Büyük Değişim iOS 18 Güncellemesi Fotoğraflar Uygulaması Yenileniyor!

Apple'ın Yenilikçi Adımı Fotoğraflar Uygulaması Revize Edildi
A pple, iOS 18 güncellemesiyle birlikte fotoğraflar uygulamasında büyük değişiklikler yapacağını duyurdu. Şirket, bu güncellemeyi "şimdiye kadar yapılmış en büyük" güncelleme olarak tanımlıyor. Fotoğraflar uygulamasının yeniden tasarlanan sürümü, geziler ve etkinlikler gibi unutulmaz anılar etrafında otomatik olarak tüm fotoğrafları düzenleyecek.

Yeni sürüm, mevcut sekmeli düzeni terk ederek tüm fotoğraflarınızı, albümlerinizi ve anılarınızı tek bir yerde görüntüleyebileceğiniz bir ekranla değiştirecek. Tüm görüntülerin aşina olduğumuz ızgara görünümü uygulamanın üst kısmında yer alacak, zekice düzenlenmiş "kolleksiyonlar" ise alt kısımda yer alacak.

Apple, uygulamayı yeni kolleksiyonlarıyla daha akıllı hale getiriyor. Bu yeni kolleksiyonlar, fotoğraflarınızı son geziler ve en çok zaman geçirdiğiniz kişilere göre albüm benzeri görünümlere sıralayacak. Bu özellik, mevcut "anılar" özelliğine benziyor benzer görüntüleri bir araya getiriyor ve tekrar ziyaret etmek istediğinizde otomatik oynatabiliyor. (Ancak anılar gibi, kolleksiyonlar ses efektleri ve animasyonlar içermiyor.)

Fotoğraflar ayrıca, uygulamada özel bir bölüme kolleksiyonları sabitleme ve gezinirken belirli türdeki resimleri aramayı kolaylaştıran yeni filtreleme yetenekleri ile daha özelleştirilebilir hale gelecek.
 


Apple'ın Yenilikçi Adımı Fotoğraflar Uygulaması Revize Edildi - 2

Fotoğraflar uygulaması ayrıca, iOS'un yeni yapay zeka yeteneklerinden faydalanacak. Fotoğraflar, yeni "Temizleme" düzenleme aracı ile AI destekli görüntü düzenleme ile daha akıllı hale gelecek ve Google'ın "sihirli silgi" özelliğine benzer şekilde arka plan nesnelerini kaldırabilecek. Ayrıca, fotoğraflarınızdan özel hikayeler oluşturmanızı sağlayacak yeni bir anılar özelliği de ekleniyor. Şirket, "Apple Intelligence en iyi fotoğrafları ve videoları açıklama temelli olarak seçecek, fotoğraflardan belirlenen temalara dayalı bölümlerle bir hikaye oluşturacak ve bunları kendi anlatısal yapısına sahip bir filmde düzenleyecek" diyor.

Yeniden tasarlanan Fotoğraflar uygulaması, iOS 18 güncellemesi ile bu yılın ilerleyen dönemlerinde kullanıcılara sunulacak.