Apple Watch Serisi 9 ve Ultra 2 İçin Aldığı Kararlar İşte Detaylar

Apple Watch Series 9 ve Watch Ultra 2 Satışını Durduruyor
A pple, Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2'nin satışını 21 Aralık'tan itibaren durduracağını açıkladı. Masimo'nun patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle ürünlerin ABD'ye ithalatının Ağustos 2028'e kadar yasaklanma ihtimali nedeniyle bu adımı attığını belirtti. Ekim ayında ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC), Apple Watch'un nabız oksimetre özellikli modellerinin Masimo'nun iki patenti ihlal ettiği yönündeki kararı onayladı. Bu süreçte devam eden 60 günlük Başkanlık İnceleme Dönemi 25 Aralık'ta sona erecek. Bu tarihten sonra Apple Watch'ın patentlerin 2028'de sona ermesine kadar ithalat yasağına tabi olacağı belirtiliyor.

Apple, ITC'nin kararına karşı ciddi şekilde itiraz ettiğini ve müşterilere Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2'nin mümkün olan en kısa sürede yeniden sunulması için hukuki ve teknik seçenekler aradığını açıkladı. Ayrıca, Devlet Başkanı Joe Biden'ın bu kararı veto etme yetkisi bulunuyor. Şu an için üçüncü taraf satıcılarından ürünleri satın alınabilir durumda ancak 25 Aralık'tan sonra bu durum değişebilir.

Apple ayrıca, eğer Başkanlık İnceleme Dönemi bir veto olmaksızın sona ererse 26 Aralık'ta ITC'nin kararına itiraz edeceğini belirtti. Masimo ise, 2013 yılında potansiyel bir ortaklık konseptiyle şirketle görüşmeye başladığını ancak Apple'ın bazı çalışanlarını ve teknolojisini kopyaladığını iddia etti. Bu dava sürecinde Masimo'nun da Apple'a karşı bir dava açtığı biliniyor.

Apple'ın yaptığı bu hamlelerle birlikte, şirketin akıllı saatlerinin geleceğinin belirsiz olduğunu söylemek mümkün. Ancak Apple, bu duruma çeşitli yasal yollar ve yeni teknolojiler aracılığıyla bir çözüm bulabileceğini belirtiyor. Bu sürecin sonunun nasıl olacağını ve iki şirketin bu dava sürecinin nasıl sonuçlanacağını ise zaman gösterecek.

Daha fazla teknoloji haberi için bizi takip etmeyi unutmayın!


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ