Apple Ödeme Komisyonu Değişikliği Geliştiricileri Endişelendiriyor mu?

Apple Yeni Ödeme Yönergeleri Geliştiricileri Beğendi mi?
T eknoloji devi Apple'ın App Store geliştiricilerine dış ödeme yöntemleri eklemelerine izin verme seçeneği, beklenen ilgiyi görmedi. Devam eden yasal mücadele çerçevesinde Cuma günü yapılan bir duruşmada Apple, yaklaşık 65,000 geliştiricinin sadece 38'inin bu tür bağlantıları eklemek için başvuruda bulunduğunu açıkladı (Bloomberg). Ocak ayında tanıtılan yeni yönergeler, geliştiricilerin alternatif ödeme seçenekleri ekleyebilmeleri için önceden Apple'ın onayını almalarını ve hala %27'ye kadar komisyon ücreti ödemelerini gerektiriyor.


Bu değişiklikler, 2021 yılında ABD Bölge Hakimi Yvonne Gonzalez Rogers'ın verdiği bir kararı yerine getirmek amacıyla yapılmıştı, ancak Reuters'ın bildirdiğine göre, Epic Mart ayında Apple'ın uyum çabasını "sahte bir çözüm" olarak nitelendirdi ve mahkemeye şikayette bulundu. Şu an için Rogers'ın da bu durumdan etkilenmiş görünmediği belirtiliyor. Bloomberg'e göre, en son duruşmada Rogers, Apple'ın çözümünü anlatırken, "Bana öyle geliyor ki, amaç eski iş modelini ve geliri korumaktı," dedi.

Apple'ın komisyonunun yanı sıra geliştiriciler, ödeme işleme ücretlerini de göz önünde bulundurmak zorunda kalacaklar, bu da toplamda daha önce ödediklerinden daha fazla bir maliyetle karşı karşıya kalmalarına neden olabilir. Hakim, raporlara göre, "Bin kişinin [yeni ücretin onaylanmasında] yer aldığını ve hiçbirinin belki de geliştiricilerin maliyeti dikkate alınmalı mı diye düşünmemiz gerektiğini söylemediğini mi söylüyorsunuz?" dedi.Bu sorunlar, Apple'ın geliştiricilere daha iyi bir çözüm sunması gerekliliğini ve App Store üzerindeki ödeme sistemlerinin geleceği konusunda belirsizliği ortaya koyuyor. Geliştiricilerin, kullanıcılarına sunacakları uygulamalardan elde edecekleri geliri artırma potansiyellerini sınırlayan bu durum, endüstri tarafından yakından takip edilmekte.

Konuyla ilgili gelişmeleri takip edeceğiz ve sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT