Audible Yeni Standart Üyelik Planıyla Audiobook Rekabeti | Teknoloji

Audible ve Spotify Yeni Audiobook Planları ile Rekabet Ediyor
A udiobook dünyasının dev ismi Audible, Avustralya'da daha uygun fiyatlı bir abonelik seçeneği test ediyor. Yeni Standart üyelik planı, Spotify'ın audiobook atağına bir yanıt gibi görünüyor. Daha pahalı planla benzer özelliklere sahip olan yeni Standart üyelik, aylık bir ücretsiz kitap hakkı sunuyor. Ancak, PlayStation Plus gibi oyun servislerine benzer şekilde, planı iptal ettiğinizde talep ettiğiniz kitaplara erişiminizi kaybediyorsunuz.

Bloomberg'in raporuna göre, Avustralya'daki Audible Standart planı aylık 8.99 AUD (ABD doları karşılığı 5.90 $) tutarında ve bu, Avustralya'da Premium Plus planın aylık maliyeti olan 16.45 AUD'ye göre çok daha düşük ($14.97 ABD'de). Daha düşük maliyetine rağmen, Audible Standart aboneleri hala aylık bir audiobook talep edebiliyor ve kütüphanelerine ekleyebiliyor. Bu kitapları çevrimdışı veya çevrimiçi dinleyebiliyorlar.

Ancak buradaki püf nokta şu, Audible Premium Plus'ta olduğu gibi Standart üyelerin ücretsiz audiobook kredileri bir sonraki aya geçmiyor. (Yani, Mayıs ayında bir kitap talep etmeyi unutursanız, Haziran ayında yine sadece bir krediniz olacak.) Ayrıca Standart planla seçtiğiniz audiobook'ların yanında iptal ettikten sonra bir kilit simgesi olacak. İptal ettikten sonra bunları dinlemek istiyorsanız, tam fiyatına satın almanız veya yeniden abone olmanız gerekecek.


Planlar arasındaki bir başka fark da Audible Standart üyelerinin tam podcast erişimine sahip olmaması. Standart üyeler birçok podcast'i ücretsiz dinleyebilirken, bazı Audible Özgün podcast'leri Standart üyeliği ile kullanılamıyor.

Spotify ise geçen yıl Audible'ın kurulu modeline meydan okuyan bir audiobook özelliği başlattı. ABD'deki Spotify Premium aboneleri, reklamsız müzik planlarından aylık 15 saat kitap dinleyebiliyor. Servis ayrıca, aynı 15 saat sınırlamasıyla ayda 10 dolar karşılığında sadece audiobookları içeren bir abonelik seçeneği sunuyor. Eğer ayrılan zaman yeterli gelmezse, Spotify kullanıcıları 10 saatlik bir ek süre satın alabiliyor. Tek bir audiobook genellikle yedi ila on bir saat arasında sürer.Bu rekabet ortamında, Audible'ın yeni Standart planı ve Spotify'ın audiobook atağı, dinleyici kitlesinin tercihleri üzerinde etkili olabilir. Tüketici dostu fiyatlar ve esnek abonelik seçenekleri müşteri sadakatini artırabilir.

Sonuç olarak, dinleyici kitlesinin beğenisine sunulan bu yeni abonelik ve içerik modelleri, audiobook dünyasında rekabetin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Etkili bir pazarlama stratejisi ve kullanıcı dostu hizmet modelleriyle, Spotify ve Audible gibi dev markalar arasındaki rekabetin ilerleyen dönemde nasıl şekilleneceğini merakla bekliyoruz.iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT

Lucid Motors İş Gücü Kesintisi ve Otomotiv Endüstrisinde Zorluklar

Melih ÖZKAŞ