Kuş Gribi Virüsü Belirsizlik ve Veri Boşluklarıyla Mücadele Devam Ediyor

ABD'de Virüs Alarmı H5N1 Kuş Gribi Sığırlarda Yayılıyor!
A BD'de bulaşıcı olan H5N1 kuş gribinin sığırlarda yayılması endişe yaratmaya devam ediyor. Virüsün beklenmedik ve artan salgınına federal soruşturmadan yeterince bilgi paylaşmadığına dair dünya genelindeki uzmanlar rahatsızlık duyuyor. İzole edilmiş virüslerden genetik bilgilerin de dahil olmak üzere, ABD'nin federal soruşturmasından yeterince bilgi paylaşmadığını belirten birkaç uzman var.

Bugüne kadar, ABD Tarım Bakanlığı sekiz eyalette (Idaho, Kansas, Michigan, New Mexico, North Carolina, Ohio, South Dakota ve Texas) 32 etkilenen sürüyü kaydetti. Bazı durumlarda, sığırların sürüler arasındaki hareketi virüsün yayılmasını açıklayabilir. Ancak Tarım Bakanlığı, tüm sürülerin tek bir salgın zinciriyle mi yoksa virüsün birden fazla kez ineklere bulaştığına dair kanıtların olup olmadığını halka açık bir şekilde açıklamadı. Texas'taki erken enfeksiyonlar, süt çiftliklerinde ölü vahşi kuşlarla (güvercinler, kargalar ve yaygın çintesi kuşları) ilişkilendirildi. Ancak Tarım Bakanlığı, Stat News'e göre enfeksiyonların tümünün Texas vakalarıyla ilişkili görünmediğini belirtti.

Virüsün sığırlar arasında hareketler yoluyla yayılması, inekten ineğe bulaşma olduğunu gösteriyor, dedi Tarım Bakanlığı. Ancak virüsün inekler arasında nasıl yayıldığı belirsiz. En semptomlu ineklerin bile az sayıda solunum semptomu gösterdiği göz önüne alındığında, Tarım Bakanlığı virüsün muhtemelen kontamine olmuş sağım ekipmanları aracılığıyla yayıldığını düşünüyor.

Virüsün yayılmasının belirsizliği, New York Times'ın Cuma günü bildirdiğine göre, Kuzey Carolina'da H5N1 ile enfekte olan bir sürünün virüs belirtileri göstermediğini gösterdi. Bu, virüsün belirtisiz şekilde diğer belirti göstermeyen sürülerde ve eyaletlerde bilinmeyen sayıda yayılma olasılığını doğuruyor. En son SSS belgesinde, Tarım Bakanlığı, sürülerin lityum, ateş, düşük süt üretimi ve gevşek dışkı gibi klinik belirtiler göstermesi durumunda H5N1 için test yapılmasını teşvik etmiştir. Ancak Times, belirti göstermeyen ineklerin test edilmesi için ajansın çiftliklere geri ödeme yapmaya başladığını bildirdi.

Bu arada, USDA, süt çiftliklerinden elde edilen H5N1'in yakındaki kümes hayvanlarında tekrar yayıldığına dair kanıt olduğunu da bildirdi, ancak bunun nasıl olduğu da bilinmiyor.


 


ABD'de Virüs Alarmı H5N1 Kuş Gribi Sığırlarda Yayılıyor! - 2

Veri Boşlukları

Tüm belirsizlikler ve yaygın yayılma, virüsün memelilere bulaşmak için nasıl evrimleştiği ve insanlar için tehlike oluşturup oluşturmadığı konusunda endişe uyandırıyor. Geçen hafta Dünya Sağlık Örgütü'nün baş bilimcisi Jeremy Farrar, Cenevre'de basın mensuplarına ABD'deki süt ineklerindeki virüsün yayılmasının "büyük bir endişe" olduğunu CNN'e belirtti. "Tabii ki, büyük endişe, özellikle de bu, ördekleri ve tavukları enfekte ederken ancak şimdi giderek artan biçimde memelileri enfekte ederken virüsün şimdi evrimleşip insanoğluna bulaşma yeteneğini geliştirmesi. Ve kritik olarak, insandan insana bulaşma yeteneğini geliştirmesi."

Özellikle uzmanlar, süt ineklerindeki salgınların yakındaki domuz çiftliklerine sıçramasından endişe duyuyorlar. Domuzlar, hem kuş gribi virüsleri hem de insan gribi virüsleri ile enfekte olabilir, bu da onları yeni rekombinant grip suşlarının potansiyel eritme kazanları yapar.

Şu ana kadar, USDA, inekleri enfekte eden H5N1 virüslerinin insanlara ve insanlar arasında daha fazla bulaşıcı olacağına dair hiçbir mutasyonunun tespit edilmediğini söylüyor. Ancak geçen Perşembe günü Stat, uluslararası uzmanların USDA'yı genetik verileri de dahil olmak üzere daha fazla bilgi paylaşmamakla eleştirdiğini bildirdi. Bu hafta sonuna kadar, ajans yalnızca viral genom dizileri GISAID'in uluslararası veri tabanında birkaç genetik dizi paylaştı.

"ABD gibi kapasiteli bir ülkenin bu bilgiyi günler içinde üretebilmesi gerekiyor" diyen Hollanda'nın Rotterdam şehrindeki Erasmus Tıp Merkezi viroloji bölümü başkanı Marion Koopmans, geçen hafta Stat'a belirtti. "Çok hızlı, çok şeffaf güncellemeler beklerdim ve bunun gerçekleşmediğini görmek oldukça şaşırtıcı."


ABD'de Virüs Alarmı H5N1 Kuş Gribi Sığırlarda Yayılıyor! - 3

Pazar günü artan eleştirilerle karşı karşıya kalan USDA, 239 genetik dizi yayınlama kararı aldı. Ayrıca, bu tür verilerin bilimsel toplumun mümkün olan en kısa sürede erişimine sağlanması ve kamuya şeffaflık açısından ABD federal veri tabanına ham veri eklenmesi konusunda karar aldığını belirtti. Ajans, bu tür verileri devamlı olarak erişilebilir kılmaya devam edeceğini belirtti.

Açıklamalarda bulunan USDA'nın baş veterineri Dr. Rosemary Sifford, "Lütfen bize şu ana kadar bir aydan daha kısa bir süre için katıldığımızı hatırlayın. Daha fazla bilgi üretmek için çok çalışıyoruz," dedi.

Genel olarak, USDA ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, halka yönelik riski düşük olarak değerlendirmeye devam ediyor. Ancak enfekte hayvanlarla doğrudan teması olan çiftlik işçileri ve diğerleri, önlem almaları konusunda teşvik edilmektedir.

Kuşlar için öldürücü olmasına rağmen, ineklerde H5N1 oldukça hafif ve nadiren ölüme neden olur. Hastalıklı hayvanlardan elde edilen süt yüksek düzeyde virüs içerse de imha edilmektedir. Eğer enfekte süt, süt arzına girerse, Gıda ve İlaç İdaresi virüsün pastörizasyon işlemi sırasında öldürüleceğinden emindir. "Pastörizasyon, sütteki influenza gibi bakteri ve virüsleri devamlı olarak inaktive ettiğini kanıtlamıştır," dedi ajans Cuma günü. Bunun doğrulayan verilerin olmasını talep eden bazı uzmanlar da bulunmaktadır.

 

Şu an son güncellemeye göre Kuş Gribi virisü FDA, pastörize sütte kuş gribi virüsü genomunun parçalarının bulunduğunu açıkladıSlack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ