Apple'ın Yeni MacBook Air ve iPad Modelleri Hazırlıklar Devam Ediyor

Apple'ın Yeni MacBook Air ve iPad Modelleri Güncel Bilgiler
A pple'ın en popüler dizüstü bilgisayarı olan MacBook Air için yeni gelişmeler var. Apple M1 ve M2 çipleri önce MacBook Air'e gelmişti, ancak durum M3 çip jenerasyonunda değişti. M3 çip nesli önce MacBook Pro ve iMac'e geldi ancak MacBook Air dokunulmadı.

Bloomberg'den Mark Gurman'ın raporuna göre, bu durum önümüzdeki yılın başlarında değişecek. Apple, "Mart zaman çerçevesi"nde MacBook Air güncellemelerini ve birkaç yeni iPad modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Apple 2023'te hiç yeni iPad çıkarmadı ve 13 inç M2 MacBook Air 2022 Temmuz'unda tanıtılmıştı.

Rapor, Apple'ın hem 13 inç hem de 15 inç MacBook Air'leri aynı anda yenileyeceğini belirtiyor. 15 inç M2 modeli 2023 Haziran'ında çok daha yeni bir şekilde piyasaya sürülmüştü. Sadece dokuz ay sonra 15 inç Air'in yenilenmesi biraz alışılmadık olabilir ama tamamen duyulmamış değil. Ve içlerindeki her şey aynı kalırsa iki boyut arasındaki farkları açıklamak kesinlikle daha kolay olur.

Fiyatlandırma da açık bir soru işareti. Apple şu anda yaşlanan M1 MacBook Air'i 999 dolarlık giriş seviyesi bir model olarak satıyor ve daha yeni çip ve tasarımı olan M2 Air için 100 dolarlık bir prim talep ediyor. Apple, M3 güncellemesini tanıttığında M2 Air'in fiyatını 999 dolara düşürebilir, M3 Air'in fiyatını 999 dolara çekebilir veya M1 ve M2 sürümlerini sonlandırabilir ve MacBook Air için yeni başlangıç fiyatını 1.099 dolara yükseltebilir. Apple, 2015 non-Retina MacBook Air'in bazı sürümlerini sonlandırmadan önce dört yıl boyunca 999 dolara sattı.

iPad'ler için ise Apple, iPad Air ve iPad Pro ürün hatları üzerinde dört yeni modelin (Wi-Fi ve hücresel versiyonları ayrı olarak sayılırsa sekiz) piyasaya sürülmesini planlıyor. iPad Air, 10.9 ve 12.9 inç versiyonlarıyla gelecek ve bu büyük ekranlı, Pro olmayan ilk iPad olacak. iPad Pro, yenilenmiş bir tasarımla, M3 çipi ve yeni OLED ekran panelleri ile gelecek ve muhtemelen daha iyi bir kamera, FaceID sensörü ve yüksek yenileme hızlı ProMotion ekran gibi premium özellikler sunmaya devam edecek. Yeniden tasarlanmış iPad Pro için yeni Magic Keyboard'un "iPad Pro'yu daha çok bir dizüstü bilgisayara benzeyecek şekilde yapacağı ve alüminyum bir yapıya sahip olacağı" rapor ediliyor.

Gurman, bu donanım güncellemelerini "Mac ve iPad satışlarında bir düşüşü tersine çevirmek" olarak sunsa da, genellikle olduğu gibi bu güncellemeler yaklaşık olarak aynı sıklıkta gerçekleşiyor. Mac, son dönemlerde yıllık büyüme göstermekte zorlanıyor ancak bu, pandemi dönemindeki bir patlama ve durgunlukla başa çıktıkları için genel olarak bilgisayar şirketleri için geçerli bir durum. Mac'in satışları 2024'te yeniden büyümeye başlarsa (veya hatta yaklaşık olarak aynı seviyede kalırsa), bu durum, M3 MacBook Air güncellemesinden ziyade, birkaç tahmin edilemez ve normal olmayan yılın ardından satışların normalleşmesiyle ilgili olacak.

Asıl mesela maalesef ülkemiz de fiyatlar nasıl olucak merakla bekleyip görelim.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT