ABD'de Chrysotile Asbestos Yasağı | Yeni Bilim Haberleri

ABD'de Chrysotile Asbestos Yasağı | Bilim Haberleri
E PA, Tek Kullanılan Asbest Türü Chrysotile Asbestosu Üzerinde Yasağı Onayladı

Çarşamba günü Environmental Protection Agency (Çevre Koruma Ajansı), yıllardır süren bir çalışmanın ardından ABD'de hala kullanılan tek asbest türü olan chrysotile asbestos üzerinde bir yasak getirdi. Chrysotile asbestos, yani "beyaz asbest", ABD'ye diyafram (sodyum hidroksit ve klorür yapmak için kullanılanlar dahil), levha contalar, fren blokları, yedek parça otomobil frenleri/dolgu malzemeleri, diğer araç sürtünme ürünleri ve diğer contalar yapmak için hala ithal ediliyor, işleniyor ve kullanılıyor.

Asbestoya maruz kalmanın akciğer kanseri, mezotelyoma, over kanseri ve larinks kanseri gibi hastalıklara neden olduğu biliniyor ve yalnızca ABD'de yılda 40.000'den fazla ölümle ilişkilendiriliyor. EPA Müdürü Michael Regan, "Bilim açıktır asbest, kamu sağlığı üzerinde ciddi etkilere sahip bilinen bir karsinojendir" diyerek yasak üzerindeki çalışmaları ve Başkan Biden'ın bu konudaki hassasiyetini vurguladı.

ABD, yıllardır çabaların ardından, 50'den fazla ülkenin ardından asbest üzerinde yasak getiren ülkeler listesine girdi. Aslında EPA, asbest yasağını ilk kez 1989 yılında George H.W. Bush yönetimi altında denemiş ve daha sonra 1991 yılında federal bir mahkeme tarafından yasak iptal edilmişti. Ancak 2016 yılında Kongre, 1976 Toksik Maddeler Kontrol Kanunu'nu güçlendiren değişiklikler yaparak EPA'ya lifli silikat mineral üzerindeki yasağı yenileme fırsatı verdi. Ne var ki, Trump yönetimi altında EPA bunu gerçekleştiremedi.

Trump, asbestoya doğrudan destek vermiş, 1997 tarihli "The Art of the Comeback" adlı kitabında asbestoza "bir kez uygulandığında %100 güvenli" olduğunu belirtmişti. Asbestin kullanımının durdurulmasına mafia tarafından çabaların desteklendiğini iddia etmiş ve "Asbestoza karşı hareketin çoğunlukla mafia destekli şirketler tarafından yürütüldüğünü düşünüyorum, çünkü genellikle asbesto temizliği yapan şirketler mafia ile bağlantılıydı" demişti. 2018 yılında bir Rus asbest şirketi, Trump'ın resmi ve "ABD'nin 45. Başkanı Donald Trump tarafından onaylandı" yazılı bir mühürle kanserojen minerali pazarlamaya başlamıştı.
Trump şu anda tekrar başkanlık için aday ve Kasım ayında seçilirse yasağı iptal etme olasılığı bulunuyor. Bu durum, bazılarının doğrudan tüm asbest türlerini yasaklayan bir yasa çıkarmak için Kongre'yi göreve çağırdığı nedenlerden biri olarak gösteriliyor

EPA'nın yasaklaması, bazı şirketlere chrysotile asbestoso kullanımını kademeli olarak sonlandırma imkanı tanıyor. Yeni EPA kuralı, asbest içeren diyafram kullanımını hemen durduracak, ancak bu diyaframları kullanarak içme suyu ve atık suyunu dezenfekte eden tesislerin, asbest içeren diyafram kullanımını sonlandırmak için en fazla 12 yıl süresi olacak. EPA'ya göre ABD'de bu asbest içeren diyaframı kullanan sekiz tesis bulunmakta, bunlardan altısının bunları beş yıl içinde sonlandırması bekleniyor. Ancak çeşitli tesisleri olan şirketlere daha fazla süre tanındı ve bunlara ilk tesisi dönüştürme için beş yıl, ikinci tesisi dönüştürme için sekiz yıl ve üçüncü tesisi dönüştürme için on iki yıl süre verildi.

Diğer yandan, asbest içeren levha contaların çoğunda yasağın iki yıl içinde yürürlüğe gireceği, titanyum dioksit üretiminde kullanılacak levha contaların ve nükleer maddenin işlenmesi için kullanılacak levha contaların ise beş yıllık bir süreçte ortadan kaldırılacağı belirtiliyor. Asbest içeren petrol kuyusu fren blokları, yedek parça otomobil frenleri ve dolgu malzemeleri ile diğer araç sürtünme ürünleri ve diğer contalar ise altı ay içinde yasaklanacak.

Bu yasak, kamu sağlığı için uzun zamandır gerekli bir adım olarak nitelendiriliyor ancak diğer tehlikeli asbest liflerinin de ortadan kaldırılması için Kongre'nin daha güçlü korumalar sağlama rolü olduğu dile getiriliyor. Oregon Senatörü Jeff Merkley, EPA'nın bu adımın "kamu sağlığı için uzun zamandır gerekli bir ileri adım olduğunu ancak sağlığımız için daha güçlü korumalar sağlamak adına Kongre'nin rolü olduğunu" belirtti.

Bu gelişmelerin ardından, asbest kullanımını sonlandıracak şirketlere geniş bir süre tanınmasına rağmen, asbestoza karşı uzun vadeli bir çözüm adımı atıldığı kesin. EPA'nın bu yasağıyla birlikte ABD, asbestoza karşı mücadelesine bir adım daha ilerlemiş oldu.


Fortnite ve Fallout Buluşmasının Heyecan Verici Detayları | Oyun

Melih ÖZKAŞ

Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ