Süpersonik Jet XB 1 FAA Onayını Alarak Tarih Yazdı | Yeni Bir Çığır Açıyor

Boom'un XB 1 Süpersonik Jeti FAA Onayı ve İlerleyen Testler
B oom'un süpersonik test jeti XB 1, Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından Mach 1'in üzerinde uçma izni alarak, şirket tarafından duyuruldu. Testlerin bu yılın ilerleyen dönemlerinde Mojave, CA'daki Black Mountain Süpersonik Koridoru'nda gerçekleştirilmesi planlanıyor ve elde edilen sonuçlar, tasarımın yakıt tüketimi, hızlar ve uçuş özellikleri gibi alanlarda olası başarısını kanıtlamaya yardımcı olabilir.

Boom Supersonic'in kurucusu ve CEO'su Blake Scholl, "XB 1'in başarılı ilk uçuşunun ardından, tarihi ilk süpersonik uçuşunu sabırsızlıkla bekliyorum," dedi. "Federal Havacılık İdaresi'nin inovasyonu desteklemesi ve XB 1'in süpersonik seyahatin geleceğini bilgilendirmeye devam etmesine olanak sağlaması için teşekkür ederiz."
Bu onay, test pilotları tarafından altsonik hızlarda başarılı bir X B1 test uçuşundan sadece birkaç hafta sonra geldi. Şirketin verdiği bilgilere göre, detaylı bir inceleme ve çevresel değerlendirmenin ardından, XB 1'i takip etmek ve uçuş güvenliğini izlemek üzere bir avcı uçağının zorunlu olacağını belirtti.

Firma, ses hızını aşmadan önce 10 ila 20 uçuş gerçekleştirecek. Bu süre zarfında, "uçuş zarfını sistemli bir şekilde genişleteceklerini" ve performansı ve kontrol özelliklerini doğrulayacaklarını, aynı zamanda tüm sistemlerin uçuş sırasında kontrol edilmesini ve titreşim sınırlarına güvenli bir marj gösterildiğini belirtti. Test pilotu Tristan "Geppetto" Brandenberg, ilk süpersonik uçuş sırasında kontrolde olacak.

Ancak, yolcu uçuşları uzak bir ihtimal. XB 1, Boom'un en büyük hedefi olan, "iş sınıfı" konfor seviyelerinde 100'den az yolcu taşıması beklenen Overture adlı ticari bir uçağın ölçeklendirilmiş bir versiyonu. Firma, bu uçağın Tokyo'dan Seattle'a dört saat otuz dakikada uçabileceğini söyledi.Firma, test planlarında gecikmeler ve orijinal motor üreticisi Rolls Royce ile yaşanan aksaklıklar yaşadı. Şirket, daha sonra kendi özel "Symphony" jet motorunu geliştirmek üzere FTT adlı bir şirketle ortaklık kurdu. Ancak firma zaten müşterilere sahip, American Airlines ve United Airlines birden fazla jet için sipariş verdi.

NASA da azami hızda bir X 59 adlı süpersonik bir jet üzerinde çalışıyor ancak Boom Supersonic, süpersonik bir patlama, yani, süpersonik boom'u nasıl azaltmayı planladığı konusunda çok fazla ayrıntı vermedi.Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ