Android 15'de AI Destekli Hırsızlık Tespiti ve Güvenlik Yenilikleri

Android 15 Yeni Güvenlik İnovasyonları Hırsızlık Tespiti ve AI
G oogle, AI teknolojisini her alana entegre ettiğini göstermek için Google I/O sunumunu bu yıl geleneksel yaklaşımlardan vazgeçerek tamamen bu konuya ayırmıştı. Ancak, ikinci gününde sahne tekrar Android'e ayrıldı. Çarşamba günü yayınlanan ikinci Android 15 beta sürümüyle birlikte, Google 2024 mobil yazılımında daha önce duyurulmamış güvenlik özelliklerini de tanıttı. Bunlar arasında AI destekli hırsızlık tespiti, Google Play dolandırıcılık koruması ve daha fazlası bulunuyor.

Android 15'in yeni bir özelliği olan Hırsızlık Tespiti Kilidi, AI teknolojisini kullanarak telefon hırsızlığını önceden tahmin edip buna göre önlemler alıyor. Google, algoritmalarının telefon hırsızlığıyla ilişkilendirilen hareketleri tespit edebildiğini ve buna göre telefonun ekranını kilitlediğini belirtiyor. Böylece, telefon hırsızının verilerinize erişmesini zorlaştırarak önlem alıyor.


Yedek bir özellik olan Uzaktan Kilitleme, Hırsızlık Tespiti Kilidi tetiklenmeden telefonunuzu alan biri olduğunda hızlıca kilitlemenizi sağlıyor. Bu özellikle, sadece telefon numaranız ve "hızlı bir güvenlik sorusu" tamamlanarak başka bir cihazdan telefon ekranını kilitlemenizi sağlıyor. Bu durumda, telefonunu kaybeden ya da çaldıran birinin Google hesap şifresini bilmeden Cihazımı Bul'a erişmesini engellemeyi amaçlıyor.

Benzer bir şekilde, Çevrimdışı Cihaz Kilidi, telefonunuzu çevrimdışı olduğunda ekranını otomatik olarak kilitleyerek (kilidin açılması için kimlik doğrulama gerektirerek) hızlıca çalınan bir cihazı çevrimdışı hale getiren hırsızlara karşı önlem almayı hedefliyor.

Ayrıca, fabrika ayarlarına sıfırlama korumasının güncellenmesiyle birlikte, veri silinmesi sonrasında telefonunuzu kullanabilmeniz için kimlik bilgilerinizi gerektiren bir güvenlik önlemi getiriliyor. Bu, cihazın çalınmasını daha az cazip hale getiriyor. Ayrıca, Cihazımı Bul'un devre dışı bırakılması veya telefon ekranın zaman aşımının uzatılması gibi durumlarda da güvenlik doğrulaması gerektirilerek, cihazın sıfırlanmasından önce engel olmayı hedefliyor.Bu yılın başlarında Apple'ın sunduğu bir özelliğe benzer şekilde, Android 15, hesap güvenlik ayarlarını değiştirmeye çalışırken (PIN'i değiştirme, hırsızlık korumasını devre dışı bırakma veya kullanıcı parolalarına erişme) güvenilir olmayan bir konumdan ekstra kimlik doğrulama gerektirecek.

Bu yeni güvenlik özellikleriyle Android 15, kullanıcıların cihazlarını hırsızlık ve veri kaybı gibi tehlikelere karşı daha güvende tutmayı hedefliyor. Gelişen teknolojiyle birlikte, mobil güvenlik konusundaki bu yeniliklerin, kullanıcıların günlük yaşamlarını daha güvenli hale getirmekte önemli bir rol oynayacağı görülüyor.

Google I/O 2024'te yaşanan tüm gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz!Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ