Adobe Photoshop Yapay Zeka Güncellemeleri Yeni Özellikler ve Yenilikler

Adobe Photoshop Yapay Zeka Güncellemesi | Yeni Özellikler
T eknoloji dünyasının devi Adobe, Photoshop'un yeni sürümüyle bir kez daha dikkatleri üzerine çekiyor. Yapay Zeka destekli düzenleme özelliklerine bir yıl önce kavuşturan şirket, şimdi de Photoshop'un içinde doğrudan basit metin girişleriyle görüntüleri oluşturabilme yeteneği ekliyor. Ayrıca referans görüntülerden ilham alarak yeni görüntüler oluşturma ve arka planları daha kolay şekilde üretme özellikleri de dahil ediliyor. Bu yeniliklerle Photoshop kullanımı, hem profesyoneller hem de uygulamanın öğrenme eğrisini dik bulan hobi kullanıcıları için daha kolay hale getirilecek.

Adobe Photoshop'un Kıdemli Pazarlama Direktörü Erin Boyce, "Bazen büyük, boş bir tuval en büyük engel olabilir. Bu gerçekten yaratıcılığa hız kazandırıyor. Zihninizden tuvale bir şey getirmek hiç bu kadar kolay olmamıştı" diyor. Yeni özellik basitçe "Görüntü Oluştur" adını taşıyacak ve geleneksel görüntü alma seçeneği yanında doğrudan Photoshop'un içinde yer alacak.

Mevcut Yapay Zeka destekli Generative Fill özelliği de güncellendi. Artık kullanıcılar, bir görüntüye AI tarafından oluşturulan görüntüleri sorunsuz bir şekilde ekleyebilecekler. Bir Adobe yetkilisinin gösterdiği demoda, örneğin boş bir salata tabağının etrafını çevirip Photoshop'a AI tarafından oluşturulan domateslerin resmini doldurabilecekleri ve bu domateslerin varyasyonlarını oluşturarak birini final görüntüsünün parçası yapabilecekleri gösterildi. Başka bir örnekte ise, yetkili AI tarafından oluşturulmuş bir ayı tutan akustik gitarın yerine metin girişleriyle farklı elektrik gitarlarını entegre edebildi.


Adobe Photoshop Yapay Zeka Güncellemesi | Yeni Özellikler - 2

Bu güncellemeler, Adobe'un bugün duyurduğu Firefly Image 3 adlı en son nesil generative AI modeli sayesinde mümkün hale geliyor. Adobe, Firefly 3'ün önceki modellere göre daha yüksek kalitede görüntüler ürettiğini, daha fazla varyasyon sağladığını ve girişlerinizi daha iyi anladığını iddia ediyor.

Generative AI özelliklerinin ürünlere entegre edilmesi sadece Adobe'a özgü bir durum değil. Son bir yıl içinde, birçok büyük ve küçük şirket, ürün ve hizmetlerini AI ile güncelledi. Google ve Microsoft, arama ve Office gibi ana ürünlerini AI özellikleriyle güncelledi. Daha yakın zamanda, Meta da kendi AI sohbet botunu Facebook, Messenger, WhatsApp ve Instagram'a entegre etmeye başladı. Ancak, Adobe'un Photoshop'a getirdiği bu güncellemeler diğerlerinden farklı olarak, özellikle yaratıcılar için daha gerçek anlamda faydalı görünüyor. Adobe, Photoshop'un yeni AI özelliklerinin Photoshop aboneliklerinde %30'luk bir artışa yol açtığını belirtiyor.


Adobe Photoshop Yapay Zeka Güncellemesi | Yeni Özellikler - 3

Bu arada, generative AI, sanatçılar, yazarlar ve diğer yaratıcı profesyonellerin hedefi haline geldi. Temel modellerin bu teknolojiyi desteklemesi için telifli medya üzerinde izinsiz ve tazminatsız olarak eğitildiği iddiaları söz konusu. Generative AI şirketleri şu anda onlarca sanatçı ve yazarın açtığı davalarla mücadele ediyor. Adobe, Firefly'in eğitimini ticari kullanım için içerik üretmeyi amaçladığı için lisanslı medya üzerinde gerçekleştirdiğini belirtiyor. Rakiplerinin modelleri ise, bir kısmı illegal olarak internetten görüntü çekerek eğitimini gerçekleştiren Midjourney gibi, yasal olmayan yollardan eğitildiği iddialarıyla karşı karşıya. Ancak Bloomberg'den çıkan bir rapor, Firefly'in de eğitim veri setinin %5'ten azının diğer AI rakiplerinden gelen AI tarafından oluşturulan görüntüler olduğunu gösterdi.

Generative AI'nın yanlış bilgi oluşturmak için kullanılmasına yönelik endişeleri ele almak adına, Adobe, Photoshop kullanılarak oluşturulan tüm görüntülerin otomatik olarak AI tarafından üretildiğini gösteren "İçerik Kimliği" olarak adlandırılan bir dijital "besin etiketi" içeren ve dosya metadatasında bulunan bir koruma önlemi getiriyor. Ancak, bu hala görüntü kötüye kullanımına karşı mükemmel bir savunma değil, metadata ve filigranları atlamak için birkaç yol bulunuyor.

Bu yeni özellikler, bugünden itibaren Photoshop'ta beta sürüm olarak kullanılabilir ve daha sonra bu yıl içinde herkese sunulacak. Bu arada, Adobe'un web sitesinde Firefly 3'ü ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ