Amazon'un Kasiyersiz Teknoloji Projesi Just Walk Out Kalkıyor

Amazon Just Walk Out Teknolojisini Kaldırıyor | Teknoloji
A mazon, Kasiyersiz Teknolojiyi Terk Ediyor Geleceğin Alışveriş Deneyimi Yeniden Şekilleniyor

Teknoloji devi Amazon, kasiyersiz alışveriş deneyimi sunan "Just Walk Out" teknolojisini Amazon Go marketlerinden çıkarıyor. Bilgiye göre, yeni mağazalar, bilgisayar görüşüne dayalı gözetim teknolojisi kullanılmadan inşa edilecek ve mevcut mağazaların "çoğu" teknolojiden arındırılacak. Amazon'un başlangıçtaki hedefleri arasında, Just Walk Out teknolojisini diğer fiziksel mağazalara satmak da vardı. Ancak, teknolojinin aslında hiçbir zaman doğru düzgün çalışmadığı ortaya çıktı.

Just Walk Out, müşterilerin mağazadan istedikleri ürünleri alıp çıkmasını sağlayarak herhangi bir ödeme işlemi yapmadan ayrılmalarını sağlayan bir sistem olarak tanıtılmıştı. Amazon, müşterilerin neler aldığını sadece yapay zeka destekli video gözetimiyle takip etmek istiyordu sistemin sadece bir telefon taraması alınarak, alışveriş yapanların hesabı daha sonra Amazon hesapları üzerinden faturalandırılacaktı.

Teknoloji 2016 yılında duyurulduğunda, Amazon'un satış stratejisi "En gelişmiş makine öğrenimi, bilgisayar görüşü ve yapay zekayı bir mağazanın dokusuna ne şekilde yerleştirebiliriz?" sorusunu sormuştu. Mağaza, 100'den fazla kamera ve sıkı eşya konumlarıyla donatılmıştı ve bunların hepsi yapay zeka destekli bilgisayar görüntüsü ile ödeme yapılmasını mümkün kılmak amacıyla tasarlanmıştı.

Son bilgilere göre, Amazon'un Just Walk Out projesi üzerinde yıllarca çalışmasına rağmen, eğitim projelerinden biri olmasına rağmen, gelişme kaydetmediği anlaşılıyor. Rapora göre "2022'nin ortalarında, Just Walk Out satış başına yaklaşık 700 insan kontrolü gerektiriyordu, bu, kontrol sayısını bin başına 20 ila 50 arasına indirme hedefinden oldukça uzaktı."

Rapora göre Amazon'un ekibi "hedeflerin sürekli olarak kaçırıldığını", "yedek insanlara olan bağımlılığın, müşterilerin makbuz alması için saatler almasının nedenlerinden biri olduğunu" belirtti.

The Information raporuna göre, Just Walk Out teknolojisi 20 Amazon Go mağazasında, 40 Amazon Fresh markette ve iki Whole Foods mağazasında kullanılmıştı. Ayrıca üçüncü taraf mağazalarda da kullanılmış, bunlara "ABD spor stadyumlarında bulunan diğer şirketlerin işlettiği 30 mağaza, 12 havaalanı ve Arlington, Virginia'daki bir üniversite" de dahildi.

Amazon, daha makul bir kasiyersiz format olan, tarama ekranları ve tarayıcılarla donatılmış alışveriş sepetleri kullanmaya geçecek. Müşteriler ürünleri rahatça sepete atarak tarama yapabilecekleri "Amazon Dash Cart" adlı sepetlerini kullanabilecekler. Sepete entegre tarayıcılar sayesinde Amazon, kamera vizyon sisteminin çalışması için sürekli düzenleme yapılmasına gerek kalmayacak.

Bu gelişmelerle birlikte Amazon, alışveriş deneyimini yeniden şekillendirerek teknoloji tabanlı alışverişin geleceği konusunda yeni adımlar atmış olacak. Detaylı bilgilere ve teknolojik gelişmelere dair güncel haberleri takip etmeye devam edin.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ