Boom Supersonic Süpersonik Uçağı XB-1 İlk Test Uçuşu Detayları

Boom Supersonic XB-1 İlk Uçuşu Süpersonik Jetlerin Geleceği
B oom Supersonic'in Bağımsız olarak geliştirdiği prototip bir jet, şirketin belirttiğine göre cuma günü ilk uçuşunu gerçekleştirdi. XB 1 aracı, Kaliforniya'daki Mojave Hava ve Uzay Limanı'ndan havalanarak 7.120 fit (2.2 km) irtifaya ulaştı ve maksimum 273 mph (439 kph) hıza ulaştı. Boom Supersonic'in yayınladığı haber bültenine göre XB 1 uçağının ilk test uçuşu tüm hedeflerini karşıladı.

"Bu kilometre taşına ulaşmamızın kazandırdığı deneyim, Boom’un süpersonik seyahatin canlanmasında çok değerli olacak." diyen Boom Supersonic'in Baş Test Pilotu Bill "Doc" Shoemaker açıklamada bulundu.

XB 1 uçağı, şirketin Overture adını verdiği daha büyük ticari süpersonik bir uçağın malzemelerini ve aerodinamiğini test etmek amacıyla tasarlanmış bir gösterici olarak kullanılıyor. Boom, 2003 yılında Concorde'un son uçuşundan bu yana süpersonik ticari hava seyahatini yeniden canlandırmaya çalışan birkaç şirketten biri. Şirketin uçakları, bugün hizmette olan geleneksel ticari jetlerin yaklaşık iki katı hızında 64 ila 80 yolcu taşımayı hedefliyor. Boom, Overture aracı için American Airlines, United Airlines ve Japan Airlines'tan 130 sipariş ve ön sipariş aldığını belirtti ve bu aracın bu on yılın ilerleyen dönemlerinde teslim edilmesini planlıyor.

Şimdiyse Boom Supersonic, 2014 yılında on yıl önce kuruldu. XB 1 prototipini ilk kez 2020 yılı Ekim ayında tanıttı. O dönemde şirket, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde bir uçuş testi kampanyasına başlamayı planladığını belirtmişti. Şirketin neden bu takvimi iki buçuk yıl geçirdiği net değil. Şirket, XB 1'i uçurarak süpersonik uçuşun derslerini daha düşük maliyetli bir araçla öğrenmek ve bu bulguları Overture'ın nihai tasarımına dahil etmek istiyor. Yerinde ve rüzgar tünellerinde test edilebilecek teknolojilerin sınırlı olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle şirket tasarımını olgunlaştırmak için şimdi uçmaya ihtiyaç duyar.

Cuma günkü uçuştan sonra şirket, uçağın geliştirme ekibinin performansını ve 1 Mach'den ve ötesine kadar olan hareket kabiliyetini onaylamak için uçuş zarfını genişletmeye devam edeceğini belirtti. XB 1 prototipinin test etmediği Overture uçağının temel bir öğesi ise motorlardır. XB 1, birkaç on yıldır hizmette olan turbojet motoru GE J85 15 motorları tarafından çalıştırılıyor. Boom Supersonic, Overture uçağı için Symphony adında yeni bir motor, yani orta yanalama turbofan motoru geliştiriyor. Daha önce şirket, masada üretilen 35.000 pound itme kuvvetine sahip olan Symphony motorunun yüzde bir üçlük ölçekli tasarım modelini sergilemişti, ancak donanımın geliştirme testleri hakkında bilgi vermedi.

Boom Supersonic'in süpersonik uçak çalışmaları, uzun zamandır süren bir özlemi gidermenin yanı sıra havacılık endüstrisine heyecan verici bir gelecek vadetmektedir. Şirketin başarısı, ticari havacılığın geleceğini şekillendirmede önemli bir rol oynayabilir.

Bu tür gelişmeler, havacılık endüstrisinde yenilikçi bir lider olarak Boom Supersonic’in yakın gelecekte nasıl bir etki yaratacağını merakla bekletmektedir.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT