Garanti Süresi Uzatılıyor! Avrupa Birliği Tüketici Dostu Yenilikler

Avrupa Birliği’nden Tüketici Cihazlarına Onarım Hakkı
A vrupa Birliği, tüketici cihazlarının tamir edilmesini kolaylaştıracak olan bir onarım hakkı direktifini kabul etti. Yeni kurallar, ürünün garanti süresinin uzatılmasını ve üreticilerin garanti kapsamı dışında kalan cihazları onarmak zorunda olmalarını öngörüyor. Bu yasa henüz üye ülkeler tarafından onaylanmaya ihtiyaç duyuyor.

Avrupa'da satılan cihazlar zaten minimum iki yıllık garanti süresi sunuyor, ancak yeni kurallar ek gereksinimler getiriyor. Bir cihaz garanti süresi içinde tamir edilirse, müşteriye bir değiştirme veya tamir seçeneği sunulması gerekiyor. Eğer müşteri tamir seçeneğini tercih ederse, garanti süresi bir yıl uzatılmalıdır.


Garanti süresi dolduktan sonra, şirketlerin "onarılabilir" kategorisine giren "ortak ev ürünleri" olarak adlandırılan cihazları (akıllı telefonlar, televizyonlar ve belirli ev aletleri gibi) tamir etmeleri hala gereklidir. Tüketici tamir sırasında bir cihaz ödünç alabilir veya tamir edilemezse refurbished bir üniteyi tercih edebilir.

Avrupa Birliği, tamirlerin "makul" bir fiyata sunulması gerektiğini ve "tüketiciyi gerçekten korkutmamak" için yapılmamış olmaları gerektiğini belirtiyor. Üreticiler yedek parçaları ve araçları sağlamak zorunda ve "sözleşmeye dayalı maddeler, donanım veya yazılım teknikleri" kullanarak tamirleri engellemeye çalışmamalıdır. Ayrıca, bağımsız tamircilerin, uygunluğu AB yasalarına uygun olan ikinci el, orijinal, uyumlu veya 3D baskılı yedek parçaları kullanmasını engelleyemezler. Ayrıca, tamir fiyatlarını gösteren bir web sitesi sağlamalı, başkası tarafından daha önce tamir edilen bir cihazı tamir etmeyi reddedemezler ve ekonomik nedenlerle bir tamiri reddedemezler.Genişletilmiş kuralları alkışlayan Avrupa'nın "Onarım Hakkı" grubu, kaçırılan fırsatlar olduğunu söyledi. Daha fazla ürün kategorisinin dahil edilmesini, değiştirme yerine tamir önceliği tanınmasını, bağımsız tamircilerin tüm yedek parçalara/ tamir bilgilerine erişim hakkını ve daha fazlasını görmek istediklerini belirtti. "Koalisyonumuz, her bir üye ülkede direktifin uygulanmasına odaklanan üyelerle birlikte çalışarak, iddialı tamir edilebilirlik gereksinimleri için çaba gösterecek" dedi.

Sağladığı yardımın yanı sıra, onarım hakkı kuralları e atıkların, CO2 kirliliğinin ve daha fazlasının azaltılmasına yardımcı oluyor. Bu alan şu anda ABD'de de bir mücadele alanı, yasama çalışmaları yaklaşık yarısı eyalette tartışma konusu. California'nın onarım hakkı yasası 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek akıllı telefonlar ve diğer 100 dolardan fazla mal olan cihazlar için üreticilerin yedek parçaları, araçları ve tamir kılavuzlarını yedi yıl boyunca stoklamalarını zorunlu kılıyor.Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ