Apple, iPhone ve Mac'te İtici Şifre Yönetimi: Passwords Uygulaması!

Apple'ın Passwords Uygulaması ile Şifre Deneyiminde Devrim!
A pple, iPhone ve Mac işletim sistemlerinin gelecek sürümlerine, Bloomberg'in Mark Gurman'ın haberine göre, bir şifre yönetimi uygulaması entegre etmeyi planlıyor. Yeni uygulama, Passwords adını taşıyacak ve mevcut şifre yöneticileri olan 1Password ve LastPass gibi uygulamalarla rekabet edecek. Bu tür uygulamalar genellikle benzersiz şifreler oluşturup saklamak için aylık ücret talep ederler. Apple, uygulamayı 10 Haziran'da düzenlenecek olan Yıllık Worldwide Developers Conference etkinliğinde tanıtmayı planlıyor.


Apple zaten iCloud Keychain aracılığıyla benzersiz şifreler oluşturup saklar, bu özellik tüm Apple cihazlarınız arasında şifreleri senkronize eder ve tarayıcı uzantısı aracılığıyla Windows PC'lerde de kullanımı sağlar. Ancak iCloud Keychain'de saklanan şifreler genellikle Ayarlar uygulamasında yer alıyor ve bu durum, onları bulmayı veya değiştirmeyi zorlaştırabiliyor. Apple cihazlarına entegre edilmiş özel bir şifre uygulaması, bu durumu sadece kolaylaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda insanlara Apple ekosisteminde kalma nedeni olarak da hizmet edecek.Rakipleri gibi, Apple'ın Passwords uygulaması iddialara göre şifreleri hesaplar, WiFi ağları ve Passkeys (nasıl çalıştıklarını açıklayan ayrıntılı bir inceleme burada) gibi farklı kategorilere ayıracak. Ayrıca, rakip uygulamalardan şifreleri içe aktarmanıza ve cihazınızın bir web sitesine veya uygulamaya giriş yapmaya çalıştığınızı algıladığında bunları otomatik olarak doldurmanıza izin verecek. Passwords ayrıca Apple'ın 4.000 dolarlık Vision Pro kulaklıkta da çalışacak ve Google Authenticator ve Authy gibi iki faktörlü doğrulama kodlarını destekleyecek. Hala net olmayan bir konu ise, Passwords uygulamasının şifrelerin yanı sıra dosyaları ve resimleri de güvenli bir şekilde depolamanıza izin verip vermeyeceği. Bu, hem 1Password hem de LastPass'ın sunduğu bir özellik.

Passwords'un yanı sıra Apple'ın Pazartesi günü iOS, iPadOS, MacOS, WatchOS ve VisionOS'un yeni sürümlerini ortaya çıkarması bekleniyor. Yazılımın yeni sürümlerinin, iddialara göre, tamamen yeni yapay zeka özellikleriyle donatılacağı da söyleniyor.