Avrupa Birliği ve ABD İle Yapılan Anlaşma, SpaceX ve Galileo Uyduları

Avrupa Birliği ve ABD Anlaşması SpaceX ve Galileo Uyduları
A vrupa Birliği, ABD ile yaptığı anlaşma ile SpaceX'in Falcon 9 roketi ile dört adet Galileo navigasyon uydusunun fırlatılmasına olanak tanıyan bir anlaşmaya vardı.

Politico'ya göre, bu güvenlik anlaşması, Avrupa Birliği ve Avrupa Uzay Ajansı çalışanlarına her zaman fırlatma rampasına erişim izni veriyor ve görevde bir aksilik olması durumunda enkazın kurtarılması için ilk fırsatı sağlıyor.

Bu anlaşma ile, Florida'dan Falcon 9 roketi ile her biri 700 kg olan ikişer uydunun fırlatılmasının son hazırlıkları başlayabilir. Bu Galileo görevleri bu yılın ilerleyen zamanlarında gerçekleşecek. Uydular, her biri yaklaşık 22.000 km yüksekliğindeki bir yörüngeye fırlatılacak.

Güvenlik önlemleri, yüzlerce milyon avroya mal olan ve ABD yapımı GPS uyduları gibi benzer bir işlevi yerine getiren uydu içine entegre edilmiş özel teknoloji nedeniyle alınmıştır. Florida fırlatmaları, sivil ve askeri amaçlar için kullanılan Galileo uydularının, Avrupa toprakları dışında ihraç edildiği ilk kez olacak.

Ulusal güvenlik görevine ilişkin ek maliyetler nedeniyle, Avrupa Birliği iki fırlatma için 180 milyon avro, yaklaşık 196 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Bu, Falcon 9 fırlatma için standart 67 milyon dolarlık fiyatın yaklaşık %30 primidir.

Bir Fırlatıcı Krizi

ESAC, üzerinde çalıştığı Rus yetkili Roscosmos ile işbirliğini Ukrayna'nın Rusya tarafından işgalinden sonra sona erdirmek zorunda kaldı. Bu çatışma başladıktan sonra Avrupa, Rusya'nın orta menzilli Soyuz roketiyle uçuşlarını durdurdu. Bu modifiye versiyon, Avrupa'nın Fransız Guyanası'ndaki uzay limanından fırlatılıyordu.

Diğer bir neden ise Ariane 6 roketinin gelişimindeki devam eden gecikmelerdendir. Bu roket, orijinalde dört yıl önce tanıtılması gerekiyordu, ancak yeni roket birkaç gelişim ve teknik gecikme yaşadı. Avrupa'nın fırlatıcı krizi, kıtaları uzun süre uçuran Ariane 5 roketini emekli ettiğinde, hızla arttı.

Ancak bu uzay erişiminin sona ermesi yakın zamanda olacak gibi görünüyor. ESAC, Fransız Guyanası uzay limanına Ariane 6 roketinin ilk uçuş donanımının aşamalarını gönderdi. ESAC, belirli bir lansman tarihi belirlemedi, ancak 15 Haziran ile 31 Temmuz arasında bir pencere üzerinde çalışıyor.

Ariane 6'nın bu test uçuşunun iyi gitmesi durumunda, aracın, gelecekteki Galileo uyduları, diğer Avrupa uzay araçları ve ana ticari müşterisi Amazon için Project Kuiper uyduları da dahil olmak üzere uzun bir misyon listesi bulunuyor.

Bu haber, Avrupalı uzay endüstrisinin yaşadığı önemli gelişmeleri ve uzay teknolojisinin gelecekteki planlarını yansıtmaktadır. Teknoloji ve uzay meraklıları için oldukça heyecan verici bir dönemdeyiz! Uzayın sınırlarını genişletme ve dünya çapında yeni adımlar atma yönünde, Avrupa'nın önünde parlak bir gelecek var.

Uzay teknolojisi ve uzay keşifleri her zaman büyük ilgi görmüştür. Bu gelişmelerle birlikte, dünya genelindeki uzay meraklıları, uzay endüstrisinin gelecekteki adımlarını ve keşiflerini heyecanla bekliyor olacak. Bu heyecan verici vakitlerde bizi yakından takip etmeye devam edin!


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ