Apple'ın Geliştirme Sürecindeki Oyun Stratejileri Ortaya Çıkıyor!

Apple Gizli Oyun Dünyası iPod Prototipinde Keşfedilen Oyunlar
M üzik çalarlarıyla ünlü Apple, Tetris klonu bir oyun olan Stacker'ı üçüncü nesil iPod'un prototip sürümünde gizlice denemiş olabilir. Oyunun iPod'un döner tekerleğiyle kontrol edildiği biliniyor. Nadir prototip cihazları bulan AppleDemoYT, bu yazılımı keşfetti.

Prototip iPod, hala "Tasarım Doğrulama Testi" aşamasında olan "DVT" bir cihazdır. A1023 model numarasına sahip olan bu iPod'un bilinen bir model numarası değil.
Cihaz, Stacker'ın kaynağı olan iPodOS 2.0'ın prototip bir sürümünü çalıştırıyor. Bloklar, tekerleği kullanarak sola sağa hareket ettiriliyor ve ortadaki düğmeye basıldığında düşüyor. Hedef, satırları temizlemek ve puan kazanmak. Bildiğiniz gibi, bu Tetris.

Prototip iPod'da bulunan tek oyun Stacker değil. Block0 adında, muhtemelen Brick'in erken bir sürümü olan bir şey var. Cihaz ayrıca, muhtemelen Solitaire'ın erken bir versiyonu olan Klondike adında bir oyun içeriyor. Müzik çalar sonunda Solitaire ve Brick ile birlikte bazı oyunlar aldı. AppleDemoYT, eski Apple Başkan Yardımcısı Tony Fadell'e Stacker'ın neden piyasaya sürülmediğini sorduğunda, oyunların "daha sonraki bir yazılım sürümüne" kadar ortaya çıkmadığını söyledi.İlerleyen iPod versiyonları, App Store öncesi resmi Tetris sürümüne ek olarak Bejeweled, Mini Golf, Mahjong, Zuma, Cubis 2 ve Pac Man gibi oyunlar aldı. iPod Classic 2014'te üretimi durduruldu ve iPod Touch, 2022'de müzik çaların sona erdiği bir "çiftlik" e gönderildi.

Bu keşfedilen bilgiler, Apple'ın ürün geliştirme sürecinde geçirdiği aşamaları ve piyasaya sürülmeyen ürünleri anlamamıza yardımcı oluyor. Apple'ın oyuncuları hedeflediği dönemdeki oyun stratejisini ve geliştirme süreçlerini daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor.