ASUS ROG Ally X Oyun Deneyiminde Devrim Niteliğinde Güncelleme

ASUS ROG Ally X Taşınabilir Oyun Çözümünde Yeni Dönem
A SUS, bilgisayar üreticileri arasında oyun odaklı bir el tipi cihaz üretme konusunda ilk adım atan büyük PC üreticisi oldu. İlk çıktığında birkaç sorun yaşansa da, ROG Ally, insanlara oyunlarını yanlarında götürebilecekleri güçlü bir seçenek sunmayı başardı. Ancak yaklaşık bir yılın ardından, ASUS'un taşınabilir cihazı büyük bir güncelleme alıyor ve sanki istediğimiz cihaz haline geliyor.

Öncelikle belirtmek gerekirse, Ally X, orijinaline kıyasla daha çok bir orta dönem yenilemesi. Nintendo'nun 2019'da Switch için yaptığı güncelleme gibi. Ancak ASUS, yeni modelin yeteneklerini artırmak için daha fazla şey yaptığını söyleyebilirim. Çünkü Ally X, öncüsünde kullanılan Ryzen Z1 Extreme çipi ve 7 inç 120Hz LCD ekranına sahip olmasına rağmen, cihazın neredeyse her şeyi bir şekilde iyileştirilmiş veya geliştirilmiş.

İç kısımda, ASUS Ally X'in pil boyutunu eski modele kıyasla 80Wh'dan 40Wh'a kadar ikiye katladı. Depolama için de aynısı geçerli, taşınabilir cihaz şimdi 1TB M.2 SSD'ye (512GB'dan) sahip. Öncekinden farklı olarak, bu tam boy 2280 modülüdür, bu yüzden daha sonra daha büyük bir sürücü eklemeyi planlayanlar için üçüncü parti eklentiler için birçok seçenek bulunmaktadır. Hafıza da hızlı LPDDR5X 75000 RAM'in 24GB'a (16GB'dan) büyük bir artışla geliyor. Ve her şeyin düzgün soğumalı kalması için ASUS, şirketin %23 daha küçük olmasına rağmen %24 daha iyi hava akışı sunan yeni bir fan sistemini takmış.

Tüm bunlar, özellikle performans ve pil ömrü açısından oldukça hoş bir değişiklik olurdu. Ancak ASUS, burada durmadı. Ally X ayrıca yeni bir siyah dış yüzeye sahip ve öncekinden biraz daha kalın, bu da daha belirgin kavrama ve biraz daha ergonomik bir düğme düzenine imkan tanıyor. Ayrıca, öncekinin biraz mat ve sulu hissettirdiğim D Pad'in yerine yeni bir hassas D Pad var. Ve ASUS Hall Effect joystickleri tercih etmese de, şirket daha sert yaylara geçtiğini belirtti, bu da dayanıklılığı artırmalı ve onları daha duyarlı hissettirmeli.


ASUS ROG Ally X Taşınabilir Oyun Çözümünde Yeni Dönem - 2

Son olarak, Ally X arkasında küçük arka pedallar bulunuyor ve kazara basılmaları daha zor olmalı. Ancak benim favori değişikliklerimden biri, üstteki yeni üçüncü hava girişiyle birlikte, ASUS'un bu cihaz için ikinci bir USB C bağlantı noktasına sahip olmasına karar vermesi. Ve bu bağlantı noktası USB 4 ve Thunderbolt 4'ü desteklediğinden, harici bir GPU ile kullanmak için yeterince hızlıdır (bu tür bir şeyden hoşlanıyorsanız) ve diğer bağlantı noktasını şarj veya diğer kablolu aksesuarlar için boş bırakır.

Birçok açıdan, ASUS sonunda Ally X'i istediğim gibi bir el tipi cihaz haline getirdi gibi hissediyor. Daha büyük pil, önceki modele ilişkin ana sorunlardan birini çözüyor, çünkü eski model modern oyunları oynarken genellikle bir saatten biraz daha fazla dayanabiliyordu. Ardından ikinci bir USB C bağlantı noktasının eklenmesi, cihazı daha esnek hale getiriyor ve acil durumlarda yarı masaüstü olarak kullanmak için daha donanımlı hale getiriyor. Ve kavramanın daha büyük oluşunu yeterince vurgulayamam. Çünkü X sadece öncekinden birkaç milimetre daha kalın olmasına rağmen, çok daha rahat, ki bu el tipi cihazlar için açıkçası son derece önemli.


ASUS ROG Ally X Taşınabilir Oyun Çözümünde Yeni Dönem - 3

Ancak belki de tüm bunların en büyük etkisi, ASUS'un ilk hamle avantajını daha da büyük bir avantaja dönüştürmesidir. Çünkü Legion Go gibi rakipler hala ilk modellerindeyken (üstelik MSI Claw gibi başka rakipler de partinin çok geçlerinden gelmişlerdir, yakında gelecek incelemem için takipte kalın), ASUS el tipi cihazını zaten yeniliyor. Ve bu, sağlam bir temele sahip olan bir cihazdan geliyor. Son dalgadan olan oyun el tipi cihazlarından benim kadar etkilenen herkes için, bu cihazların bu kadar hızlı bir şekilde olgunlaştığını görmek gerçekten cesaret verici. Üstelik, orijinal Ally'dan sadece 100 Dolar daha fazla olan 800 Dolar'dan ( Türkiye Fiyatı Tahmini 26.000 TL + KDV ) başlayan fiyatıyla, Ally X oldukça makul bir fiyata sahip.

ROG Ally X, bugün Best Buy'dan ( ABD ) ön sipariş için satışa sunulurken, resmi satışların Temmuz ayında başlaması bekleniyor.