Bentley Efsanevi W12 Motorunu Emekliye Ayırıyor Yerine Gelen Motor ?

Bentley'den Büyük Sorumluluk Hibrit Güçe Oda Geçti
B üyük motorlar artık gün sayıyor. Günümüzde, düşük emisyon bölgeleri ve yakıt verimliliği konusundaki sıkı yasal düzenlemeler, lüks otomobil üreticilerini harekete geçirmeye devam ediyor. Bentley de bu akıma katılarak W12 motorlu Continental GT Speed modelini emekliye ayırma kararı aldı ve yerine yeni bir plug in hibrit model getiriyor.

Bentley, 21. yüzyılda W12 motorunu markasının ticari bir simgesi haline getirdi. Volkswagen Grubu’nun 1998 yılında Bentley'i devralmasının ardından, marka için yeni bir sayfa açma vakti geldi. W12 motoru, ilk olarak Audi A8’de kullanılmak üzere Volkswagen Grubu bünyesinde geliştirilmişti. Golf VR6’daki dar açılı iki V6 motorunun birleştirilmesiyle oluşturulan bu güçlü ve kompakt motor, V8 motorlardan farklı bir seçenek arayışında olan müşteriler için ideal bir seçenek olarak ortaya çıktı.

W12 motorunun ilk kez kullanıldığı Bentley modeli, dört yetişkin yolcu taşıma kapasitesine sahip, modern bir coupe olan Continental GT oldu. araç, 2003 yılında piyasaya sürüldü ve o zamandan beri büyük ilgi gördü şirket şimdiye kadar neredeyse 100.000 adet satmış durumda.

Bentley, sürdürülebilir lüks otomobil üreticisi olma hedefi doğrultusunda yatırımlarını sürdürüyor. İngiltere, Crewe’daki fabrikasında yeni bir boya dükkanı ve diğer iyileştirmeler yaparak bu hedefe ulaşmayı planlıyor. Continental GT Speed modelini plug in hibrit gücüne geçirme kararı da bu hedefe ulaşma yönünde atılmış önemli adımlardan biri olarak ön plana çıkıyor. Yeni aracın WLTP değerlendirmesinde 36 g / CO2 emisyon oranı elde etmiş olması, markanın bu konudaki kararlılığının bir göstergesi.

Plug in hibrit güç aktarma sistemi Bentley için yeni olmasa da, bu teknolojiyi zaten yeni Porsche Panamera modelinde görmüştük. Kombine edilen sistem 771 beygir gücü (575 kW) ve 737 lb ft (1.000 Nm) tork üretiyor ve bu da aracın sıfırdan 100 km/s hıza yalnızca 3.2 saniyede ulaşabilmesini sağlıyor. Aracın gücü ve torku sekiz vitesli çift kavramalı şanzıman aracılığıyla dört tekerleğe aktarılıyor.

4.0 L V8 motor tek başına 584 beygir gücü (435 kW) ve 590 lb ft (800 Nm) tork üretirken, motorun arka tarafında bulunan elektrik motoru 188 beygir gücü (140 kW) ve 332 lb ft (450 Nm) tork sağlıyor. Bentley GT Speed’in lityum iyon çekiş bataryası, aracın ağırlık dağılımını iyileştirmek amacıyla arka aksın üzerine konumlandırılmış ve Porsche Panamera modeli ile aynı kapasite olan 25.9 kWh’lık bir kapasiteye sahip.

Temmuz’un sonlarına doğru dördüncü nesil Continental GT'nin resmi olarak tanıtılması planlanıyor. Tamamen kaputun altındaki detaylar bu tarihe kadar gizli tutulacak. Prototip araçların hala test aşamasında olması nedeniyle yol testlerine izin verilmedi, sadece Castelloli pistinde test sürüşü yapıldı.


Bentley'den Büyük Sorumluluk Hibrit Güçe Oda Geçti - 2

Deneme Sürüşüne Çıkıldı

Bentley, Continental GT modeliyle birkaç kez öne çıktı. 2007 yılında buz üzerinde hız rekoru kırıldı, 2019 yılında ise Pikes Peak'te bir üretim aracı rekoru elde edildi. Bentley ayrıca Bathurst’taki korkutucu Mount Panorama pistinde zafer kazanan Bentley Continental GT3 yarış arabalarını üretti. Ancak bu örnekler, özel durumları temsil ediyor ve Bentley GT sürücülerinin araçlarını nadiren pistlere çıkardıkları düşünülürse, pistteki deneyimlerim, bu büyük aracı asfaltta sürerken nasıl bir deneyim olacağı hakkında bana bir fikir verdi.

Aracı çalıştırdığınızda, varsayılan olarak sadece elektrik motorunu kullanmaya başlar ve GT Speed, V8 motorunun uykusunda kalmasına izin verir, ta ki gaz pedalının %70’in üzerine çıkılana veya hız 100 mil/s (160 km/s)’yi geçene kadar. Bize aracın ağırlığını vermediler ancak tahmini olarak 5,000 lbs (2,267 kg) civarında olduğunu belirtiyorlar. Ancak elektrik motorunun, aracı hızlı bir şekilde hareket ettirmek için yeterli torka sahip olduğunu gözlemledik. Bu modda, özellikle yoğun trafikli bölgelerde, ekstra güç eksikliğini hiç hissetmeden tüm gün geçirebilirdim.

En azından pil bitene kadar. Bentley, bu modun 50 mil (80 km)lik bir elektrikli menzile sahip olması gerektiğini belirtti, bu da muhtemelen Avrupa WLTP menzili olacak EPA elektrikli menzili biraz daha az olabilir.. Neredeyse üç saat içinde seviye 2 bir şarj cihazıyla şarj edilebilen araçta, pilin belirli bir seviyede tutulmasını sağlayan ve V8 motorun gücünü kullanarak pili yeniden şarj eden güç aktarma modları bulunuyor.


Bentley'den Büyük Sorumluluk Hibrit Güçe Oda Geçti - 3

Sessiz elektrikle gezinti yaptıktan sonra gaz pedalına basmak, motora gümbürdemesi ve egzozun sesi olan tam bir orkestra deneyimine neden oldu. Sport modunda, arkamda hafifçe uzakta batar bir V8 gürültüsü ve bazı egzoz çıtırtıları duyuldu. Direksiyon oldukça haber vericiydi ve yol tutuşunun az olduğu kısımları bana bildirmekteydi, çünkü üzerinden saatler süren şiddetli yağmur sona erdiğinde pistte yer yer su birikintileri kalmıştı.

Arka tekerleklerin kaymasını kasti olarak tetiklemek kolayca düzeltilebilirdi. Biraz daha fazla süre ile, en azından Sport modunda, çok dikkatli bir elektronik denetim yapan aracı, sandalyenin üzerinde döndürebilseydim. Bentley modunda motor her zaman çalışırken, Sport modu daha sert bir sürüş sunar Bentley modu, mantıklı olduğunda elektrikli güçle sürüş yapmanıza izin verir. Bentley ve Sport modlarının sürüş şekilleri farklıdır, bunun bir kısmı aktif olarak ön ve arka tarafta 48 V aktif yuvarlanma çubukları, havalandırma yayları ve iki valfli amortisörlerin katkılarındandır.

Büyük bir güç üretimine sahip bu araç, hızlanmayı oldukça hızlı bir şekilde artırıyor. Yalnızca %60 hızda bile, frenleme için dördüncü viraja kadar 193 km/s hızı gördüm. Frenler genellikle ağır (ancak güçlü) bir aracın gerçek ağırlığını ortaya çıkartır, ancak GT Speed görevin üstesinden geldi. Ön tarafında 10 pistonlu kaliperler bulunan araçta direksiyon gibi fren pedalı da belirli bir hissizlikten yoksun değildi, çünkü bu elektronik bir fren sistemi kullanıyor.

Bentley, 25 Haziran’da kaputun altındaki detaylarını açıklayacak. Tamamen elektrikli bir Bentley, 2026'da Bentayga, Audi ve Porsche tarafından da kullanılan VW Grubu'nun Premium Platform Electric platformuna geçtiğinde piyasaya sürülecek.