Amazon'ın Just Walk Out Teknolojisi Yenilik Strateji ve Gelecek

Amazon Just Walk Out Teknolojisi Perakende Stratejisi Değişiyor
A mazon'ın Just Walk Out teknolojisi hakkında, geçtiğimiz Çarşamba günü yayınladığı blog yazısı çokça konuşuldu. Bu teknolojinin, Amazon Fresh marketlerinden bu ay geri çekildiği haberleriyle birlikte güncellemeler sunan yazı, aynı teknolojinin üçüncü taraf mağazalarda yaygın olarak kullanıldığını iddia ediyor. Ancak ilginç bir şekilde, Just Walk Out teknolojisini kullanan (Amazon dışında) mağaza sayısının son derece az olduğu ortaya çıkıyor. ABD, İngiltere, Avustralya ve Kanada'da toplamda "140'tan fazla üçüncü taraf mağazada Just Walk Out teknolojisinin kullanıldığı" belirtiliyor.

Bu sayı sadece mağaza zincirleri veya şirket sayısı değil, toplam mağaza sayısı. Ayrıca bu sayı, yalnızca bir eyalette veya hatta bir ülkede değil, toplamda dört ülkede bulunuyor. Bu durumda, bu dört ülkenin toplam nüfusu 465 milyon civarında olduğuna göre, 3.3 milyon kişiye bir Just Walk Out mağazası düşüyor. (Hayli meşguller demek ki!) Öte yandan ABD'de bir milyonun üzerinde perakende mağazası bulunuyor ve 2019 verilerine göre sadece Starbucks'ın New York City'de 241 mağazası bulunuyor.


Amazon Just Walk Out Teknolojisi Perakende Stratejisi Değişiyor - 2

Amazon'ın raporlara göre Just Walk Out teknolojisini Fresh marketlerinden çıkarma kararı, büyük mağazalarda bu teknolojinin işletilmesinin ve bakımının maliyetli ve karmaşık olmasından kaynaklanıyormuş. Şirket şimdi teknolojisini, kendi Amazon Go mağazaları gibi daha az müşteri ve ürüne sahip küçük marketler için uygun olduğunu iddia ediyor. Son birkaç yılda Amazon Go mağazalarını kapatma kararı almakla meşgul olan Amazon, teknolojiyi yeni iş ortaklarına pazarlayarak bu alanda faaliyetlerini sürdüreceğini belirtiyor.

Raporlara göre şirket, bu ay Just Walk Out teknolojisini geliştiren ekibi tasfiye etmiş. (İşten çıkarılan çalışanların ofisleri nasıl terk etmeleri gerektiğini tahmin etmek zor olmasa gerek.) Amazon'ün AWS biriminden ve Fiziksel Mağazalar Ekibinden yapılan son işten çıkarmaların bir parçası olarak, şirket iddiaya göre, bu teknoloji üzerinde çalışacak "çok az sayıda personel" bırakmış. Bir iskeletin bakımını yapmak için sadece bir iskelet ekibine sahip olmak pek de şaşırtıcı değil.Adil olmak gerekirse, bu mağazaların bazıları yoğun trafiğe sahip mekanlarda bulunuyor. Bu, Seattle'daki Lumen Field'daki dokuz mağaza da dahil olmak üzere. Delaware North gibi büyük bir misafirperverlik ve eğlence şirketi, bu teknolojiyi kullanan "12'den fazla" mağaza açmış. Amazon, Just Walk Out teknolojisini benimseyen mağazaların artan işlem, satış ve müşteri memnuniyeti bildirdiğini söylüyor.

Rapora göre Just Walk Out geliştirme ekibinin tasfiyesine rağmen, Amazon "bu teknolojinin gelecek neslini geliştirmeye devam ediyor ve büyük formatlı mağazalar için ödeme deneyimini iyileştirmek adına" gecikme süresini, daha hızlı ve güvenilir makbuzlar için yeni algoritmaları ve müşteri eylemlerini tanımak için yeni sensörleri iyileştirmeyi hedefliyor. Eğer işten çıkarmalarla ilgili raporlar doğruysa, geriye kalan az sayıdaki Just Walk Out geliştiricisinin önünde oldukça zorlu bir görev olduğu kesin.Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ