Apple'ın Elektrikli Araç Projesi Sonlandı Proje Titan'ın Kapanışı

Apple, Elektrikli Araç Projesini Sonlandırdığını Duyurdu
U zun süren geliştirme, yönlendirme ve liderlik değişiklikleri sonrasında Apple'ın elektrikli araç projesi raporlara göre sona erdi. Bloomberg'in haberine göre, şirket bazı personelini şirket içinde jeneratif yapay zeka projeleri üzerinde çalışmaya yönlendirirken diğer bazılarını da işten çıkarmayı planlıyor.

Dahili adıyla "Proje Titan" olarak bilinen uzun süredir geliştirilen araç, lüks limuzin tarzı iç mekana, güçlü otonom sürüş özelliklerine ve en az 100.000 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olması ideal olarak düşünülüyordu. Ancak proje zamanla azaldı. Örneğin, bir dönem Seviye 4 otonom sürüş yetenekleri planlanmıştı, ancak bu Seviye 2+'a indirildi.

Gecikmeler, aracın (ilk olarak 2014'te başlatılan çalışmalara dayanarak) hedeflenen piyasaya sürülme tarihini 2028'e erteledi. Şimdi hiç piyasaya sürülmeyecek.

Odak değişikliği, Apple yöneticileri Jeff Williams ve Kevin Lynch tarafından personele duyuruldu. Araba üzerinde otonom sürüş özelliği üzerinde çalışan birçok çalışan, şirket içi AI şefi John Giannandrea'nın liderliğinde jeneratif yapay zeka dahil çeşitli projelerde çalışmaya geçecek. Ancak arabanın diğer yönleri üzerinde çalışan diğer personelin kaderi daha belirsiz. Rapor işten çıkarılmaların muhtemel olduğunu ancak ne kadarının ve ne zamanın belirtilmediğini belirtiyor.

Uzun bir süredir biliniyordu ki Apple, otomobil sektörüne ve artırılmış gerçeklik alanına büyük yatırımlar yapıyordu. Son olarak, artırılmış gerçeklik alanındaki ilk adım Vision Pro başlığıyla birkaç hafta önce sunuldu. Araba projesinin iptal edilmesiyle Apple'ın gelecekteki genişleme planlarının bilinen alanları, karma gerçeklik, giyilebilir teknolojiler ve jeneratif yapay zeka içeriyor.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ