Android 15 Geliştirici Önizleme 2 ile Yeni Özellikler Şimdi Yolda

Android 15 Önizleme 2 Yeni Uzay Mesajlaşma Özellikleri
A ndroid 15 Geliştirici Önizleme 2 ile Yeni Özellikler Yolda

Google'ın Android işletim sistemi dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor ve sürekli olarak gelişmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay yayınlanan Android 15 Developer Preview ile heyecan verici bir yolculuğa çıkan Android 15, yeni özelliklerini tanıtmaya devam ediyor. Android 15’in tam sürümünün yaklaşık olarak Ekim ayında piyasaya sürülmesi planlanıyor, ancak geliştirici önizlemesi hızla ilerliyor.

Android 15'in uzay mesajlaşma desteği üzerinde yaklaşık bir yıldır çalıştığı biliniyor ve yeni özelliklerin uygulamalar için tanıtılacağı haberleri heyecanla karşılandı. Yeni işletim sistemi, uzay bağlantısını sağladığı durumlarda bildirimler ve durum çubuğu göstergeleri ile kullanıcıları daha iyi bilgilendirecek. "NonTerrestrialNetwork" API, uygulamalara ultra düşük seviyede uzay bağlantısı olduğunda bilgilendirme imkanı sunacak. Google, Android 15'in üçüncü taraf SMS ve MMS uygulamalarının uzay bağlantısı API'lerine erişmesine izin vereceğini belirtiyor, ancak gelişmiş mesajlaşma özellikleri olan RCS desteği sınırlı sayıda "önyüklü" uygulamalarla sınırlı olacak. Üçüncü taraf RCS uygulamaları için genel bir API bulunmaması şaşırtıcı olsa da, Android 15'in Play Store uygulamalarını RCS'den dışlamaya devam edeceği doğrulandı.

Android 15'in yeni uzay mesajlaşma kullanıcı arayüzü ve dahili PDF okuyucusu gibi özellikleri dikkat çekiyor. Dahili PDF okuyucusu, güncellemelerin Play Store aracılığıyla yapılabilmesi için modül olarak sunulacak. Google, bu sürümün "şifre korumalı dosyaları, notlar, form düzenleme, arama ve kopyalama ile seçim gibi gelişmiş özellikler" sunacağını belirtiyor.

Ayrıca, katlanabilir flip telefonların normal Android uygulamalarıyla çalışamayacak kadar küçük ekranlara sahip olması Android ekosistemini etkiliyor. Google'ın Android 15 ile bu konuda bir adım atması bekleniyor. Motorola Razr ve Samsung Galaxy Z Flip gibi cihazlar, yaklaşık 3 inç karelik ön ekranlarıyla genellikle önceden yüklenmiş uygulamalarla sınırlı kalıyor. Şu an için Google'ın sadece devre dışı bırakma bayrağı standartlaştırması bekleniyor. Google, "Bu ekranlar normal Android uygulamaları için uyumlu hedefler olarak kabul edilemeyecek kadar küçük olsa da, uygulamanızın bunları desteklemeyi seçmesine izin vererek uygulamanızı daha geniş bir kullanım alanında sunabilirsiniz" diyor. Ancak, geliştiricilerin bu tür özel, ultra küçük ekranları nasıl destekleyeceklerine dair Google'ın henüz yardımcı olmadığı görülüyor. Android'ın bu tür ekranları desteklemesi için çerçeve, IDE ve Play Store uygulama listeleme desteğine ihtiyacı olduğu belirtiliyor.

İkinci geliştirici önizlemesi bugün Pixel 6, 7, 8, Fold ve Pixel Tablet için kullanılabilir durumda. Henüz beta programı bulunmadığı için kararlı Android sürümünde bulunuyorsanız, kendiniz flash etmeniz gerekecek. Her zamanki gibi, bu erken sürümler sadece düşük seviyeli geliştirici yüzey eklemelerini içeriyor (birçok font ve SQL değişikliğini atladık). Heyecan verici yeni özellikler eğer varsa 14 Mayıs'ta Google I/O etkinliğinde duyurulacak.

Bu gelişmelerle beraber Android 15'in, beklenen özellikler ve geliştirmelerle ne tür yenilikler getireceği şimdiden merak konusu. Gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT