Opera'nın Aria'sı Google ve OpenAI Yapay Zeka Modelleriyle Güçlendi!

Aria'yı Keşfet Opera ve Google'dan Yapay Zeka Entegrasyonu!
O pera kullanıcıları artık tarayıcılarının yerleşik yapay zeka asistanı Aria'yı kullanırken OpenAI'nin büyük dil modellerinin (LLM) yeteneklerine güvenebiliyor. Ancak şimdi şirket, ayrıca Google ile de Gemini yapay zeka modellerini Aria'ya entegre etti. Opera'ya göre, Composer yapay zeka motoru, kullanıcının sorgusuna dayalı olarak kullanıcının niyetini işleyebilir ve ardından her özel görev için hangi modelin kullanılacağına karar verebilir.

Google, geçen yıl resmi olarak LLM'yi duyurduğunda Gemini'yi "şimdiye kadar inşa ettiğimiz en yetenekli model" olarak adlandırdı. O zamandan beri, şirket ürünlerinde Gemini destekli özellikleri duyurdu ve Gemini yapay zeka sohbet botunu Android'in içine doğrudan entegre etti. Opera, Gemini'nin entegrasyonu sayesinde, tarayıcısının "kullanıcılarına en güncel bilgileri, yüksek performansla sunabilme" olanağını belirtti.
 


Aria'yı Keşfet Opera ve Google'dan Yapay Zeka Entegrasyonu! - 2

Şirketin Google ile yaptığı ortaklık, Aria'nın AI Feature Drop programının bir parçası olarak yeni deneysel özellikler sunmasını da sağlıyor. Tarayıcının Opera One Developer sürümüne sahip kullanıcılar, ücretsiz olarak Google'ın Imagen 2 modeli tarafından desteklenen yeni bir görüntü oluşturma özelliğini deneyebilirler. Aşağıdaki resimde kullanıcı örneğin Aria'ya "tatilde plajda içki içen bir köpeğin resmini yap" dedi. Ayrıca, kullanıcılar Google'ın metinden sese dönüştürme modelini kullanarak Aria'nın yanıtlarını konuşma tonunda dinleyebilirler. Test sürecinde her şey yolunda giderse, Opera özellikleri herkese sunabilir, ancak erken benimseyenlerin geri bildirimlerine bağlı olarak hala bazı değişikliklere gidebilir.

Bu entegrasyonlar, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve Opera tarayıcısının yapay zeka kabiliyetlerini genişletmek için heyecan verici bir adım olarak görülüyor. Opera'nın gelecekteki yenilikleri ve deneysel özellikleriyle ilgili gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.


Aria'yı Keşfet Opera ve Google'dan Yapay Zeka Entegrasyonu! - 4