NASA Artemis Görevi İçin Ay'a Gönderilecek Yeni Keşif Aracını Seçti

Ay'a Gönderilecek Yeni Keşif Aracı Belli Oldu | Bilim
N ASA, Ay'a gönderilecek yeni keşif aracını seçti

NASA, Artemis görevleri için Ay'a gönderilecek keşif aracını geliştirmek üzere üç şirketi seçti. Yarışma sonucunda Intuitive Machines, Lunar Outpost ve Venturi Astrolab, bir yıl sürecek bir izlenebilirlik çalışması için seçildi. Daha sonra yalnızca biri Ay'a gönderilecek ve orada performans ve güvenlik testleri yapılacak. Bu aracın Artemis V görevi için 2030'un başlarında kullanılması planlanıyor. Seçilen şirket, LTV için 2039'a kadar uzanan bir süreçte NASA ile sözleşmeler yapacak ve bu işlerin toplam değeri 4.6 milyar doları bulacak. Ayrıca, seçilen şirket aracı ticari faaliyetlerde kullanabilecek.


Ay'a Gönderilecek Yeni Keşif Aracı Belli Oldu | Bilim - 2

Intuitive Machines, Moon Racer adlı aracıyla daha önce CLPS programı kapsamında NASA ile çeşitli sözleşmeler yapmış ve şubat ayında Odysseus adlı ilk aracını Ay'a göndermişti. Venturi Astrolab, Flex adını verdiği bir araç geliştirecekken, Lunar Outpost da Lunar Dawn adını verdiği bir araç üzerinde çalışacak. Tüm araçlar, iki astronotun desteklenmesi ve Ay'ın güney kutbunun zorlu koşullarına dayanabilmesi gerekecek.


Ay'a Gönderilecek Yeni Keşif Aracı Belli Oldu | Bilim - 3

NASA'nın baş araştırmacısı Jacob Bleacher, "LTV'yi kullanarak yürüyerek ulaşamayacağımız yerlere seyahat edeceğiz, keşfetme ve yeni bilimsel keşifler yapma yeteneğimizi artıracağız." açıklamasında bulundu.Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ