Twitch'in Abonelik Ücretlerindeki Artış Platformun Geleceği Ne Olacak?

ABD Twitch'in Abonelik Ücretleri Kullanıcılar Arasında Tartışma
T witch ABD de zam yapıyor!, Spotify, Max, Peacock, Crunchyroll, EA ve diğer içerik hizmetleri, abonelik ücretlerini artırma trendine katılarak dikkatleri üzerine çekiyor. Amazon'a ait olan şirket, ABD'de Twitch Tier 1 aboneliklerinin 11 Temmuz'da 4.99 dolardan 5.99 dolara yükseleceğini duyurdu. Amerikalı aboneler için aylık maliyetin ilk kez arttığı belirtiliyor.

Şirketin bir destek makalesinde “Dünya çapında yaratıcıların topluluklarını oluşturmasına ve büyütmelerine yardımcı olma çabalarımızın bir parçası olarak, aşağıdaki ülkeler yerel abonelik fiyatlarına uyarlama yapıldı,” ifadeleriyle uluslararası abonelik fiyatlarında değişikliğe gittiklerini belirtti.


Ayrı bir X yanıtında şirket, yayıncıların hala Twitch'in gelir paylaşım programı aracılığıyla aynı% 50 ila% 70 payı alacağını belirterek bir abonelik başına daha fazla kazanacaklarını açıkladı (muhtemelen sorgulanabilir "Yaratıcılar için!" açıklamasının gerekçelendirilmesi). Ancak, yayıncıların ek gelir elde etmeleri, Twitch'in abone sayısının aynı kalması veya artması durumuna bağlı. Eğer yeterli sayıda insan fiyat artışından kaçınırsa, popüler olmayan bir fiyat artışı abone kaybına neden olabilir.Twitch, bu günlerin geleceğini önceden belirtmişti. Şirket, Şubat ayında Kanada, Avustralya, Türkiye ve İngiltere'de abonelik fiyatlarını artırdığında, CEO Mike Minton, ABD'de abonelik artışının "muhtemelen" bu yıl geleceğini eklemişti. Şirketin zor bir 2024 yılı geçirdiğini belirtmek mümkün. Twitch, CEO Dan Clancy'nin şirketin karlı olmadığını itiraf ettiği "maliyetleri kesmek" ve "daha sürdürülebilir bir iş kurmak" amacıyla Ocak ayında iddia edilen 500 çalışanını işten çıkardı. Ek olarak, yaratıcıların Prime aboneliklerinden kazançlarını azalttı. Ardından, geçen ay sonunda, Güvenlik Danışma Konseyinin her üyesini görevden aldı ve yerlerine "Twitch Elçileri" koydu, bu oldukça topluluk gönüllülerine benziyor.

Twitch'in artan abonelik ücretleri kararı, platformun kullanıcıları ve içerik oluşturucuları arasında tartışmaları da beraberinde getirdi. Artan maliyetlerin yaratıcıları nasıl etkileyeceği ve abonelerin bu değişikliğe nasıl tepki göstereceği, ilerleyen zamanlarda merak konusu olmaya devam edecek.

Olaylar dizisinin ortasında olmamıza rağmen, Twitch'in gelecekteki adımları ve bu değişimin platform üzerindeki etkisi yakından takip edilecek.