ABD'de Otomotiv Endüstrisi için Yeni Tehdit Bağlantılı Araçlar

ABD'de Çinli Bağlantılı Araçlara Karşı Yeni Yasal Düzenleme
E lissa Slotkin (D MI), eski bir CIA analisti ve Pentagon yetkilisi, ABD'nin Çin ve "endişe verici diğer ülkelerden" otomobil üreticilerinin bağlantılı araçlarını güvenlik incelemelerine tabi tutmasını gerektiren yeni bir yasa tasarısı sundu. Eğer Kongre'den geçerse, Connected Vehicle National Security Review Act, Çinli şirketlerin bağlantılı otomobilleri için resmi bir inceleme süreci oluşturacak ve ABD Ticaret Bakanlığı'nın bu araçları sınırlamak veya yasaklamak için yetkisini verecektir.


ABD'de Çinli Bağlantılı Araçlara Karşı Yeni Yasal Düzenleme - 2

Slotkin, "Bugünün araçları, kameralar, radarlar ve diğer sofistike sensörlerin yanı sıra topladıkları verileri işleme, iletim ve depolama yeteneğine sahip olan ABD'den topladıkları değerli istihbaratın hazinesini Çin hükümetine sunuyor" dedi. Çinli bağlantılı araçlar, ABD pazarında hızla önemli bir pay kazanabilir ve bu durum, Slotkin'in de üzerinde durduğu gibi, ABD'nin askeri üsleri, güç şebekesi gibi kritik altyapılar ve trafik sistemleri hakkında bilgi toplama potansiyeline sahip olabilir.

Slotkin'in yasa tasarısının sunulması, Biden yönetiminin Çin elektrikli araçlarının ithali üzerindeki tarifeleri dört katına çıkarmasının ardından geldi. Beyaz Saray'ın yeni elektrikli araç ithalat vergileri, 2022 2023 yılları arasında Çin'in elektrikli araç ihracatının yüzde 70 artmasının ardından yüzde 25'ten yüzde 100'e yükseltildi.Slotkin'in yasal düzenlemesi, gelecekteki yönetimler tarafından geri alınabilecek olan bir yürütme kararıyla yapılan bir eylemi kapatmayı hedefliyor.

Bu gelişmeler, ABD'nin bağlantılı araçlar konusundaki endişelerini arttırıyor ve muhtemelen bu konuda kapsamlı bir veri gizliliği yasasının çıkarılması seçeneğini de gündeme getirecek.

ABD'nin otomotiv endüstrisindeki bu gelişmeleri ve gelecekteki olası etkilerini yakından takip etmeye devam edeceğiz.