Apple'ın Avrupa'da Müzik Satın Alma Deneyiminde Yeni Dönem

Apple Avrupa Müşterilere Kolay Müzik Abonelikleri Yeni Adım
A pple, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yaşayan müşterilere müzik satın almalarını ve aboneliklerini Apple'ın ödeme sistemi dışında daha kolay yapmalarını sağlayacak. 9to5Mac'in fark ettiği üzere, şirket geliştiricilerin iOS ve iPadOS müzik akış uygulamalarına "belirli bölgelerde" dış bir web sitesine bir bağlantı eklemelerine izin veren güncellemeler yaptı. Bu web sitesi üzerinden içerik ve hizmetlere alternatif ödeme yöntemleri bulabileceğiniz gibi geliştiricilerin size bu web sitesine giden bir bağlantı göndermelerini de isteyebilecekler.

AB'nin Mart başında, Apple'a, iOS kullanıcılarına "uygulama dışında mevcut olan alternatif ve daha ucuz müzik abonelik hizmetleri hakkında bilgi vermelerini ve bu tekliflere nasıl abone olacaklarını açıklamalarını" engellediği için 1.8 milyar avro (1.95 milyar dolar) para cezası verdiği ortaya çıktı. Avrupa Komisyonu'nun belirttiğine göre, bu yönlendirme pratiği, Mayıs 2023'te yürürlüğe giren blokun yeni Dijital Pazarlar Yasası (DPY) kurallarına göre yasa dışıdır.

Mart sonuna kadar, AB yetkilileri Apple, Meta ve Google'ı DPY'ye uyumlulukları konusunda incelediklerini açıkladılar. Komisyon, şirketlerin yasaya uyum sağlamak için yaptıkları değişikliklerden memnun değildi ve geliştiricilerin teklifleri serbestçe iletişim kurmalarını ve tanıtım yapmalarını ve doğrudan sözleşme yapmalarını, çeşitli ücretlerin uygulanmasıyla sınırlandırıldıklarından endişe duyuyordu.

Bu son değişikliklerle birlikte müzik uygulamaları fiyatlandırmaları konusunda daha şeffaf olabilir ve Apple aracılığıyla ödeme yapmak yerine geliştiricilerin sunduğu diğer yöntemleri tercih edip etmeyeceğinize bilinçli bir şekilde karar verebilirsiniz.

Bu gelişmeler, Apple ve diğer teknoloji şirketlerinin AB'deki uygulamaları üzerindeki denetimini ve bundan böyle müşterilerle olan ilişkilerindeki şeffaflığı artıracağa benziyor.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT