Digital Markets Act Kapsamında Apple ve Spotify Arasındaki Sürtüşme

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz
A pple, Avrupa Birliği tarafından verilen 1.8 milyar euroluk (1.95 milyar dolar) antitröst cezasına resmi olarak itiraz etti. Bloomberg tarafından yapılan bir rapora göre, AB, Apple'ın 2019'da Spotify'un şikayeti üzerine App Store'da rekabeti kısıtladığını belirleyerek Mart ayında bu cezayı vermişti.

O dönemde Apple, kararı temyiz etme sözü vermiş ve AB'nin "herhangi bir inandırıcı tüketici zararı kanıtlayamadığını" iddia etmişti. Bloomberg'e göre, Apple şimdi kararı bozmak için dava açmış durumda.


Cezanın yanı sıra AB, Apple'a rakip müzik akışı platformlarının kullanıcılarına App Store dışında daha düşük maliyetle hizmetlerine abone olabileceklerini söylemelerini engelleme talimatı verdi. Spotify, Apple'ın App Store'u nasıl işlettiğinden kaynaklanan maliyetleri karşılamak için abonelik fiyatlarını artırmak zorunda kaldığını iddia etmişti. Spotify, iOS uygulaması aracılığıyla Premium'a doğrudan yükseltme yapma imkanı sunmamasına rağmen, bunun için Apple'a komisyon ödemek zorunda kalacak olması nedeniyle bu durumun gerçekleştiğini belirtti. Apple ise Spotify'ın kendisine hiçbir şey ödemediğini iddia ederken, Spotify'ın API'larına, beta test araçlarına ve daha fazlasına erişim sağladığını belirtti.Spotify'ın şikayeti, Digital Markets Act yürürlüğe girmeden önce gerçekleşmişti. Bu yasa, belirtilen kapıyı açıcılar Apple ve Play Store işletmecisi Google dahil geliştiricilerin kullanıcılarına uygulama mağazalarının dışında ürünlerini daha ucuz şekilde nasıl satın alabileceklerini söylemelerini engelliyor. AB şu anda bu yasanın bu yönüyle şirketleri nasıl uyguladığı konusunda her iki şirketi de soruşturuyor.

Apple'ın bu itirazı ve gelişmelerle ilgili daha fazla detay gelecek, takipte kalın.


Yeni Trend Videolara Ses Efektleri Ekleyen Yapay Zeka Teknolojisi

Melih ÖZKAŞ

Overwatch Topluluğu, Roze Gold Mercy ve Pink Mercy

Melih ÖZKAŞ

McDonald's ve IBM Ortaklığı Sonlanıyor Yapay Zeka İptal!

Melih ÖZKAŞ

Logitech Keys To Go 2 İnce, Hafif ve Çok Yönlü Bir Seyahat Klavyesi

Melih ÖZKAŞ

Until Dawn Oyunundan Sinemaya İşte Oyuncu Kadrosu!

Hava ÖZKAŞ

Cybertruck Güvenlik Endişesi Tesla'nın Teslimatlarını Erteliyor

Ebru GÜNEŞ

Logitech MX Ink Karma Gerçeklikte Yaratıcı Dönüşüm

Melih ÖZKAŞ

Yenilenmiş Klasiğin Geri Dönüşü Lollipop Chainsaw RePop

Melih ÖZKAŞ