ABD Otomotiv Endüstrisi Çin Menşeli Elektrikli Araç Tehlikesi

ABD Çinli Elektrikli Araçlar Otomotiv Endüstrisi İçin Risk?
& Ccedil;in Menşeli Elektrikli Araçlar, ABD Otomotiv Endüstrisi İçin Varlık Tehlikesi mi?

ABD Senatörü Sherrod Brown, ABD Başkanı Joe Biden'a, Çin menşeli elektrikli araçların yasaklanması çağrısında bulundu. Brown, Çinli elektrikli araçları ABD otomotiv endüstrisi için "varlık tehdidi" olarak nitelendiriyor ve Çin markalarından gelen ucuz elektrikli araçların ithalatına izin vermenin "işçi odaklı bir endüstri politikasıyla uyumsuz olduğunu" belirtiyor.

Brown'ün başkan'a yazdığı mektup, ağır şekilde sübvanse edilen Çinli elektrikli araçların kurulmuş pazarlara girmesinin tehdidine dikkat çeken son mektuplardan biri. BYD ve MG gibi markalar birkaç yıldır Avrupa Birliği'nde satışta ve geçen Ekim ayında AB, Çin hükümetinin Çin markalarına haksız bir avantaj sağlayıp sağlamadığına dair bir anti sübvansiyon soruşturması başlattı.

AB soruşturması Kasım ayına kadar sonuçlanmayacak, ancak bu hafta yayınlanan başka bir rapor, Çin'de yeşil teknoloji şirketleri için hükümet sübvansiyonlarının yaygın olduğunu ortaya koydu. Kiel Enstitüsü tarafından yapılan bir çalışmaya göre, şimdi Tesla'dan daha fazla elektrikli araç satan BYD, 2022 yılında Çin hükümetinden neredeyse 4 milyar dolar (3.7 milyar euro) doğrudan destekten faydalanmış.

Geçen ay, AB, Çinli elektrikli araçların ithalatına ekstra dikkat etmeye başladı ve yazın yürürlüğe girebilecek geriye dönük tarifelerin tehdidini yayınladı.

Çin'in AB'ye olan elektrikli araç ithalatı soruşturmanın başlamasından bu yana %14 arttı, ancak ABD'de henüz gerçek anlamda başlamadı, zira önlerinde birkaç engel bulunuyor. Örneğin, Çin pilleri bir elektrikli aracı IRS'nin temiz araç vergi kredisine uygun olmaz hale getiriyor. Ayrıca, Çin'de üretilen araçlar (örneğin Lincoln Nautilus, Buick Envision ve Polestar 2) zaten %27.5 ithalat vergisine tabi.

Varlık Tehlikesi mi?

Ancak Çinli elektrikli araçlar zaten Meksika'da satılıyor ve bu durum Amerikan otomobil üreticilerini endişelendiriyor. Geçen yıl, Ford CEO'su Jim Farley, Çinli otomobil üreticilerini "ana rakipler olarak, GM veya Toyota'dan ziyade" gördüğünü belirtti. Ocak ayında Tesla CEO'su Elon Musk, "eğer kurulan ticaret engelleri yoksa, dünya çapında çoğu diğer otomobil şirketini neredeyse yerle bir edeceklerini" düşündüğünü söyledi.

Son olarak, sub 10.000 dolarlık bir elektrikli araç olan "Seagull"u piyasaya sürmeye hazırlanan BYD, iddialara göre Meksika'da bir fabrika arıyor. Bu durum, %27.5 vergiye tabi olmayacak olan ABD pazarı için araç üretmesine fırsat tanıyacaktır.

Ancak Kongre'nin bu konuda fikir sahibi olması durumunda durum farklı olabilir. Birkaç hafta önce, Joshua Hawley (D Mo.), benzer bir dil kullanarak, Çinli elektrikli araçlara vergi artışı talep etti. Hawley, temel tarifeyi %2.5'ten %100'e çıkarmak istedi, ki bu da Çinli elektrikli araçların bugün %27.5 olan toplam ithalat vergisine tabi olmasına neden olacaktı. Hawley ayrıca, bu oranları Meksika'da üretilen Çinli elektrikli araçlara da uygulamak istedi.

Brown, Kongre'nin bu konuda eylem almak istemesinin sadece ABD otomotiv endüstrisine zarar vermemesi gerektiğini ifade ediyor. Çinli elektrikli araçların "ABD'nin EV pazarı için potansiyeli yok etmeden" yasaklanması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, Çinli markalardan Meksika'da üretilen elektrikli araçlara da olumsuz bakıyor.

Sadece ABD otomotiv endüstrisine olan olası zararlar değil, aynı zamanda Çin'in bağlantılı araçlar tarafından toplanan verilere erişmesinden de endişe duyuyor. Çin'in, Amerikan yapımı elektrikli araçlara resmi binalarına yaklaşmalarına izin vermediğini belirtiyor. Ayrıca, Şubat ayının sonunda Ticaret Bakanlığı, Çin bağlantılı araçlardan kaynaklanan güvenlik riski konusunda uyarıda bulundu ve bu konuda bir soruşturma başlattığını açıkladı.

Brown, sadece Çinli elektrikli araçlara bir vergi istemiyor. Brown, "Bir sektörü domine etmek istendiğinde, tarifeler, Amerikan üretimine yönelik saldırılarını durdurmak için yetersiz kalır" diyerek belirtiyor. "Bunun yerine, Yönetim, ABD EV pazarının potansiyelini yok etmeden önce Çinli elektrikli araçları yasaklamak için şimdi harekete geçmelidir. Bu nedenle, ABD Ticaret Yasası'nın 1974 bölüm 421 (Çin Koruma) veya başka bir yetkinin kullanılması da dahil olmak üzere, hiçbir çözüm masada bırakılmamalıdır."

Bu gelişmelerin Amerikan otomotiv endüstrisi ve küresel pazarlar üzerindeki olası etkilerini yakından takip etmeye devam edeceğiz. Ayrıca, Çinli elektrikli araçların ABD pazarına olan olası etkilerinin göz önünde bulundurularak alınacak tedbirlerin ve politikaların şekillenmesini de yakından izleyeceğiz.

Bu yazı, Çin menşeli elektrikli araçların ABD otomotiv endüstrisi için olası bir tehdit oluşturabileceğine dair artan endişeleri ve bu konudaki mevcut politika tartışmalarını ele almaktadır. Gözler şimdi, alınacak tedbirlerin ve bu konudaki gelişmelerin üzerinde olacak.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ