Apple macOS Sonoma 14.4 Güncellemesi Kullanıcı Sorunları ve Çözümler

Apple macOS 14.4 USB Hub ve Yazıcı Sorunları Gündemde
A pple macOS Sonoma 14.4 Güncellemesi Kullanıcılara Sorun Yaratıyor

Apple, macOS Sonoma 14.4 güncellemesini birkaç hafta önce yayınladı. Bu güncelleme genellikle hata düzeltmeleri, güvenlik yamaları ve birkaç küçük yeni özellik içeriyordu. Ancak, bu güncellemeden sonra kullanıcılar ve şirketler, genellikle USB hub'ları ve yazıcılar gibi harici aksesuarlarda olmak üzere bir dizi uyumsuzluk yaşadıklarını şikayet etmeye başladılar.

MacRumors'un derlediği bilgilere göre, USB hub'larındaki sorunlarla başlayan sorun listesi giderek uzuyor. Başlangıçta Reddit, Apple Destek Toplulukları forumları ve diğer platformlardaki kullanıcıların bildirdiği, çeşitli ekranlara entegre edilmiş USB hub'larının 14.4 güncellemesinden sonra Mac kullanıcıları için çalışmayı durdurduğu bildirildi.

USB hub sorunlarına ek olarak, bazı yazıcı sürücülerinin bozulması, bazı Java kullanıcılarının beklenmedik uygulama çökmeleri ve PACE korsanlık karşıtı yazılımını (ve iLok donanım dongle'larını) kimlik doğrulamak için kullanan uygulamaların başlatma sorunları gibi diğer sorunlar da günler sonra ortaya çıktı.

En azından bazı sorunların Apple Silicon Mac'lerde lokalize olduğu görünüyor. Aslında, iLok geçici bir önlem olarak dijital ses yazılımlarını Rosetta modunda çalıştırmayı öneriyor, Apple'ın bir düzeltme üzerinde çalıştığını doğruluyor ancak "zaman çizgisi belirtilmedi" diyor.

USB hub sorunu, Apple'ın macOS 13 Ventura'da tanıttığı USB güvenlik uyarılarıyla ilişkili olabilir. Bu uyarılar, kullanıcıların bir daha görmediği USB C aksesuarlarına bağlanmak isteyip istemediklerini onaylamalarını isteyerek, USB C aksesuarlarına bağlanmalarına izin verip vermemek üzerine kurulu. Bazı kullanıcılar, 14.4 güncellemesinden sonra macOS'un, aksesuarın her takıldığında izin talep etmesini sağlayarak USB hub'larını tekrar çalışır duruma getirebildiler. Varsayılan davranış, bir kez bağladığınız USB cihazlarını tanıması gerekiyor.

Güncellemenin yayımlanan notları veya güvenlik güncelleme bildirimleri, kesin bir neden ortaya koymuyor fakat güvenlik hatalarının "geliştirilmiş kontroller" ve "geliştirilmiş erişim izinleriyle" ele alındığı ve bazı meşru aksesuar ve yazılımların bu değişikliklerden biri veya birkaçının neden olduğu olasıdır.

Java sorunlarıyla ilgili Oracle blog yazısı, çökmelere neden olabilecek bellek erişim sorunlarından bahsediyor, ancak bu, harici aksesuarlarda yaşanan sorunları açıklayabilir veya açıklayamayabilir. Blog yazısı, bu hataların macOS 14.4'ün genel geliştirici beta sürümlerinde bulunmadığını belirtiyor.

M2 Mac Studio masaüstü kurulumum, dahili bir USB hub'ı olan 4K Gigabyte M28U ile bağlı olduğundan, güncellemeden bu yana herhangi bir anormal davranış sergilemedi bu nedenle bu sorunların her kullanıcıyı etkilemediği de olası görünmektedir. Eğer henüz güncelleme yapmadıysanız, kullanıcıların herhangi birinin etkileneceğini düşünmeseniz bile, Apple'ın bu sorunların bir veya birkaçı için düzeltmeler yayınlamasını beklemek faydalı olabilir.

Bu tür güncelleme sorunları, çoğu kez kullanıcıların ve şirketlerin yaşadığı can sıkıcı ve zaman alıcı durumlara yol açabiliyor. Bu nedenle, Apple'ın bu sorunları çözmesi ve güvenilir bir deneyim sunması için adımlar atması oldukça önemli.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ