Microsoft AI ve Surface Yeni Copilot+ PC ve Yenilenen Surface Modeller

AI ve Surface Yenilikler Microsoft Etkinliğinden Tüm Detay
M icrosoft, Yapı geliştirici konferansına yetişemedi ve öğrendiği bilgileri yarına ertelemek istemiyordu. Şirket Pazartesi günü herkese canlı yayınlanmayan bir etkinlik gerçekleştirmiş ve AI (Yapay Zeka) ve Surface konularında önemli duyurular yapmıştır.

Copilot+ PC'ler

Bu etkinlikten çıkan en büyük haber, Microsoft'un AI odaklı PC'ler konusundaki vizyonu olan Copilot+ PC'lerdir. Copilot+ PC olmak için bir sistemin en az 40 TOPs (saniyede trilyon işlem) nöral işlem birim (NPU) performansına ve minimum 16 GB RAM ile 256 GB depolamaya sahip olması gerekiyor. Bu, PC'nin bulut yerine yerel olarak generatif AI işlemlerini çalıştırabilmesi anlamına geliyor. Bunu, özellikle Google Pixel cihazları gibi bazı son model akıllı telefonlarda gördük. Microsoft, CPU, GPU ve NPU'yu bir araya getiren yeni bir altyapı üzerinde Windows PC'yi tamamen yeniden tasarladığını iddia ediyor. AMD, Intel ve Qualcomm gibi çip üreticileriyle ve laptop üreticileriyle iş birliği yapıyor. Şirket, Copilot+ PC'lerin M3 işlemcili MacBook Air'den %58 daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Sistemler, yeni başlayacak olan özellikleri destekleyecek olan Genelde Çoklu Dil Modelleri'ni yerel olarak çalıştırabilecek ve yeni bağımsız Copilot uygulaması gibi özelliklere güç verecektir.

Yeni Surface Modelleri

Microsoft, birkaç ay önce yeni iş odaklı Surface cihazlarını duyurmuş ve şimdi en yeni tüketici modelleri neredeyse burada. Tabii ki, bunlar ilk Copilot+ PC'lerden biri. Yeni Surface Laptop, daha ince çerçevelere ve Qualcomm'un Snapdragon X Elite yongasına sahip. 13.8 inç ve 15 inç boyutlarında geliyor. Microsoft, geçen nesil Surface Laptop 5'e göre %86'dan fazla hızlı olduğunu ve en fazla 32 GB RAM ve 1 TB SSD depolama ile geldiğini söylüyor. Arm mimarisine geçiş, dizüstü bilgisayarı daha güç tasarruflu hale getirmeye yardımcı olacaktır. Microsoft, 15 inçlik modelin tek bir şarjla yerel videoları izlerken en fazla 22 saat ve aktif olarak internette gezinirken en fazla 15 saat çalışacağını iddia ediyor. Surface Laptop, 999 dolardan başlıyor ve 18 Haziran'da sevkiyatı başlayacak. Öte yandan, Surface Pro'da ilk kez hoş bir OLED ekran seçeneği olacak. Önceki nesilden %90 daha hızlı olduğu söyleniyor ve tek bir şarjla yerel video oynatırken en fazla 14 saatlik bir pil ömrü sunuyor gibi görünüyor. Maalesef, alacağınız tek bağlantı noktaları iki USB C. 1.000 dolardan başlayan bir LCD ekranlı versiyon ve Snapdragon X Artı çip, 256GB depolama ve 16GB RAM ile birlikte geliyor. Eğer OLED ekran istiyorsanız, fiyat 1.500 dolardan başlıyor. Fiziksel bir klavye istiyorsanız, ayrıca satın almanız gerekecek. Yeni Flex Klavye 350 dolara mal oluyor, veya bir Surface Kalem dahil etmek isterseniz 450 dolara mal oluyor. Yeni Surface Pro'yla ilgili kısa bir deneme süremiz de oldu.
Üçüncü Taraf Laptopları

Üçüncü taraf OEM'ler, Copilot+ partisine katılıyorlar. Samsung, ASUS, Lenovo, Acer ve Dell, ilk modellerini zaten duyuranlar arasında. HP'nin de Omnibook X ve Elitebook Ultra adlarında birkaç modeli var, ve biz zaten ilkinin deneme şansını elde ettik. Şirket, sistemlerini Spectre, Pavilion ve Envy gibi tek bir etiket altında olan Omni olarak yeniden markalama fırsatını da değerlendiriyor. Windows 11'in bazı şık yeni özellikleri (şimdiye kadar olduğumuz için erişemeyeceğimiz) kontrol etme fırsatını elde edemediğimizden, tasarım estetiği açısından HP'nin küçük bir geri adım attığını hissettik. Kulaklık girişi olsa da, çift USB C ve tek USB A bağlantı noktası düzeni ihtiyaçlarınız için yeterli olmayabilir. Öte yandan, Omnibook X, yerel video oynatırken tek bir şarjla en fazla 26 saat çalışabilir olduğunu iddia ediyor. Omnibook X, 1TB depolama modeli için en az 1.200 dolara mal olacak. Elitebook Ultra, en az 1.700 dolara mal olacak. Her ikisi de 18 Haziran'da sevkiyatı başlayacak.

Arm için Yeniden Tasarlanmış Windows 11

Qualcomm'un çipleri Arm mimarisini kullandığından, Microsoft'un tabii ki Arm tabanlı Windows 11'e odaklandığını göstermektedir. Qualcomm'un çiplerinin avantajları açık genellikle verimlilik, maliyet ve pil ömrü açısından iyileşmeler sunarlar. Ancak Microsoft'un önceki Arm tabanlı Windows'u başarılı hale getirme girişimleri pek de işe yaramadı. Geçmişte 2022 yılında çıkan Arm destekli Surface Pro 9 ile ilgili büyük endişelerimiz vardı, bu yüzden onu iyi niyetle öneremedik. Microsoft'un o zamandan bu yana birkaç yılı var, bu yüzden belki de Arm'ı en iyi şekilde nasıl kullanacaklarını sonunda bulmuşlardır. Bu amaçla, Microsoft, AI ve Arm için yeniden tasarlanmış Windows 11 duyurdu. AI API'ları artık doğrudan işletim sistemine entegre edilmiş durumda. Windows 11'e yeni bir çekirdek ve derleyici, ayrıca x86 ve x64 uygulamaları çalıştırmak için Prism adında bir emülatörü var. Prism, Microsoft'un önceki emülatöründen %20 daha hızlı olduğu söyleniyor. Copilot+ PC'ler gönderildikten sonra Arm tabanlı Windows 11'de yerel olarak çalışacak uygulamalar arasında, Microsoft'un tüm temel yazılımı dahil. Chrome, Spotify, Zoom, WhatsApp, Blender, Affinity Suite, DaVinci Resolve ve Adobe'ın birçok uygulaması gibi üçüncü taraf uygulamaları da Arm tabanlı olarak çalışacak.


AI ve Surface Yenilikler Microsoft Etkinliğinden Tüm Detay - 3Copilot+ Özellikler

Peki, tüm bunları söyledikten sonra, bu şık yeni makinelerle tam olarak neler yapabilirsiniz. Copilot+ PC'lerin bir kilit özelliği, Windows 10'daki Zaman Çizelgesi'nin süper şarjlı bir versiyonu olan Hatırlatma'dır. Fikir, geçmişte bilgisayarınızda etkileşimde bulunduğunuz bir şeyi doğal dil ipuçları kullanarak bulmanıza yardımcı olmaktır. Yani eğer aylar önce web'de gördüğünüz bir hoş desenli kaz tüyü hakkında çok fazla detay hatırlayamıyorsanız ve şimdi onu satın almak isteyip istemeyeceğiniz konusunda tereddütte iseniz, eşyayı metin girdileri veya sesinizle tarif edebilir ve Hatırlatma onu arayabilir. Bu araç, e postalarınıza, belgelerinize ve sohbet konuşmalarınıza bakarak aradığınız bilgiyi bulabilir. Microsoft'a göre, Hatırlatma'nın göz attığı veriler cihazınızda kalacak ve AI modellerini eğitmek için kullanılmayacak. Copilot'u yeniden tasarlanmış bir uygulama ile de geliştiren Microsoft, bunu bir kenar çubuğu olarak bırakabileceğiniz, bağımsız bir pencere haline getirebileceğiniz veya tam ekran olarak görebileceğiniz bir aracı bir kenara çekebileceksiniz. Windows'un başka yerlerinden bu aracı içine sürükleyebileceksiniz, böylece bir Word belgesinde okuduğunuz bir şey hakkında ona sormak istiyorsanız, sadece onu bırakabilirsiniz. Cocreator uzun bir süredir sınırlı bir kapasitede mevcuttu, ancak şimdi Microsoft, bu özelliği herkese Microsoft Paint'e dahil ediyor. Resim oluşturma aracı, orijinal çalışmanızı ne kadarının AI'nın düzenlemesini istediğinizi belirleyen, iç karartıcı bir yaratıcılık kaydıracı gibi yeni seçenekler alıyor. Başka bir yerde, Canlı Altyazıların, birçok dilde canlı veya önceden kaydedilmiş bir videoyu İngilizce'ye anında çevirebileceği söyleniyor. Windows Fotoğraflar'da eski görüntüleri Super Resolution adı verilen bir seçenekle geri yüklemek kolay olabilir. Son olarak, (çünkü elbette daha fazla Copilot+ özelliği olacak), Microsoft oyunlar için kendi büyütme teknolojisini de ortaya çıkardı. NVIDIA'nın DLSS gibi benzer çözümler gibi, Otomatik Süper Çözünürlük, AI ve performansı zayıflatmadan grafikleri büyütmeyi ve yenileme hızlarını artırmayı amaçlıyor.