Apple'ın Yeni Kendi Kendine Onarım Programı

Apple'ın Genişleyen Kendi Kendine Onarım Programı Gelişmeler
A pple, Kendi Kendine Onarım Programını Genişletiyor Diagnostik Aracı Online ve Yeni Modeller Dahil

Apple, Nisan ayında başlattığı Kendi Kendine Onarım programını genişleterek, artık çevrimiçi Apple diyagnostik aracına ve iPhone 15 serisi ile M2 Mac'leri içermesini duyurdu. Bugün yaptığı açıklamada Apple, çevrimiçi aracın, "Apple Yetkili Servis Sağlayıcıları ve Bağımsız Onarım Sağlayıcılarına cihazların optimal parça işlevselliği ve performans için test etme ve hangi parçaların onarım ihtiyacı olduğunu belirleme yeteneği sağladığını" belirtti.

Bu araç sadece ABD'de mevcut olup, Apple'a göre 2024 yılında Avrupa'ya da gelecek. Aracın web sitesini ziyaret ettiğinizde, cihazın seri numarasını girmeniz istenecek. Daha sonra, yazılımı kontrol etmek ve bileşenlerin varlığını doğrulamak için mobil kaynak denetleyicisi, ses çıkışı ve "ekran piksel anormallikleri" gibi şeyleri kontrol etmek için bir mobil kaynak denetleyicisini içeren bir diyagnostik kitiyle karşılaşacaksınız. Ayrıca arka kamera, Face ID gibi öğelerin testleri de yapılabilmektedir.

Apple'ın destek sayfasına göre, testler, "sorunları izole etmeye, bir parçanın değiştirilmesi gerekip gerekmediğini araştırmak veya bir onarımın başarıyla tamamlandığını doğrulamak" için yardımcı olabilir. Bu araç için iOS 17.0 veya macOS Sonoma 14.1 ve sonrası gereklidir.

Öte yandan, Apple'ın Kendi Kendine Onarım programı, parça eşleme sistemine dayanmaktadır ve eleştirmenlere göre bu, araçların etkinliğini sınırlamaktadır. Kendi onarım aktivisti iFixit, Apple'ın bu uygulamasıyla ilgili görüş ayrılıklarını dile getirmiştir. iFixit, parça serileştirmenin üçüncü taraf parçaların kullanımını sınırladığını savunmuştur. Geçen Eylül ayında iFixit CEO'su Kyle Wiens, parça eşleme konusunda "sahip olduğumuz şeyleri tamir etme yeteneğimize ciddi bir tehdit" olarak nitelendirmiş ve Apple'ın müşteri deneyimini olumlu etkilemeye çalıştığını ancak bunun çevreye ve "sahiplik haklarına" mal olduğunu belirtmiştir.

Bu gelişmelere ek olarak Apple, M2 tabanlı MacBook Pro ve MacBook Air dizüstü bilgisayarları ile Mac Mini, Pro ve Studio'yu da programına dahil etmiştir. Müşterilere, önceden yalnızca Apple ve yetkili onarım ortakları tarafından erişilebilen araçlar, parçalar ve kılavuzlara erişim imkanı sunan bu program, aynı zamanda eleştirilere de maruz kalmıştır. Kullanıcılar, araç onarım kitleri kiralayabilir, ancak bu kitler de hacimli olmaları ve kısıtlı kiralama süresi nedeniyle eleştirilmiştir.

Apple, onarım programını başlattığından bu yana, kullanıcıların tamir edilebilirlik konusunda adımlar atmış olsa da, hala eksiklikleri bulunmaktadır. En güncel eklemelerle birlikte Apple'ın programı artık 35 ürünü desteklemektedir. Şirket ayrıca, eyalet ve ulusal onarım haklarına destek veren beklenmedik bir taraftar haline gelmiştir. Ayrıca, Self Service Repair programı aracılığıyla onarımları, artık tamamlanır tamamlanmaz tamircilerin Apple'ı aramasını gerektirmeyerek, biraz da olsa basitleştirmiştir. Kişiler, onarımları doğrulayabilir ve yazılımı, Sistem Yapılandırma sonrası onarım yazılım aracıyla güncelleyebilirler. Bugün Apple, programı 24 yeni Avrupa ülkesine getireceğini duyurarak, programın toplam ülke sayısını 33'e çıkardı.

Apple, onarım programının, elektronik onarımlarda deneyimli olan kullanıcılar için en uygun olduğunu belirtmektedir.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT