Avrupa'da Apple'ın Yapay Zeka Uygulamaları Ne Zaman Piyasada Olacak?

Avrupa'da Apple'ın Yapay Zeka Planları Tehlikede Detaylar Burada!
A pple, Avrupa Birliği'nde iOS 18'in vurgulanan yapay zeka özelliklerini erteleyeceğini açıkladı. Şirket, bu durumu Dijital Pazarlar Yasası (DMA) düzenlemelerine bağladı. Bloomberg'in haberine göre, Apple, bu yıl Apple Intelligence, iPhone'u Mac'te yansıtma ve SharePlay Ekran Paylaşma özelliklerinin Avrupa Birliği'nde piyasaya sürülmesini engelleyeceğini iddia etti.

Şirket, Bloomberg'e yaptığı açıklamada, "DMA'nın uyumluluk gereksinimlerinden kaygılıyız çünkü bu, kullanıcı gizliliğini ve veri güvenliğini riske atabilecek ürün bütünlüğünü tehlikeye atabilecek şekilde bizi zorlayabilir," dedi. Apple, DMA düzenlemelerinin nasıl kullanıcı gizliliği ve güvenliğini riske atabileceği konusunda detay vermedi.


2022 yılında kabul edilen DMA, Büyük Teknoloji şirketlerinin rekabeti zayıflatmak için yapabileceklerini kısıtlayarak adil rekabeti teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu düzenleme, bu şirketleri küçük rakipleri dışlamaktan, kendi hizmetlerini rakiplerinkilere tercih etmekten, müşterilerin verilerini platformlarına kilitlemekten ve reklam verilerinin kullanımı konusunda şeffaflığı sınırlamaktan alıkoyar.

Apple'ın düzenlemeleri suçlaması konusunda belirsizlikler eşliğinde Avrupa Birliği kullanıcılarını güzel şeylerden mahrum bırakmak adına düzenlemelere suçlama getirdiği ilk olay değil. Şirket daha önce, bu yıl içerisinde DMA kuralları nedeniyle Avrupa'da ana ekran web uygulamaları eklemeyi kaldıracağını açıklamıştı. Daha sonra şirket, "aldığı talepler" sebebiyle bu kararını değiştirdi. Google da benzer bir şekilde, "yeni düzenleyici gereksinimler" sebebiyle Avrupa cihazlarından üçüncü taraf uygulamaları ve saat yüzleri kaldırdı.Apple'ın ertelemesi, Avrupa Birliği düzenlemelerinin şirketin yanında dikenli bir hal aldığı bir dönemde geldi. Avrupa Komisyonu, Mart ayında şirket hakkında resmi bir soruşturma başlattı ve DMA ihlalleri için önümüzdeki haftalarda dava açmayı planladığı bildirildi. Şirket, bu yılın başlarında, iOS kullanıcılarını şirketin ekosistemi dışındaki daha ucuz müzik abonelik planları hakkında bilgilendirmelerini engellediği için 1.8 milyar euro (1.95 milyar dolar) para cezasına çarptırılmıştı.

Bu gelişmeler, Apple'ın Avrupa Birliği'nde regulator baskısı altında olduğunu ve şirketin ürün ve hizmetlerini şekillendirmesinde kısıtlayıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Teknoloji sektöründeki bu tür düzenlemelerin, hem şirketlerin faaliyetlerini sınırlayan hem de tüketicilerin güvenliğini ve hizmet çeşitliliğini artırmayı hedefleyen bir etkiye sahip olduğu açıkça görülmektedir.