Kişisel Mahremiyet İçin Önemli Adım Apple ve Google'dan Uyarı Sistemi

Apple ve Google'dan İstenmeyen Takipçilere Yeni Korumalar
A pple ve Google, aralarında gelişen Bluetooth takipçileri konusunda uzun süredir üzerinde çalıştıkları projelerini nihayet hayata geçirdi. İki teknoloji devi, "İstenmeyen Konum Takipçilerinin Tespit Edilmesi" adını verdikleri endüstri standardını geliştirdi. Bu standard sayesinde, iOS ve Android platformlarında birinin, üzerlerine yerleştirilmiş olan Bluetooth takip cihazları tarafından izlendiği durumda uyarı alması mümkün hale geldi.

Belirli bir süre boyunca herhangi bilinmeyen bir Bluetooth cihazı birisiyle hareket ederse, o kişiye platform fark etmeksizin "Sizinle Hareket Eden [Nesne] Bulundu" şeklinde bir uyarı gönderilecek. Apple ve Google, bu özelliği iOS 17.5 üzerinde ve bugünden itibaren Android 6.0 ve sonraki sürümlerde kullanıma sunmaya başlıyor.

Geçen yıl Mayıs ayında Samsung ve Tile gibi endüstri ortaklarının desteğiyle bu sorunu çözmek için ortaklık yapacaklarını duyuran şirketler, Apple'ın Chipolo, Eufy, Jio, Motorola ve Pebblebee gibi şirketlerin gelecekteki Bluetooth etiketlerinin bu yeni standarda uyum sağlayacağını belirtiyor.


Apple, üç yıl önce AirTags'i satmaya başladıktan kısa bir süre sonra, kötü niyetli kişilerin bu cihazları insanları izlemek ve arabaları çalmak için kullandığına dair hikayeler ortaya çıkmaya başladı. Apple hızla stalkers'ların AirTags'i yasadışı olarak kullanmalarını zorlaştıracak yollar üzerinde çalışmaya başladı ve zamanla bu konuda yaklaşımını geliştirdi. Şirket ayrıca, 2021'in sonlarında Android uygulamasını piyasaya sürerek insanların üzerlerine AirTag yerleştirilip yerleştirilmediğini bulmalarına yardımcı olmuş olsa da, yeni yaklaşım her iki platformda da istenmeyen takipçiler konusunda kullanıcıları uyarmanın bir işletim sistemi düzeyine sahip olacak.

Apple, AirTag takibi konusunda hukuki zorluklarla karşı karşıya kaldı. Mart ayında, San Francisco'daki bir hakim, AirTag takibi konusundaki bir toplu dava davasını reddetti.Bu uyarı sisteminin kullanıma sunulma zamanlaması oldukça ilgi çekici. Uzun süredir Google'ın kendi Bluetooth takipçisi üzerinde çalıştığı söylentileri var. Google'ın bu konuda I/O geliştirici konferansının Salı günü gerçekleşecek olması, belki de böyle bir cihazın ışığa çıkacağını gösteriyor.

Bu yenilikçi teknolojik gelişmeler, bireylerin kişisel mahremiyetlerinin korunması ve güvenlikleri için oldukça önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yazımızı burada noktalayabiliriz. Umarım beğenmişsinizdir!Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ