BMW’den Yeni Bir Soluk Vision Neue Klasse X Tanıtıldı

BMW’nin Yeni Elektrikli Crossover Modeli Neue Klasse X
B MW’nin Yeni Elektrikli Modeli Neue Klasse X

Alman otomotiv devi BMW, elektrifikasyon konusunda rakiplerine göre bir adım önde. Şu anki elektrikli araç portföyü iX ve i7 ile dikkat çekerken, hibrit motorlar için tasarlanmış olan alt yapılarıyla bile sınıflarında lider konumundalar. Şirketin Münih’teki merkezindeki mühendisler, gelecek yıl tanıtılacak Neue Klasse ile sadece pil ile çalışan elektrikli araçlar için yeni bir platform üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Geçen yıl, 2025’te satışa sunulacak olan Neue Klasse sedanın nasıl görüneceğine dair bir önizleme görmüştük. Şimdi ise, Vision Neue Klasse X ile karşımıza çıkan BMW’nin yeni elektrikli crossover'ı, muhtemelen iX3 adıyla piyasaya sürülecek. Alman otomobil üreticisi için büyük önem taşıyacak bu araç, tüketiciler arasında her geçen gün popülerliğini artıran crossover ve SUV modellerine yönelik talebi karşılamak adına öne çıkıyor.

Özgün tasarımıyla dikkat çeken Neue Klasse X, ikonik iki kutu oranlarını korurken, tekerlek çıkıntılarını vurgulayan cesur açılı çizgilerle donatılmış. Önde keskin çizgilere sahip bir ızgaraya ve üç boyutlu farlara sahip olan araç, sürücünün yaklaştığında karşılama sekansıyla iç aydınlatmaya kadar detaylı ve göz alıcı özelliklere sahip.

İç mekanda, sürücülerin elini direksiyonda ve gözlerini yolda tutmalarını sağlamak amacıyla yeni bir çok fonksiyonlu direksiyon ve fiziksel düğmelerin yanı sıra, gelişmiş bir yapay zeka asistanı da bulunuyor. Gösterge paneli, sürücünün tercih ettiği altı farklı konfigürasyona göre kişiselleştirilebilen bir wraparound ekranla tamamlanmış.

Neue Klasse X, altıncı nesil elektrik motorları ve mevcut (beşinci nesil) güç aktarma organlarında kullanılan prizmatik hücrelere göre %20 daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip yeni bir batarya paketiyle donatılacak. Yeni paketler, DC hızlı şarj işlemi için 800V’de çalışacak ve BMW’nin iddiasına göre %30 daha fazla menzil sunacak.

BMW bu araçla birlikte sadece sürüş keyfini artırmakla kalmayıp, üretim ve geri dönüşüm süreçlerinde de daha az kaynak tüketmeyi hedefliyor. Monomateriyalleri tercih eden ve farklı malzemeleri bir arada kullanmaktan kaçınan marka, iç mekanda bitkisel bazlı ve petrol içermeyen yüzey malzemeleri ile geri dönüştürülmüş deniz plastiklerini kullanacak.

BMW’nin Neue Klasse X’i, otomobil endüstrisinde sürdürülebilirlik ve elektrifikasyon konusunda ileriye doğru bir adımı temsil ediyor. Öngörülen bu gelecek odaklı araç, sürücülere hem yüksek performanslı, hem de çevre dostu bir sürüş deneyimi sunmaya hazırlanıyor.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ