AT&T Uydu Telefon Servisi İle Abonelerine Kapsama Alanı Genişletiyor

AT&T Yeni Uydu Telefon Servisi ile Kapsama Alanı Genişliyor
A T&T aboneleri artık tipik çekim noktalarında dahi telefon servisine erişim sağlayabilecek. Son yıllarda yaptığı çalışmalarla dikkat çeken mobil operatör, 2018'den beri AST SpaceMobile ile çalışmalar yürütüyordu. Bu iş birliği kapsamında AST SpaceMobile, geleneksel akıllı telefonlar aracılığıyla uydudan gelen sesli çağrılar, metin mesajları ve video çağrılarını test ediyordu. Sonunda, şirketler arasında resmi bir anlaşma imzalandı ve bu da AT&T'nin abonelerini normal telefonlarıyla gerçek bir uydu cihazına dönüştürme kapasitesine yaklaştığını gösteriyor.


Mobil cihazlar, genellikle veri almak için baz istasyonlarına yakın olmalıdır. Bu durum, ormanlarda veya dağlarda bile aileleri arayamayan veya onlara mesaj atamayan insanların yaşadığı bir sorundur. AT&T'nin uydu telefon servisi, uyduyu baz istasyonu olarak kullanacak ve yörüngeye yerleştirildikleri için uzak bölgelerde bile bağlantı sağlayabilecekler.

Bu anlaşma, bu yaz gerçekleşecek olan bir roket fırlatması için zamanında yapıldı. Bu fırlatma sayesinde beş ticari AST uyduyu uzaya taşınacak ve bu uydular, AT&T'nin hizmetini devreye almasına olanak tanıyacak. Ayrıca şirketin planladığı uydu yörüngesi sisteminin sadece bir başlangıcı niteliğinde olan bu uydu fırlatması, AT&T'nin hizmetin spesifik çıkış tarihini henüz açıklamamış olmasına rağmen, bu teknolojik gelişmeye ek bir maliyet olup olmayacağı da belirsizliğini koruyor.Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz yıl AT&T, T Mobile ve SpaceX'in Starlink'in üzerinde çalıştığı benzer bir uydu telefon teknolojisine ilişkin endişelerini ifade etmek üzere FCC'ye bir mektup yazdı. 2022'de bir araya gelen bu iki şirket, kullanıcılarına okyanus ortasında dahi erişebilecekleri bir hizmet sunma vaadiyle dikkat çekti. SpaceX, Starlink uydularını 2024'ün ocak ayında, direk telefona servis sağlama yeteneği olan uydu telefonları ile fırlatmış, ve bir hafta sonra şirketler, bu uydular aracılığıyla T Mobile üzerinden ilk metin mesajlarını gönderip almıştı. T Mobile, bu yıl içerisinde halka uydu tabanlı metin mesajlaşma hizmetini sunmayı planladığını belirtti.Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ