Amazon Alexa Uygulamalarının Geleceği Geliştiriciler Yeni Fırsatlar

Amazon Alexa Geliştirici Ödülleri Programını Sonlandırıyor
A mazon, Alexa Geliştirici Ödülleri Programını Sonlandırıyor

Amazon, Alexa geliştiricileri için sunduğu ödüllü programları sonlandırma kararı aldı. Engadget'e yapılan açıklamada şirket, Alexa Geliştirici Ödülleri Programının Haziran ayı sonunda sona ereceğini doğruladı. Alexa uygulamalarının arka planında Amazon Web Hizmetleri'nin kullanılması durumunda yapılan ödülleri içeren ikinci bir program da aynı zamanda sona erecek.

Yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, Amazon'un öncü ses asistanı için üçüncü taraf uygulamaları ("skills") artık şirketin ana odak noktası olmaktan çıkmış görünüyor. Bloomberg'in ilk olarak duyurduğu ve şirket tarafından Engadget tarafından doğrulanan bu haber, Amazon'un eski bir proje olan bu programları kademeli olarak sonlandırma kararı olarak açıklandı. Amazon sözcüsü, "Bu programlar 2017 yılında yeni beceri geliştirmeye ilgi duyan geliştiricilere yardımcı olmak amacıyla başlatılmıştı. Bugün ise müşteriler için 160.000'den fazla beceri mevcut, sağlam bir Alexa geliştirici topluluğu bulunmakta ve geliştiricilerin Alexa için yeni deneyimler geliştirmelerine yardımcı olacak yeni LLM destekli araçlar bulunmakta. Bu eski programlar basitçe yolunu tamamlamıştı, bu yüzden onları sonlandırmaya karar verdik." şeklinde konuştu.

Amazon, beceri geliştirmeyi öğrenmekte olan geliştiricilerin başlangıcını desteklemek amacıyla bu programı başlattığını söyledi. Şirket, programı kullanan geliştiricilerin yüzde birinden azının olduğunu belirtti. Alexa geliştiricilerinin için uygulama içi satın almalarından hala ödeme alacaklarını ve bu maliyetin düştüğünü, geliştirici bilgisinin ise arttığını ekledi.

Alexa Geliştirici Ödülleri Programı, asistan için yüksek kaliteli beceriler geliştiren geliştiricileri ödüllendirmek üzere oluşturulmuştu. 2017 yılında başlatılan program, belirli kategorilerdeki etkileşim eşiklerini karşılayan becerilere ek ödemeler yapmaktaydı. Bu, Amazon'un Alexa Becerilerini yeni nesil ses öncelikli cihazlar için bir uygulama mağazasına dönüştürme çabasının bir parçasıydı, ancak bu vizyon tam olarak gerçekleşmedi.

Güncellenmiş yapay zeka asistanlarına olan ilginin artmasıyla birlikte, Alexa becerilerinin sunduğu görevleri üstlenebilen generatif yapay zeka da önemli hale geldi. Amazon, 2023 cihazlar etkinliğinde ChatGPT benzeri generatif yapay zeka yeteneklerine sahip yeni nesil bir Alexa sürümünü önizlemişti. Şirket ayrıca bu yeni nesil teknolojiyi satıcı araçlarına ve ürün sayfalarına kademeli olarak entegre etmekte.

Bloomberg'in raporuna göre, üçüncü taraf uygulamalar Amazon'a büyük miktarda gelir sağlamıyordu (bugünün haberinden de anlaşılacağı gibi). Şirket, 2020 yılında Alexa geliştirici ödemeleri için mevcut fonları kesti. Ayrıca, geçen yılın sonlarında Alexa bölümünde birkaç yüz çalışanını işten çıkardı. Bu arada, Google uzun zaman önce pes etti 2022 yılında tamamen Google Asistan için üçüncü taraf ses uygulamalarını kaldırdı.

Amazon'un bu kararı Alexa geliştiricileri için bir dönem sonu olarak değerlendirilebilir. Şirketin eski programları sona erdirmesiyle birlikte, geliştiricilerin yeni nesil AI teknolojisiyle entegre anahtar özellikler ve deneyimler oluşturmaya odaklanması bekleniyor.

Bu gelişmelerin, teknoloji dünyasında nasıl bir etki yaratacağını ve geliştiricilerin bu değişime nasıl adapte olacaklarını yakından takip etmeye devam edeceğiz.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ