Activision Blizzard CEO'su Bobby Kotick Görevinden Ayrılıyor

Activision Blizzard CEO'su Bobby Kotick'in Ayrılışı
A ctivision Blizzard CEO'su Bobby Kotick'in 29 Aralık 2023 tarihinde görevinden ayrılacağı kesinleşti. Ayrıca Blizzard ve King'in başkan yardımcısı Humam Sakhnini de Aralık ayı sonunda, Activision Blizzard'in iletişim sorumlusu Lulu Meservey ise Ocak ayında görevi bırakacak. Xbox başkanı Phil Spencer'ın The Verge tarafından yayınlanan iç bir memoya göre, diğer birkaç yönetici ise Mart ayında ayrılacak.

Activision Blizzard başkan yardımcısı Thomas Tippl, Blizzard başkanı Mike Ybarra ve King başkanı Tjodolf Sommestad stüdyoda kalarak Microsoft'un oyun içerik ve stüdyolar başkanı Matt Booty'ye bağlı olarak raporlama yapmaya devam edecek. Bunun dışında, memo'ya göre Activision, Blizzard ve King'in liderlik ekipleri aynı kalacak.

Kotick, 1991'den beri Activision'un başındaydı. Activision Blizzard'da, Call of Duty, Diablo, Starcraft ve World of Warcraft gibi son derece popüler markaların yanı sıra, 2016'da şirketin mobil stüdyosu King'i satın aldıktan sonra, Candy Crush'u da listesine ekledi. Şirket, 2022'de 7.5 milyar dolar gelir elde etti.

Activision Blizzard, stüdyoda sistemik cinsiyetçilik, ayrımcılık ve taciz iddiaları üzerine 2021 yılında California Sivil Haklar Departmanı tarafından dava edildi ve yöneticilere teşvik edici bir üniversite yurdu tarzı kültürünü beslemekle suçlandı. O zamanlarda, Activision Blizzard'ın tüm üst yönetim görevleri beyaz erkekler tarafından doldurulmuştu. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ayrı, ilişkili bir dava açtı birkaç ay sonra. Kasım 2021'de The Wall Street Journal, Kotick'in stüdyoda uzun süredir cinsel taciz vakalarını görmezden geldiğini ve örtbas etmeye yardımcı olduğunu bildirdi. Bunun üzerine Activision Blizzard çalışanları grev yaparak Kotick'in istifasını talep etti, ancak 2022'de yapılan bir hissedar oylaması onu görevde tuttu.

Aktivision Blizzard, Şubat ayında SEC dava dosyasını 35 milyon dolarlık bir anlaşmayla çözdü ve sadece birkaç gün önce, California CRD dava dosyasını 54 milyon dolarlık bir anlaşmayla kapattı.

Microsoft, bütün bu davalara rağmen, 2022'nin başlarında Activision Blizzard'ı satın almayı planladığını duyurdu. Anlaşmanın değeri 69 milyar dolar olarak belirlendi ve her iki şirketin de ölçeği göz önüne alındığında, ABD ve İngiltere'deki düzenleyicilerden yoğun bir şekilde incelendi. Satın alım, 21 ay süren yasal tartışmalar ve ödünlerin ardından Ekim ayında onaylandı. Microsoft şu anda dünya genelinde gelir bazında en büyük üçüncü video oyun stüdyosu ve sektörde süren birleşme çılgınlığının yüzü haline geldi.

Microsoft'un satın alımı gerçekleştikten sonra Kotick, 2023 sonuna kadar görevde kalacağını belirtti. Bloomberg'e göre Kotick'in bu satıştan 375 milyon dolar kazanması bekleniyor ve altın paraşütü için 14.6 milyon dolar bekliyor.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT