Apple ve OpenAI'den Sıfır Ücretli Ortaklık Teknoloji Dünyasında Bir İlk!

Apple'ın ChatGPT Planı AI Teknolojisi iPhone ve iPad'lere Geliyor!
T eknoloji devi Apple, geliştiriciler için düzenlediği son yıllık konferansında, OpenAI ile işbirliği yaparak şirketin teknolojisini iPhone ve diğer cihazlara taşıyacağını duyurdu. Dev bir şirket ile hızla yükselen bir teknoloji firması arasındaki anlaşmada devasa miktarda para akışının olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, yeni bir Bloomberg raporuna göre, bu ortaklıkta hiç kimse hiç kimseye para ödemedi. Apple, OpenAI’e ödeme yapmıyor, çünkü teknolojisini yüz milyonlarca kullanıcının önüne koymak, herhangi bir parasal ödemeyle eşdeğer veya hatta daha iyidir.


Apple, OpenAI'in GPT 4o modelini iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia'daki yapay zeka görevlerini güçlendirmek için kullanacak. Örneğin, kullanıcılar Siri'ye menü fikirleri oluşturmasını, makaleleri özetlemesini veya içeriklerine göre fotoğrafları bulmasını sağlamak istediklerinde, Siri ChatGPT'nin yeteneklerine başvuracak. Apple'ın yazı araçları ayrıca ChatGPT'yi hikayeler yazmak, mevcut metinleri yeniden yazmak ve düzeltmek için kullanabilecek. Kullanıcılar, ChatGPT'ye giriş yapmadan veya ödeme yapmadan bu özelliklerden faydalanabilecek, ancak Plus hesabı için ödeme yaparlarsa ekstra ayrıcalıklara erişebilecekler.

Bloomberg’ün belirttiği gibi, OpenAI, Apple kullanıcılarını aylık 20 dolar karşılığında ChatGPT Plus’a abone olmaya ikna ederek bu anlaşmadan para kazanabilir. Ve eğer bu kullanıcılar bir Apple cihazında abone olurlarsa, iPhone üreticisi de bir komisyon alacak. Gelecekte, Apple, AI'dan daha fazla kazanç elde etmeyi amaçlayarak ortaklarıyla gelir paylaşım anlaşmalarına girmeyi hedefliyor, haber organizasyonu diyor. Özellikle, Apple'ın işletim sistemlerinde sohbet botlarının sonuçlarını paraya dönüştürmekten gelir elde edeceklerini düşündüğü için, uzun zamandır devam eden (ve kârlı) arama anlaşmasıyla Google'dan daha az para kazanabilir.Apple, gelecekteki AI ortaklarını henüz açıklamadı, ancak bu yılın sonunda Google ile iOS kullanıcılarına Gemini entegrasyonu sunmak üzere görüşmelerde olduğu bildiriliyor. Ayrıca, başka bir seçenek olarak Anthropic ile işbirliği yaparak kullanıcılara Claude AI sohbet botunu sunmayı düşündüğü de iddia ediliyor.