Meta'nın Yeni Hareketi AI Etiketleri 'AI Bilgisi' Olarak Değişiyor

AI Etiketleri Yeniden Adlandırılıyor Meta'nın Şeffaflık Hamlesi
T eknoloji devi Meta, fotoğrafçılardan gelen yaygın şikayetlerin ardından "Made with AI" (Yapay Zeka ile Oluşturulmuş) etiketlerini güncelleme kararı aldı. Şirket, AI tarafından üretilmeyen içerikleri yanlışlıkla etiketlediği gerekçesiyle bu etiketlerin sözcüğünü "AI info" (AI bilgisi) olarak değiştireceğini duyurdu. Şirket, mevcut etiketlerin "insanların beklentileriyle her zaman örtüşmediğini ve yeterli bağlamı sağlamadığını" belirtti.


Meta, bu yılın başlarında "manipüle edilmiş medya" politikasıyla ilgili Denetleme Kurulu'ndan gelen eleştirilerin ardından "Made with AI" etiketlerini tanıtmıştı. Şirket, birçok meslektaşı gibi görsel AI kullanımını belirlemek için "endüstri standardı" sinyallere dayanacağını belirtmişti. Ancak kısa süre içinde fotoğrafçılar, Facebook ve Instagram'ın gerçekte AI ile oluşturulmamış görüntülere bile bu etiketi uyguladığını fark etmeye başladı. PetaPixel tarafından yapılan testlere göre, Photoshop'ta Adobe'nin AI destekli doldurma aracıyla yapılan hatta "küçük bir leke"yi düzenleyen fotoğraflar bile bu etiketi tetikliyordu.Meta, Photoshop'u isimlendirmese de güncellemesinde "retuşlama araçlarını kullanarak yapılan hafif değişikliklerin" endüstri standardı göstergelerini içerdiğini ve bu nedenle "Made with AI" etiketini tetiklediğini belirtti. Şirket, "etiketleme yaklaşımımızın niyetimizle daha iyi eşleşmesi için endüstri genelinde işbirliği yaptığımız şirketlerle çalışırken, uygulamalarımızın genelinde 'Made with AI' etiketini 'AI info' olarak güncelliyoruz. Bu sayede insanlar daha fazla bilgi almak için üzerine tıklanabilen bir etiket olacak." dedi.

Yeni "AI info" etiketlerinin ise aslında söz konusu görüntü için kullanılan AI destekli araçlar hakkında herhangi bir ayrıntı içermeyeceği belirtildi. Bir Meta sözcüsü, kullanıcıların etikete tıkladıklarında görünen içerik menüsünün aynı kalacağını, genel bir açıklamayla belirtilen ve "insanların AI sinyalleri içeren içerik paylaştığında" eklenebilecek bir bildirimin yer aldığını doğruladı.