Oracle ve ByteDance, Yapay Zeka Yongalarıyla Oyunun Kurallarını Değiştirdi

ABD'nin Nvidia Yasaklaması Oracle ve ByteDance İşbirliği
A merika, Nvidia'nın En Gelişmiş Yapay Zeka Yongalarını Çin'e Satılmasını Yasakladı Ancak Oracle ve ByteDance Oyunun Kurallarını Değiştirdi

2022 yılından bu yana ABD, Nvidia gibi şirketlerin en gelişmiş yapay zeka yongalarını Çin'e satmasını yasaklamıştı. Ancak yasaklara yan yollar bulunabilir ve kar hırsıyla hareket eden şirketler bu yolları bulup kullanabilirler. The Information tarafından yayınlanan bir rapora göre Oracle, TikTok sahibi ByteDance'e Nvidia'nın en gelişmiş yongalarını ABD topraklarında eğitim aldırmak üzere kiralıyor.

Çoğu ABD senatörü ve yetkili tarafından Çin hükümeti ile doğrudan bağlantıları olduğuna inanılan ByteDance, iddialara göre ABD merkezli bulut bilişim şirketi Oracle'dan Nvidia'nın arzu edilen H100 yongalarını içeren sunucuları kiralamaktadır. ABD hükümetinin yongalarla ilgili düzenlemelerinin ruhuna aykırı olan bu uygulama, teknik olarak Oracle'ın yongaları sadece ABD topraklarında kiraya vermesinden dolayı bir nevi mümkün kılınmıştır. ABD hükümeti, bu yasaklamayı iki ülke arasındaki gerginliklerin bir uzantısı olarak başlatmıştı. Biden yönetimi, ülkenin gelişmiş yapay zekayı askeri veya gözetim amaçları için kullanmasından veya ekonomik üstünlük elde etmesinden korkuyor. Nisan ayında, ByteDance'i ABD operasyonlarını ya satmaya ya da yasakla karşı karşıya bırakacak, iki parti tarafından desteklenen bir yasa tasarısı kabul edildi. Ancak ByteDance'in anlaşmayı kapatması için önümüzdeki yıla kadar vakti var ve ABD hükümetine dava açmış durumda, bu da uygulamanın gecikmesine neden olabilir.

ByteDance'nin ABD'de modellerini eğittikleri bir durumda, "Ürettikleri modelleri Çin'deki merkezlerine geri göndermekten vazgeçmek zor olabilir," diyor The Information'a konuşan ABD merkezli bulut sağlayıcıları ve eski bir Nvidia çalışanı. Gerçekten de büyük bir açık.


ByteDance'in, ABD operasyonlarını Çin liderliğinden ayırmak amacıyla iddia ettiği "Proje Texas" girişimi, anlaşmanın merkezinde. Ancak eski ByteDance çalışanları, Proje Texas'ı "genellikle kozmetik" olarak nitelendiriyor ve şirketin ABD kanadının sık sık Pekin merkezli liderlikle yakın çalıştığını iddia ediyorlar.

ByteDance, kuralları kendi çıkarları doğrultusunda esnetmek isteyen tek Çinli şirket değil. Alibaba ve Tencent'in, istenen yongalara erişim sağlamak için benzer anlaşmaları görüşmelere başladığı belirtiliyor. Bu anlaşmalar, kendi ABD merkezli veri merkezlerine sahip olduklarından, ABD şirketlerinden sunucu kiralama gereksinimi duymayabilirler, bu yüzden engellenmesi daha zor olabilir.

Oracle gibi, yasanın ruhuna ters düştüğüne inanan "iki küçük Amerikan bulut sağlayıcısı" iddiaya göre, ByteDance ve China Telecom'a Nvidia'nın H100 yongalarını içeren sunucuların kiralanma tekliflerini geri çevirmişler. Ancak Oracle, Amerikalı işadamı Larry Ellison tarafından kurulmuş ve şu anda CEO'su olan Safra Catz tarafından yürütülen bu fırsatı görmezden gelmeye dayanamamış gibi gözüküyor.

Bu açığı kapatabilecek olan ABD Ticaret Departmanı'nın bu uygulamalardan haberdar olma ihtimali çok yüksek. Bu yılın başlarında departman, yabancı müşterilerin kimliklerini doğrulamak ve onların "kötü niyetli siber etkinliklerde kullanılabilen yapay zeka modelleri eğitmekte olup olmadığı" konusunda ABD'yi bilgilendirmeyi gerektirecek bir kural önermişti. Bununla birlikte, Departman nedensel faydanın ötesinde ekstra gereksinimlerin bir yük teşkil edebileceğini iddia eden çoğu bulut sağlayıcının bu öneriyi reddettiğini belirtti. Bu nedenle, bu açığı teorik olarak kapatabilecek olan öneri şu an için belirsizlik içinde duruyor.


ABD'nin Nvidia Yasaklaması Oracle ve ByteDance İşbirliği - 3

Ancak ABD, eğer bu boşluğu düzeltebilirse dahi, The Information'ın belirttiğine göre, bu Çinli bulut sağlayıcıları Alibaba ve Tencent gibi şirketleri, Nvidia'nın yongalarını alıp bu yongaları kendi ABD merkezli veri merkezlerinde kullanma durumunda kapsam dışı bırakmayacaktır. İş ve savunma çıkarlarının kontrol için boğuştuğu bir ortamda, Ticaret Departmanının eli bu durumu çözmekle oldukça meşgul olacak gibi gözüküyor.

Bu gelişmeler, teknoloji ve politikanın kesiştiği bir noktada önemli bir açığı gözler önüne seriyor. ABD hükümeti, teknolojik üstünlüğü korumak ve ulusal güvenliği sağlamak adına nasıl bir yol izleyeceğine dair kararlar almak durumunda kalacaktır.