M,yelin Bulmacası Beyindeki Gizemli Evrim | Çarpıcı Keşifler

Beyin Gelişimi Miyelin ve Kökeni | Bilim Kurgu Gibi Hikaye!
I nsan beyni (ve diğer omurgalıların beyinleri) sinir hücrelerinin aksonlarının üzerine koruyucu bir kılıf oluşturan ve impulslarını hızlandıran miyelin adlı yağlı bir madde sayesinde bilgiyi daha hızlı işleyebilir. Ancak, miyelini nöronlarımız nasıl evrimleştirdi? Cevabın bir kısmı ki bu zamana kadar bilinmiyordu neredeyse bilim kurguyu andırıyor.

Altos Labs Cambridge Institute of Science'dan bilim insanları liderliğinde bir araştırma ekibi, omurgalı nöronlarını kaplayan miyelinin geçmişine dair ilginç bir keşif yaptı moleküler bir parazit genlerimizle oynuyor. Bir zamanlar bir virüs olan eski bir virüsten türeyen diziler, miyelinin bir bileşenini kodlayan bir genin düzenlenmesine yardımcı olarak omurgalıların beyinlerinin neden üstün olduğunu açıklamaya yardımcı oluyor.

Tarih öncesi Enfeksiyon

Miyelin, merkezi sinir sisteminde oligodendrosit hücreleri ve çevresel sinir sisteminde Schwann hücreleri tarafından üretilen yağlı bir malzemedir. Yalıtım özellikleri, nöronların birbirlerine hızlı ve uzun mesafelerde impulslar göndermesine olanak tanır. Miyelin, uzun ve dar aksonları mümkün kılarak daha fazla sinirin bir araya gelmesine olanak sağlar.

Bir zamanların kökten alınabilen beynelmiş hücrelerde miyelini üretmenin yolu nedir? Bu sürecin önemli bir oyuncusu, bir tür moleküler parazit olan retrotranspozon gibi görünüyor.

Diğer transpozonlar gibi, retrotranspozonlar genomda bir RNA aracılığı ile yeni konumlara hareket edebilir. Ancak, genomumuzdaki çoğu retrotranspozon artık hareket edecek kadar çok mutasyon almış durumda değil.

RNLTR12 int adlı bir retrotranspozon, ilk olarak bir virüs olarak atalarımızın genomuna girmesi düşünülen bir virüs olarak kabul edilir. Fare genomlarında şu anda retrotranspozonun 100'den fazla kopyası bulunmaktadır.

RNLTR12 int tarafından üretilen bir RNA, bir transkripsiyon faktörüne veya diğer genlerin etkinliğini düzenleyen bir proteine bağlanarak miyelinin temel bileşenlerinden biri olan miyelin temel proteini (MBP) genine yakın bir DNA'ya bağlanır.

Bu sonuçlar diğer çenelilerde tutarlı mı ? RNLTR12 int ile ilişkili retrotranspozonlara CRISPR CAS9 kullanarak kurbağa ve zebra balıklarında gerçekleştirilen denemeler de benzer sonuçlar gösterdi.

Miyelin, omurgalı beyinlerini zenginleştirmiş, böylece hiç olmadığı kadar iyi çalışabilmelerini sağlamıştır. Bu yüzden "beyin gıdası" terimi gerçek anlam kazanır. Sağlıklı yağlar beyinlerimiz için çok önemlidir, çünkü miyelin oluşturmaya yardımcı olurlar. Gece boyu çalışırken bir avuç fındık alırken bu gerçeği düşünün.


Fortnite ve Fallout Buluşmasının Heyecan Verici Detayları | Oyun

Melih ÖZKAŞ

Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ