Mesajlar ve AI iOS 18 ile Mesajlaşma Deneyiminde Büyük Değişiklikler

Apple Intelligence iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia'da Yenilikler
A pple'ın yıllık geliştirici konferansı WWDC, şirketin işletim sistemlerine yapılan en büyük güncellemeleri öğrendiğimiz yer olmaya her zaman adaydı. iPhone'un Apple'ın en önemli ürünü olduğunu düşünürsek, Haziran ayındaki etkinliğin büyük bir kısmının iOS'e ayrılması şaşırtıcı değil. WWDC 2024 ise, Apple'ın üzerinde duracak tonlarca yeni özellik ve güncellemeyle dolu, çoğu AI (veya Apple Intelligence, şirketin adlandırdığı şekilde) ile ilgili.

Apple Intelligence

Apple Intelligence, iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia üzerinde oldukça yaygın. Apple, kendi teknolojisinin yanı sıra OpenAI tarafından desteklenen yetenekleri kullanıyor (ki bu oldukça beklenen bir gelişme idi). ChatGPT de Apple Intelligence'a entegre edilecek.
Bu yeni dönemin bir parçası olarak, Siri büyük bir yenilenme alıyor. Sesli asistan, çok daha fazlasını yapabilecek, çünkü uygulamalarınıza daha derinden entegre olacak ve daha fazla bağlamsal farkındalığa sahip olacak. Siri'yi fotoğraf düzenleme, e postaları yeniden yazma ve bildirimleri önceliklendirme gibi işler için kullanabileceksiniz. Siri komutlarını yazarak da kullanabileceksiniz, ki bu oldukça hoş bir erişilebilirlik yükseltmesi.
Dil modelleri, Mail, Notlar, Safari, Sayfalar ve Keynote gibi uygulamalarda size yardımcı olmak üzere metinleri yeniden yazma, yazım hatalarını düzeltme ve özetleme yeteneğine sahip olacak, aynı zamanda üçüncü taraf uygulamalarda da kullanılabilecek. Görüntü oluşturma da mevcut olacak, çizim, illüstrasyon ve animasyon tarzlarında yalnızca gerçekçi görüntüler kullanarak Apple'ın teknolojisini üretmek mümkün olmayacak. Görüntü oluşturma, Notlar, Serbest Biçim ve Sayfalar gibi uygulamalara dahil edilmiş durumda.
Belirli insanların fotoğraflarını aramak için doğal dil ipuçlarını kullanabileceksiniz. Tarayıcıda daha akıllı bir arama ve (nihayet!) uzun bir süredir Pixel cihazların sahip olduğu bir özelliğe yetişmek için çağdaşma ve Ses Notları transkripsiyonları sözü veriliyor.
Apple Intelligence, kişisel bilgilerinizden faydalanacak ancak onları toplamadan kişisel verilerinizin farkında olacak, Apple yazılım mühendisliği SVP Craig Federighi'ye göre.
Apple, hem cihazda hem de bulut tabanlı AI işleme kullanıyor. iPhone'unuz, mümkün olduğunca çok işi yerel olarak halledecek, daha karmaşık operasyonlar Apple'ın işleme merkezlerine gönderilecek. Bu, gizlilik konusunda bazı soruları da beraberinde getiriyor, (özellikle Apple'ın bulut sunucularını veri işleme için kullanan rakiplerine açık bir şekilde sataştığı hemen ardından) ancak Federighi bu konudaki bazı cevaplarını verdi.
Şirketin kurduğu Özel Bulut Hesaplaması olarak adlandırılan bir şeye sahip olduğunu söylemek gerek. Apple, bulutun gücünü daha gelişmiş AI işlemesi için kullanırken, iPhone verilerinizin güvenli ve korunaklı kalmasını sağlamak için çaba gösteriyor.
Bu yeni özellikleri iOS üzerinde kullanabilmek için en azından bir Apple A17 Pro yongası olan bir cihaza ihtiyacınız olacak başka bir deyişle, iPhone 15 Pro veya bu yılın diğer modellerinden biri. Apple Intelligence özellikleri, bu sonbaharda ABD İngilizcesiyle iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia'da ücretsiz olarak sunulacak.


Apple Intelligence iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia'da Yenilikler - 2

Özelleştirme

Apple ayrıca özelleştirmeye odaklandı. Ev ekranınızın görünümünü hiç olmadığı kadar kendi tarzınıza uygun hale getirebileceksiniz. Uygulama simgelerinin renklerini değiştirebilecek ve Dark Mode etkinleştirildiğinde otomatik olarak farklı bir görünüm alabilecekler. Uygulamalarınız artık sıkı bir ızgara içinde kilitlenmek zorunda olmayacak. Ev ekranınız neredeyse istediğiniz kadar dağınık görünebilir.
Control Center da büyük değişiklikler yaşayacak. Medya oynatma ve akıllı ev kontrollerine buradan erişebileceksiniz. Geliştiriciler de bu özellikten yararlanıp uygulamaları için Control Center yönetimini sunabilecekler. En sık kullandığınız uygulamalarınız ve işlevleriniz için özel kontrolleri ana ekrana sabitlemeniz mümkün olacak (örneğin, fener kontrolünü başka bir şeyle değiştirebileceksiniz). Özel kontrolleri fiziksel eylem düğmesine istediğiniz gibi atayabileceksiniz.

Mesajlar

Mesajlar konusunda hoş bir güncelleme de zamanlama şeklinde geliyor. Gece geç saatlerde bazı şeyleri yakalarken örneğin bir mesajı sabah saatlerinde göndermek için zamanlama yapabilecek, Mesajlarda emoji tepkileri (yani Tapback'ler) kullananlar için güzel bir güncelleme daha var. Yıllardır sunduğu beş temel tepkinin yanı sıra artık herhangi bir emojiyi seçebileceksiniz.
Metin efektleri (belirli bir ifadeyi yazdığınızda ortaya çıkan küçük animasyonlar) de güncelleniyor. Bu arada, iPhone 14 ve sonraki cihazlar üzerinde bir diğer önemli güncelleme de uydu mesajlaşma desteği. Bu, özellikle sık sık şebeke dışında kalanlar için daha fazla kullanışlı hale gelecek, mesajlaşma acil durumlarının ötesinde daha faydalı olacak. Yazdıklarınıza bağlı olarak özel emoji üretebilecek bir özelliğin de mesajlar uygulamasına geleceği duyuruldu.
iOS 18'deki Mesajlar için bir diğer önemli AI ile ilgili değişiklik de özel olarak yazdıklarınıza dayanarak iPhone'unuzun özel emoji oluşturabilecek olması. Apple ayrıca, RCS'i (Zengin İletişim Hizmetleri) Mesajlara ekleyecek. RCS, SMS'ten daha gelişmiş bir iletişim protokolüdür. Daha iyi medya paylaşımı, Wi Fi mesajlaşma, grup sohbetleri ve, önemlisi, uçtan uca şifreleme sayesinde daha iyi güvenlik sağlar. Bu özellik, iPhone ve Android cihazlar arasında daha güvenli, medya zengini mesajlaşmaya imkan tanıyacaktır.
Apple yıllardır iMessage'ı bir bahçe duvarı içinde tutmak için RCS'yi desteklemeyi reddetti. Ancak Google'ın ısrarı, daha da önemlisi, yürürlüğe giren yeni AB yasaları sonrasında Apple’ın bu yılın bir zamanlar RCS'yi desteklemeye başlayacağına dair söz vermesine yol açtı. Apple, neredeyse tamamen RCS eklemesini ana sunumda gözardı ederken, bu eklemeyi sadece üç kelimeyle hafifçe dokundurdu.

Uygulamalar

Fotoğraflar uygulaması, Apple'ın daha önce yaptığı en büyük yeniden tasarımı alıyor. Görsel bir güncelleme alacak ve ana hedeflerden biri fotoğraflarınızı daha kolay bulmanızı sağlamak. Çekişmeleri filtrelemek gibi işleri kolaylaştıracak temel anlar etrafında organize edilecek. Apple Intelligence, Clean Up gibi özellikleri destekleyecek, bu da aslında Apple'ın Google'ın Magic Eraser özelliğinin bir versiyonu olarak görülebilir.
Mail uygulaması yakın zamanda e postaları kategorize etme yeteneğine sahip olacak yıllardır Gmail'in yaptığı gibi. Apple ayrıca e postaları gönderen kişiye göre düzenleyecek ve belirli bir şirketten geldiği tüm e postaları arşivlemeyi veya silmeyi kolaylaştıracak. Bu isteğe bağlı olacak, böylece isterseniz tek bir gelen kutusuna da bağlı kalabilirsiniz.
Haritalar, daha detaylı topoğrafik haritalar sunarak uygulamayı daha çok Apple Watch'a benzetmeye başlayacak. Bu, yürüyüş rotalarını planlarken kullanışlı olacaktır. Günlük yazı yazma gibi şeyler için istatistikler gösterecek olan Günlük uygulaması artık istatistik gösterecek.
Cüzdan, kişisel bilgileri değiştirmeden nakit göndermenize izin verecek kullanışlı bir yeni özelliğe sahip olacak. Tek yapmanız gereken telefonlarınızı birbirine dokunmak olacak. Bu, bir tanıdıkla akşam yemeği yedikten sonra hesabı paylaşmak için oldukça kullanışlı olabilir. Cüzdana kaydedilen biletler, stadyum detayları, önerilen Apple Müzik çalma listeleri ve diğer bilgiler içerebilecektir.
Takvim, Hatırlatıcılar uygulamasındaki etkinlikleri ve görevleri gösterebilecek, Notlar uygulaması girdiğiniz matematik denklemlerini otomatik olarak çözebilecek. Ev uygulaması misafir erişimi sunacak.
Başka bir hoş değişiklik ise ayrı bir Şifreler uygulamasının tanıtılmasıdır. Bu iOS, iPadOS, visionOS ve macOS üzerinde çalışacak ve iCloud Anahtarlığı'ndan kaydedilen şifreleri bulmayı kolaylaştıracak. Daha da iyisi, iCloud for Windows uygulaması aracılığıyla Windows desteği de olacak. Umarım bu, herkesin bir şifre yöneticisi kullanmasını ve her hesap için benzersiz şifreler kullanmasını kesinlikle herkese tavsiye ettiğimiz bir şeyi daha da kolaylaştıracaktır.
Bu bir Apple ürünü olduğu için, elbette iOS 18'e bazı yeni gizlilik kontrolleri de geliyor. Uygulamaları bir kimlik doğrulama yöntemi (örneğin, PIN veya Face ID) arkasına kilitleme seçeneğiniz olacak, böylece telefonunuzu birisine kameranızı göstermek için verdiklerinizde Mesajlarınızda sohbet ederken onların Gizli Klasördeki gibi keşfe çıkmalarını engellemiş olacaksınız. Ayrıca, uygulamaları (örneğin, flört için kullandıklarınız gibi) bir kilitli klasörde gizleyebileceksiniz. Uygulama gizliliği konusunda, kişilerinizin telefon numaralarının ve kişisel bilgilerinin tamamını vermek yerine hangi kişilerinizin bir uygulamanın erişimine sahip olduğuna karar verebileceksiniz.
Başka yerlerde, Apple, iPhone için Oyun Modunu getiriyor. Bu, arka plandaki etkinliği minimize ederek performansı artırmayı hedefliyor, kontrolcüler ve AirPods'lar daha duyarlı olmalı. Acil durum çağrısı sırasında, merkezlerin bu çağrıyı bir video çağrısına dönüştürme ya da kamera rulosundan medya paylaşımını isteme talebinde bulunabileceği bildirilmektedir. Apple'a göre bu, ilk müdahalecilerin bir olaya daha iyi hazırlanmalarına yardımcı olabilir. Sağlık uygulaması ise acil bir durumda kritik bilgilere erişmeyi kolaylaştıracak şekilde yeniden tasarlandı.
Erişilebilirlik açısından, kullanıcılar göz takibi kullanarak iPhone'larını gezinebilecekler. Özel Ses Kısayolu özelliğini kullanarak görevleri başlatacak özel bir ses oluşturabileceksiniz, ayrıca Müzik Haptikleri, işitme engelliler için Titreşim Motoru aracılığıyla müziği deneyimlemenin başka bir yolunu hedefliyor.
iOS 18 geliştirici beta sürümü bugün kullanıma sunulacak ve kamuya açık bir sürüm Temmuz'da piyasaya sürülecek. Her zamanki gibi, iOS 18, bu sonbaharda tüm uygun iPhone'lara yayılacak.
Eğer cihazınız iOS 17 çalıştırabiliyorsa, iOS 18'i kurabileceksiniz. Uygun cihazlar listesi iPhone 11 ve sonraki modelleri, birinci nesil SE dışında iPhone Xs, Xs Max ve Xr'ı içerir.


Apple Intelligence iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia'da Yenilikler - 3

Bu güncellemelerle birlikte Apple iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia üzerinde oldukça kapsamlı değişiklikler yaparak kullanıcı deneyimine büyük bir ivme kazandıracak gibi görünüyor. AI tabanlı özellikler, özelleştirme seçenekleri ve gizlilik kontrolleriyle birlikte, Apple kullanıcılarına daha akıllı, özelleştirilebilir ve güvenli bir deneyim sunmayı hedefliyor. Geliştiriciler içinse yeni özelliklerin getirdiği fırsatlar, uygulamalarını daha zengin ve kullanıcı dostu hale getirme imkanı sunuyor. Tüm bu yeniliklerin, Apple kullanıcıları ve geliştiricileri için heyecan verici bir dönemi başlatacağı gözüküyor.