Bluesky'da DM Özelliği Eklendi! Sosyal Medya Dünyasında Yeni Bir Adım!

Bluesky Kullanıcıların İletişimini Artırmak İçin Yeni Adım Attı
B luesky, Twitter'ın iç projesi olarak başlayan ve X ve Threads ile rekabet etmeyi hedefleyen açık kaynaklı bir sosyal medya platformu, anahtar bir özellik kazandı. Hizmet, yeni kullanıcıları onboarding'e başladıktan bir yıl sonra nihayet doğrudan mesajlaşma özelliklerini ekledi.

Şirketin blog yazısında duyurduğu üzere, doğrudan mesajlaşma artık Bluesky'in uygulaması ve web sitesinde mevcut. Varsayılan ayar, kullanıcıların takip ettikleri kişilerden mesaj almasına olanak tanırken, ayarlar "herkes" veya "hiç kimse"den mesaj alacak şekilde ayarlanabiliyor. Şimdilik, Bluesky'daki DM'ler oldukça temel ve sadece kişiden kişiye metin sohbetlerini destekliyor, ancak şirket ileride medya ve grup mesajlaşmasını, ayrıca uçtan uca şifrelemeyi eklemeyi planladığını belirtiyor.


Bu süre zarfında, şirket, spam veya taciz soruşturmasına gibi "kesinlikle gerekli" durumlarda kullanıcıların mesajlarına erişebileceğini belirtiyor. Bluesky, bir blog yazısında, "Endere durumlarda, Bluesky moderasyon ekibi, spam veya koordineli taciz gibi daha geniş kötüye kullanım desenlerini incelemek için DM'lerinizi açması gerekebilir," diyor. "Bu sadece Bluesky'ı güvende tutmak için kesinlikle gerekli olduğunda yapılır. Erişim son derece sınırlıdır ve içeride izlenir."Bu nedenle, diğer sosyal platformlar gibi, Bluesky DM'ler muhtemelen hassas bilgileri paylaşmak için ideal bir alan değil. Ancak mesajlaşma özelliğinin eklenmesi, halka açık görünümün dışında daha fazla bağlantı kurmak isteyen ve konuşmalarını gizli tutmak isteyen kullanıcılar için muhtemelen memnuniyet verici bir haber olacak.

Bluesky'ın gösterdiği ilerleme, kullanıcılar arasında iletişimi artırmak için atılmış önemli bir adım olarak değerlendirilebilir. Halihazırda bulunan mesajlaşma özelliklerine ek olarak, ileride uçtan uca şifreleme gibi güvenlik odaklı yeniliklerle platformun geliştirilmesi, kullanıcı deneyimini daha da geliştirecektir.