Yapay Zeka Trendleri Apple iOS 18 için OpenAI ve Google İle İlerlemeleri

Apple Yapay Zeka Stratejisi OpenAI ve Google Yeni Adımlar
T eknoloji devi Apple, iOS 18 için yapay zeka odaklı özellikler üzerinde çalışmalarını hızlandırıyor. Bloomberg'in yeni bir raporuna göre, şirket, ChatGPT'nin üreticisi OpenAI ile görüşmelerini yeniden başlatmış durumda. Ayrıca, Apple'ın kendi büyük dil modellerini inşa ettiği de belirtiliyor. Ancak, OpenAI ile yapılan görüşmelerin odak noktasının "sohbet/bulma bileşeni" olduğu bildiriliyor. Aynı zamanda, Google ile de iOS 18 için Gemini adlı yapay zeka destekli sohbet botunu lisanslamak üzere görüşmelerde olduğu ifade ediliyor. Bu görüşmeler hala devam ediyor ve Apple'ın hangi şirketin teknolojisini kullanacağına dair nihai bir karar vermediği belirtiliyor. Bloomberg'in raporunda, Apple'ın sonunda her iki şirketten de veya hiçbirinden yapay zeka teknolojisi lisanslamak konusunda karar verebileceği ifade ediliyor.


Şimdiye kadar, Apple AI (Yapay Zeka) çalışmaları hakkında sessiz kalmış olsa da, Silicon Vadisi'nin geri kalanının bir yapay zeka yarışına dönüşmesiyle birlikte, şirketin bir şeyler planladığına dair ipuçlarını bıraktığı görülüyor. Şirketin Şubat ayında açıklanan kazançları sırasında CEO Tim Cook, Apple'ın yapay zeka alanında çalışmaya ve yatırım yapmaya devam ettiğini ve "bu alandaki devam eden çalışmalarımızın ayrıntılarını bu yılın ilerleyen dönemlerinde paylaşmaktan heyecan duyduğumuzu" belirtti. Apple, geçtiğimiz ay piyasaya sürdüğü M3 MacBook Air'in "yapay zeka için dünyanın en iyi tüketici dizüstü bilgisayarı" olduğunu iddia etti ve iddialara göre bu yılın ilerleyen dönemlerinde yapay zeka odaklı dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar piyasaya sürmeye başlayacak. Ayrıca, Apple geçtiğimiz hafta, bulut yerine cihazlar üzerinde yerel olarak çalışacak birkaç açık kaynaklı büyük dil modeli de piyasaya sürdü.Apple'ın iPhone'lar ve diğer cihazlardaki yapay zeka özelliklerinin neye benzediği henüz net değil. Generatif yapay zeka hala çok güvenilmez ve yanıtlar uydurma eğiliminde. Son zamanlarda Humane Ai Pin gibi yapay zeka destekli cihazlar, felaketle sonuçlanan incelemelerin ardından piyasaya sürülmüşken, Rabbit R1 gibi diğerleri henüz değerli olduklarını kanıtlamadılar.

Daha fazlasını 10 Haziran'daki WWDC etkinliğinde öğreneceğiz. Apple'ın yapay zeka odaklı yeniliklerinin heyecan verici olacağı kesin.Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ