotları da bulunmakta. Bunun başında Spot geliyor. Şirketin insan benzeri robotları alanında tamamen bittiği anlamına gelmiyor. Veda videosundaki açıklamada, “Şimdiye kadar Atlas platformuyla ne başardığımıza bir göz atın” diye yazıyor. Bu ifade, Boston Dynamics’in robotik tarafıyla henüz tam olarak bitmediğini gösteriyor.Şirketle gelecekteki insan benzeri robot geliştirme planları hakkında detaylar için iletişim kurdu. Şimdilik, Atlas'ın robot emeklilik evinde Çarşamba öğleden sonra dans partneri arayabileceği anlamına geliyor.

Boston Dynamics'un Atlas’ı emekliye ayırmasının ardında yatan sebepler ve şirketin gelecekteki robot geliştirme planları hala netlik kazanmasa da, Atlas’ın insan benzeri yeteneklerle donatılmış robotlarla ilgili bir dönemin sonunu mu yoksa yeni bir başlangıcı mı temsil ettiği merak konusu.Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ