Kripto Para Madenciliği Elektrik Tüketimi ve ABD'nin Durumu

ABD'de Kripto Para Madenciliği Elektrik Tüketiminde Patlama
B itcoin madenciliğinin elektrik şebekesine tam olarak ne yaptığını biliyor musunuz? Son birkaç yılda, ABD’de kripto para madenciliğinde bir patlama yaşandı ve hükümet şimdi bunun elektrik tüketimi açısından ne anlama geldiğini tam olarak takip etmeye çalışıyor. İlk analizlere göre, büyük ölçekli kripto para işlemlerinin ABD'nin elektriğinin %2'sini tüketmeye başladığı tahmin ediliyor. Bu, son üç yıl içinde şebekeye ek bir eyalet eklenmiş gibi bir etki yaratıyor.

Megavatları takip edin

Kişisel bilgisayarlar ve küçük sistemlerle yapılan bazı küçük ölçekli madencilikler olsa da, çoğu kripto para madenciliği büyük ölçekli özel donanım koleksiyonlarına geçmiş durumda. Bu donanım, kişisel bilgisayarlara göre maliyetli olabilir ama bu operasyonların asıl maliyeti elektrik tüketimidir, bu nedenle madenciler genellikle elektrik ücretlerinin düşük olduğu yerlere taşınır. EIA raporu, Çin'de kripto para birimlerine yapılan baskının ardından, birçok madenciliğin ABD'ye taşınmasıyla ilgili olduğunu, burada elektrik fiyatlarının genellikle bir politika önceliği olduğunu belirtiyor.
2020 yılının başında Cambridge Centre for Alternative Finance tarafından yapılan bağımsız bir tahmine göre, ABD'de küresel bitcoin madenciliğinin sadece %3'ünü barındırıyordu. 2022'de bu oran neredeyse %38'e yükseldi. Cambridge Merkezi ayrıca tüm bitcoin madenciliğinin küresel elektrik tüketimini de tahmin ettiği için, bunu ABD'nin yüzdesiyle çarparak bu patlamanın ne kadar elektrik tükettiği konusunda bir tahminde bulunmak mümkün. Bu tahminlerin belirsizlikleri nedeniyle, bu rakamın 25 ile 91 teravat saat arasında olabileceği bir gerçeklik. Hatta bu, Utah'ın elektrik tüketimine eşdeğer tüketim olacaktır (yüksek rakam Washington'a isabet eder) ve bu tüm elektrik şebekesi için ciddi sonuçlar doğuracaktır.

Bu nedenle EIA, neyin olduğunu daha iyi anlamak için daha iyi bir kavrayışa ihtiyacı olduğunu düşündü. Bunun için ticaret yayınlarını, finansal raporları, haber makalelerini ve kongre soruşturma raporlarını inceleyerek, mümkün olduğunca çok bitcoin madencilik operasyonunu belirlemeye çalıştı. 137 tesis belirledikten sonra, bu tesislerin tam kapasitede çalışması için gereken güç tedariki hakkında 101 tesisden cevap aldı.

Peki siz hala kripto para madenciliğini yapıyor musunuz ?


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ