iPad Kullanıcılarına Müjde iPadOS 18 ve Apple Intelligence Geliyor!

Apple'ın 2024 Planları iPadOS 18 ve Apple Intelligence
G eçen ay, Apple'ın tabletleri M4 çipi ile büyük bir yenileme yaşadı. iPad Air için iki farklı boyut seçeneği, Magic Keyboard'un güncellenmiş versiyonu ve Tandem OLED ekranlı yeni bir iPad Pro ile birlikte önemli değişiklikler geldi. Ve şimdi, WWDC 2024'te Apple, iPad'in yazılımını Apple Intelligence'ın tanıtılması ve bu yılın ilerleyen zamanlarında çıkacak olan iPadOS 18 ile güncellemeyi planlıyor.

Öncelikle, iPadOS'un ev ekranı için derinlemesine özelleştirme seçenekleri sunuyor. Artık uygulama simgelerini istediğiniz her yere yerleştirebileceksiniz. Apple'ın Control Center'ı da çeşitli liste ve görünümler oluşturma, simgeleri yeniden boyutlandırma ve yeniden düzenleme gibi yeni özelliklerle genişletildi. Ayrıca, uygulamalar arasında gezinmeyi kolaylaştıran yeni bir kayar sekme çubuğu da ekleniyor.

SharePlay'e de bazı önemli güncellemeler geliyor. Artık başkasının iPad'inde diyagram çizmek veya izin alarak başka birinin cihazını uzaktan kontrol etmek mümkün olacak.

Yıllardır süren isteklerin ardından, iPad artık kendi hesap makinesi uygulamasını da alıyor. Yeni Math Notes özelliği ile Apple Pencil'ı destekleyen ve el yazısı formüller girebilmenizi sağlayan bir hesap makinesi uygulaması geliyor. Math Notes ayrıca formülleri gerçek zamanlı olarak güncelleyebilecek veya daha sonra tekrar ziyaret etmek isterseniz bunları kaydedebileceksiniz.

Genel gizlilik de yeni güncellemelerle karşımıza çıkıyor. Artık bir uygulamayı kilitleyerek, bir arkadaş veya aile üyesine cihazınızı ödünç verirken tüm bilgilere erişim izni vermeden kullanmalarını sağlayabileceksiniz.

Gelişmiş gizlilik ve güvenlik önlemleriyle birlikte, Mesajlar, Tapbacks'in tüm emoji'lerle uyumlu hale gelmesi, mesajları zamanlama özelliği ve Wi Fi veya mobil ağa bağlı olmadığınız durumlarda bile mesajları uydu üzerinden gönderme yeteneği gibi yeni özelliklerle güncelleniyor. Apple, uydu üzerinden gönderilen mesajların son derece güvenli bir şekilde şifreleneceğini de belirtiyor.

 


Apple'ın 2024 Planları iPadOS 18 ve Apple Intelligence - 2

Mail ve Fotoğraflar uygulamaları da benzer şekilde büyük değişikliklerle karşımıza çıkıyor. Mail, farklı türdeki teklif veya bilgileri bulmayı kolaylaştırmak için yeni kategorilere sahip olacak. Fotoğraflar uygulamasında ise güncellenmiş bir kullanıcı arayüzü ile belirli tipteki görüntüleri görmenizi ve ekran görüntüleri gibi şeyleri gizlemenizi sağlayacak. Ayrıca, geriye dönük fotoğrafları ve anıları daha iyi yüzeylendirmek için Yeni Günler ve Kişiler ve Evcil Hayvanlar gibi kategoriler de eklenecek.

Ses kontrolleri, AirPods takılıyken Siri'nin başı sallama veya başınızı sallama hareketlerini anlamasına olanak tanıyan yeni bir özellikle güçleniyor. Bu özellik, kalabalık bir otobüsde veya sessiz bir bekleme odasında konuşma yaparken veya gürültülü bir ortamda Siri'ye basit cevaplar vermek istediğinizde işleri kolaylaştıracak.

Bu yılın en büyük eklemesi ise, tüm iPad özelindeki özelliklerin yanı sıra Apple Intelligence'ın da tablet işletim sistemine entegre edilmesi oldu. Bu, web sitelerinin özetlerini oluşturma, e postaları düzeltme veya yeniden yazma, hatta sizin talimatlarınıza göre yeni sanat eserleri oluşturma gibi birçok AI destekli özelliği kapsıyor.

Apple, AI'ınızı daha kişiselleştirilmiş ve bağlamsal hale getirmek için çalıştıklarını, ancak gizliliğinizi ve güvenliğinizi korumak adına dışarıya veri satmadıklarını iddia ediyor. Şirket, çoğu aracı için yerinde işleme kullanacaklarını, ancak bazı özelliklerin buluta ihtiyaç duyabileceğini belirtiyor.

Simgeleşmiş dijital asistanları Siri, Apple Intelligence ile önemli bir yenileme alıyor. Bu, daha iyi doğal dil tanıma ve bir sorgudan diğerine bağlamı anlama ve hatırlama yeteneğini içeriyor. Siri ayrıca, size cihazınızı nasıl kullanabileceğiniz konusunda yardımcı olacak, belirli görevleri nasıl yapacağınızı, dosyaları nasıl arayacağınızı veya sesinizle uygulamaları ve özellikleri nasıl kontrol edeceğinizi sorma yeteneğine sahip olacak.


Apple'ın 2024 Planları iPadOS 18 ve Apple Intelligence - 3

Apple Intelligence'ın neler yapabildiğine dair bazı örnekler arasında, önemli e postaları vurgulayıp bunları posta kutunuzun en üstüne yerleştirmek, yaratıcı hissettiğinizde AI'ı kullanarak benzersiz emoji'ler oluşturabilmek (Genmoji olarak adlandırılıyor), ve fotoğrafları temizlemek için Clean Up aracı gibi özellikler yer alıyor.

Son olarak, diğer küçük güncellemeler arasında, dışarıdaki kredi kartı bilgileri, paket servis kimliği ve hava durumu uyarılarını eklemek için yeni bir şifreler uygulaması, kişiselleştirilmiş mekansal sesle bir oyun modu, Apple Haritalarda genişletilmiş yürüyüş sonuçları ve geliştirilmiş erişilebilirlik için yeni bir göz takibi özelliği de bulunuyor.

Bu güncellemelerin hepsi, iPad kullanıcıları için heyecan verici bir gelecek vaat ediyor. Apple'ın sürekli olarak yenilikçi ve kullanıcı odaklı yaklaşımı, iPadOS 18 ve Apple Intelligence ile bir kez daha kendini kanıtlıyor. Bu güncellemelerin ne zaman yayınlanacağı konusunda henüz kesin bir tarih verilmese de, iPad kullanıcıları şimdiden heyecanla beklemeye başlayabilirler.


Apple'ın 2024 Planları iPadOS 18 ve Apple Intelligence - 4