Amazon'un Yeni Chatbot'u Metis RAG Yaklaşımıyla Çığır Açıyor!

Amazon'un Yeni Chatbot'u Metis Olympus ile Güçleniyor!
A mazon'un yeni bir chatbot üzerinde çalıştığına dair iddialar ortaya çıktı. İç belgelere ve projeye aşina olan isimsiz kaynaklara dayandırılan haberlere göre, bu chatbot'un kod adı "Metis" ve Amazon, daha önce piyasaya sürülen Titan modeli yerine yeni bir yapay zeka modeli olan Olympus ile güçlendirilecek.

Metis'in hedefi, "retrieval augmented generation (RAG)" olarak bilinen bir yaklaşımı kullanmak. Bu, Amazon'un tanımladığı gibi, LLM'yi otoriter, önceden belirlenmiş bilgi kaynaklarından ilgili bilgileri almak için yeniden yönlendiren bir yaklaşım. Kuruluşlar, üretilen metin çıktısı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olurken, kullanıcılar LLM'nin yanıtı nasıl ürettiği konusunda içgörüler kazanıyor.


Temelde, RAG sistemlere API'ler ve belge depoları gibi önceden yüklenmemiş bilgileri almasına izin verir. Bu veriler, modeli tekrar eğitmek zorunda kalmadan ayrı bir şekilde güncellenebilir ve böylece daha güncel ve doğru yanıtlar sağlamasına olanak tanır (ideal olarak).

Amazon CEO'su Andy Jassy ve AGI ekibinin baş bilimcisi ve kıdemli başkan yardımcısı Rohit Prasad, Metis'in gelişimi üzerinde doğrudan çalışıyor. Ekip, ayrıca birçok deneyimli Alexa AI çalışanını içeriyor ve Metis üzerindeki çalışmaları görünüşe göre gelecek "Remarkable Alexa" ses asistanı için geliştirdikleri teknolojiden yararlanıyor.Amazon, Metis'i genellikle ürün lansman etkinliği gerçekleştirdiği zaman olan Eylül ayında piyasaya sürmeyi planlıyor. Ancak kaynaklardan biri şunları belirtti "Teknik olarak çalışacak, sanırım, ancak soru şu ki, zaten çok geç mi?" OpenAI, ChatGPT'yi 2022'nin sonunda ve Google, Bard'ı (şimdi Gemini olarak biliniyor) 2023'ün Mart ayında piyasaya sürdü Amazon'un karşılaşacağı büyük oyunculardan sadece ikisini adlandırmak gerekirse. Amazon'un Titan'ı, rakiplerinin gücü kadar etkili olmasa da şirket, Q gibi iş odaklı bir model gibi seçeneklerle daha fazla müşteriye ulaşmaya çalışıyor.

Bu bilgilerin ışığında, Amazon'un chatbot alanındaki yeni atılımı olan Metis'in önemi ve potansiyeli oldukça büyük. Yapay zeka ve konuşma teknolojilerindeki gelişmeleri yakından takip etmekte fayda var.