iPad Güncellemeleri Beklenen Değişiklikler ve Özellikler

Apple, Yenilikçi Tablet Modellerini Tanıtmaya Hazırlanıyor!
2 023 yılının tamamında iPad serisini dokunmadan bıraktıktan sonra, Apple'ın önümüzdeki birkaç hafta içinde tüm tabletlerini yenilemeye hazırlandığı bildiriliyor. Bloomberg'in Mark Gurman'ın haberine göre, Mart sonunda veya Nisan ayında büyük iPad Pro ve iPad Air yenilemelerini göreceğiz, ayrıca bu yeni donanıma destek ekleyen iOS 17.4'ün özel bir sürümünü de göreceğiz.

Bu iPad dedikodularının ayrıntılarından biraz bahsedeceğiz, ancak bunları okurken evimde dolaşan üçüncü nesil bir iPad Air'i ve genellikle Octonauts izlemek ve Super Mario Lego setleri kurmak için kullandığım ve çoğunlukla okuma ve gezinme için kullandığım beşinci nesil bir M1 Air'i yükseltme düşüncesi beni neyin harekete geçireceğini düşündürdü.

En azından benim için cevap, "yeni donanım" değil. Birkaç yıl önce iPad'i odaklı bir yazma cihazı olarak kullandıktan sonra, onu çoğunlukla tablet kullanımına yönlendirdim ve iPad'i bir noktada değiştirmek için ya birinin kırılması ya da Apple'ın yüksek kaliteli iPad'lerin ne yapabileceğini dramatik bir şekilde değiştirmesi gerekecek.

Bu yıl neler gelecek?

Her şeye göre, her ikisi de ciddi güncellemeler olacak. iPad Pro, muhtemelen 2018'de yuvarlak, daha büyük ekranlı iPad Pro'ları tanıttıktan sonra ilk büyük yeniden tasarımını görecek, ayrıca iPad'in ekran teknolojisini Apple'ın yüksek kaliteli iPhone'larıyla uyumlu hale getirecek bir OLED ekran paneli de göreceğiz. Daha ince bir gövde ve yeni M3 çipi de oldukça muhtemel bahisler arasında, ve bazı dedikodular tabletlerin MagSafe kablosuz şarjı destekleyebileceğini (yeni Mac'lerdeki kablolu MagSafe 3 portundan farklı olarak) öne sürüyor. Apple ayrıca muhtemelen Pro tabletlerinin fiyatını artıracak, ancak kaynaklar bu fiyat artışlarının ne kadar büyük olabileceği konusunda anlaşamıyor.

iPad Air muhtemelen büyük bir tasarım değişikliği görmeyecek, ancak 6. nesil modelin M1'den M2'ye yükseldiği bildiriliyor ve Apple'ın mevcut 10.9 inçlik tasarımı tamamlamak için ilk kez 12.9 inçlik bir Air modeli planladığı söyleniyor. 15 inçlik MacBook Air veya M2 Pro Mac mini gibi, 12.9 inçlik bir iPad Air, Apple'ın temel iPad'lerine bir adım daha ileriye gitmek isteyen ancak daha pahalı iPad Pro'ları haklı çıkarmakta zorluk çeken insanlara hizmet edebilir.

iPad mini ve düşük uçlu iPad'lerin de güncellenmesi bekleniyor, ancak biraz daha uzun süre beklememiz gerekebilir Gurman'ın son raporunda onlardan bahsetmiyor ve 2023 sonlarında yapılan dedikodular her iki modelin de 2024'te daha sonra bir yenileme görebileceğini gösteriyor. Her ikisi de uzun süredir güncellenmedi 329 dolarlık 9. nesil iPad ve iPad mini son olarak 2021'in sonlarında güncellendi ve garip 10. nesil iPad 2022'nin sonlarından kalma.

Düzeltme Fırsatı

2024'ün bir süredir olduğundan daha büyük bir yıl olacağına dair görünüyor, fakat sessiz bir 2023'ten sonra her şey büyük bir yıl gibi görünecektir.
Ayrıca, Apple'ın diziyi basitleştirmek için bir fırsat özellikle 9. nesil iPad'i ve onun Lightning girişini ve birinci nesil Apple Pencil'ı sonunda kaldırmak ve yeni tablonun temeli haline getirmek için 10. nesil iPad'i (veya aynı tabletin hafifçe güncellenmiş bir sürümü) yapma fırsatı. Ayrıca, her iPad'ın net bir şekilde tanımlandığından emin olma fırsatı var. Düşük uçlu iPad, temel gezinme, mesajlaşma, oyun oynama ve karalama için satın aldığınız, Air, iPad'i birincil bilgisayar cihazları olarak kullanan ancak Pro'nun çan ve ıslıklarını umursamayan insanlar için bir adım ilerisi, ve Pro, Apple'ın yapabildiğin en iyi donanımı isteyen insanlar için modeldir.

Mevcut iPad serisi, 2018 civarında Apple'ın birkaç yüz dolarlık farkla birkaç birbirine karışan MacBook'lar sattığı 2018'deki MacBook serisini hatırlatıyor. Günümüzün MacBook serisi hala biraz çakışma yaşasa da (aynı görünümlü M2 Air ve M3 Air sadece 100 dolarla ayrılıyor), genellikle herhangi bir modeli gösterip onun kime göre olduğunu açıklayabilirsiniz. Biraz budama ve bazı fiyat ayarlamaları ile iPad de düzeltilebilir.

Ancak yeni donanım büyük problemi çözmez

Yeni donanım veya Apple'ın en son çipleriyle bile, iPad için en büyük sorun hala yazılım kısıtlamalarıyla ilgili. İpad Pro'nun 2018 yenilemesine kadar olan eleştirilerimizin çoğu hala geçerli, o zamandan bu yana birkaç nesil yeni donanım ve iPad'in o zamandan bu yana aldığı yeni çoklu görev arayüzüne rağmen
Üçüncü taraf (ve birinci taraf) uygulamalar, eksiklikleri gidermiş olsaydı ve bunu gerçekleştirmek için geliştirme araçları mevcut olsaydı, işletim sisteminin kısıtlamaları daha hoş olurdu. Maalesef, iPad Pro için tasarlanmış birçok "profesyonel" uygulama bilinçli bir şekilde sadeleştirilmiş durumda. Ve creatives ve profesyonellerin iPad'de görmek isteyeceği birçok araç mevcut değil...
Bu, çoğu, hatta birçoğu için bu laptopun yerine getirilmesi gerekecek bir evrende yok. Bu, dijital sanat yaratma motorudur. Bu, ikincil, hareket halindeki bir video düzenleyici ve monitördür. Bu, bir senaryo yazarının minimalist, dikkat dağıtmayan dijital defteridir. Bu, bir DJ'in sahne yedeğidir. Bu, birçok şeydir ve eğer sizin için ilgili bir şeyse, bu satırları okurken zaten bunu düşünüyorsunuzdur.
Ancak eğer bu donanımda laptopunuzdan ziyade yapmanın keyifli olacağı bir şey hakkında düşünmüyorsanız, muhtemelen sizin için bir şey yoktur. Sizin için bu, sadece gerçekten havalı bir oyuncak ya da en azından şaşırtıcı bir mühendislik başarısıdır. Çünkü yeni iPad Pro bazı özelleşmiş görevler için harika çalışıyor, ancak tüm yönlü, tutarlı bir profesyonel bilgisayar sistem olarak çalışmıyor.
Apple Silicon geçişi üzerine, macOS'in tüm erdemleri ve kusurları ile neredeyse hiç yazılım tarafında bir ödün vermesi gerektirmemesi harika bir şeydim, ve hala harika macOS, macOS kaldı. Ve komut satırı veya geliştirme ortamlarını çalıştırma veya Apple'ın uygulama mağazaları dışarısından dağıtılan, bağımsız olarak geliştirilen üçüncü taraf tarayıcıları olan bağımsız üçüncü taraf uygulamalarını çalıştırma yeteneğine sahip olmak istiyorsanız gidilecek yer hala orası...
iPad aynı silikonu kullanıyor, ancak iPadOS ile kullanmak için çok daha kısıtlayıcı, özellikle de iPad'in içinde bir iPhone olduğu günlerden bu yana var olan aynı App Store kısıtlamalarına bağlı olduğunuz için. Apple, iPadOS'a neredeyse tamamen özellikli profesyonel uygulamalarını piyasaya sürmesine rağmen, hala eksik özellikler bulunuyor ve çoğu zaman iPad'iniz üzerinde Mac'inizde yaptığınız projeleri açıp düzenlemekte sorun yaşayabiliyorsunuz (veya tersi). Ve Apple, iPadOS'a daha esnek bir çoklu görev arayüzü eklemek için çoklu kez denedi, ancak sınırlı başarı elde etti.
Ben gerçekten Apple'ın yüksek uçlu iPad'lerinin iPadOS'u macos ile değiştirmesine veya ikisi arasında kolayca geçiş yapmaya izin veren bir çift işletim sistemi mekanizması uygulamasına izin vereceğini düşünmüyorum. Ama bu, iPad'in etrafında dönüşünü değiştirebilecek ve bu dönüştürülemedikten sonra gerçekleşemezse, tablet bilgisayar cihazlarının asla tam olarak gerçekleşmeyen vaadini teslim edebilecek dramatik bir değişiklik gibi hissediyor.
Daha fazla Okuma

Eğer güç kullanıcısıysanız, sınırlı ama odaklanmış bir işletim sistemine veya tam teşekküllü bir masaüstü ortamına sahip olma seçeneğiniz vardır. Eğer Apple ise, aslında "iPad için Xcode" veya "iPad için Terminal" gibi şeyler hakkında konuşma şansınız olur, ancak aslında tamamen farklı kısıtlamaları olan tamamen farklı sürümlerini geliştirmek veya sürdürmek zorunda olmadan. Ve eğer dokunmatik ekranlı Mac'ler gerçekten geldiyse, söylentilerin belirttiği gibi, neden zaten sahip olduğunuz dokunmatik donanımı kullanarak bazı parmak dostu kullanıcı arayüzü ayarlamalarını denemek için daha iyi bir yol olabilir?
Bu konuda Apple'ın bana çok fazla dinlemeyeceğini düşünmüyorum. iPad'deki tüm yazılımın benzer kısıtlıklarıyla savaşırken, benim daha fazla yazılım çalıştırma izni istiyorum. Ancak Apple artık yüksek perdeli "bilgisayarın geleceği" konuşmasını iPad'den Vision Pro'ya kaydırdığından, belki şirket iPad'i daha kullanışlı hale getirmek için farklı yollar denemeye daha istekli olacak. Özellikle de, Mac'in Apple Silicon geçişinin üçüncü yılına girdiğinde, macOS ve tüm yazılımlarını iPad'in donanımında çalıştırmak için gereken iş zaten bitmiş durumda.
En sonunda, şu zamanlarda benimle ilgili.nü tanımlamak için parmak dostu kullanıcısının çalıştığı bir şey, dokunmatik Mac'lerin gerçekten gelmekte olduğu, söylentilerin belirttiği gibi, ve dokunmatik donanımınızı zaten kullanarak bazı parmak dostu kullanıcı arayüzü ayarlamalarını denemek için daha iyi bir yol olabilir?
Bu konuda Apple'ın bana çok fazla dinlemeyeceğini düşünmüyorum. iPad'deki tüm yazılımın benzer kısıtlıklarıyla savaşırken, benim daha fazla yazılım çalıştırma izni istiyorum. Ancak Apple artık yüksek perdeli "bilgisayarın geleceği" konuşmasını iPad'den Vision Pro'ya kaydırdığından, belki şirket iPad'i daha kullanışlı hale getirmek için farklı yollar denemeye daha istekli olacak. Özellikle de, Mac'in Apple Silicon geçişinin üçüncü yılına girdiğinde, macOS ve tüm yazılımlarını iPad'in donanımında çalıştırmak için gereken iş zaten bitmiş durumda.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ