Apple ve Canon İşbirliği Vision Pro İçin Yeni Mekansal Lens Tanıtıldı

Apple Vision Pro Canon ile Yeni Nesil Mekansal Lens İşbirliği
A pple, Vision Pro için yeni nesil işletim sistemi duyururken, gözlüğünüzde yakalayabileceğiniz ve paylaşabileceğiniz içeriği geliştirmeyi amaçlıyor. Bunu başarmak için kamera alanında uzman olan Canon'un yardımını alacak. Canon, R7 kamerası için özel bir mekansal lens üzerinde çalışıyor.

Detaylar şu an için ışıktan yoksun olsa da, WWDC etkinliğinin büyük sunumunda kısaca gösterilen bu yeni lens, önceki stereo lenslere göre çok daha ince bir tasarıma sahip. STM (adım motoru teknolojisi) ile odaklamayı sessiz ve sorunsuz tutan 7.8mm f/4 bir lens olarak karşımıza çıkıyor.


Canon daha önce VR ve mekansal içerik odaklı lenslerle uğraşmıştı. Son mekansal lensi 2.000 dolar değerindeydi, bu yüzden çoğumuzun bütçesi dışında kalıyor. (Ancak Vision Pro'yu satın aldıysanız, belki de bütçenizin dışında değildir.)

İlginçtir ki, Canon daha önce hiçbir mevcut kamerasının Vision Pro ile eşleşebilecek video sunmadığını belirtmişti. Şimdi, bu lens ve kamera kombinasyonunun hangi tür videoları (ve hangi yenileme hızları ve çözünürlüklerde) yakalayabileceğini tam olarak duymayı bekliyoruz.

Apple, ayrıca 180 derece 3D 8K video formatına güncellemeler getirdi ve Immersive Videos'ların daha kolay yakalanabilmesi ve çalışılabilmesi için Blackmagic ile işbirliği yapıyor.